6 случая, в които неволно нараняваме околните (и как да спрем)

За да избегнем подобни ситуации, е важно да се вслушваме в реакциите на околните, да се стараем да ги изслушваме и открито да се извиняваме, когато сме сбъркали

6 случая, в които неволно нараняваме околните (и как да спрем)

Създадено с DALL·E на OpenAI   

 

Всички понякога нараняваме близките ни хора и го правим несъзнателно. Най-добрият начин да ограничим броя на тези случаи е като споделяме открито с тях как ни кара да се чувстваме поведението им. Не всички хора обаче се чувстват комфортно да го споделят.

Днес се спираме на шест ситуации, в които много от нас са попадат, наранявайки околните неволно. Обърни внимание дали и ти не проявяваш такова поведение понякога и опитай да го ограничиш.

Вменяваш вина

Много от нас имат този неприятен навик да вменяват вина на близките си хора. Често дори го правим несъзнателно. Внимателно слушай репликите, които ползваш и следи дали някои от тях не именно такива. Ето ти няколко примера за такова поведение:

  • Твой близък не успява да дойде с теб на дадено социално събиране. В отговор ти не пропускаш да му кажеш колко съжаляваш, че не е дошъл или колко ти е било самотно без него и така нататък.
  • Любимият ти признава, че е забравил да купи хляб и се извинява. Ти приемаш извинението, но на няколко пъти споменаваш какво неудобство е да нямате хляб за вечеря.
  • Твой колега не успява да се справи със съвместния ви проект. Ти го завършваш, но впоследствие не пропускаш да му припомниш пропуска и твоята саможертва.

Примерите тук са много, но изводът е ясен. Когато натякваш дадена грешка или пропуск, без да говориш открито за проблема, вменяваш вина на околните. Не се изненадвай, ако си дадеш сметка, че това ги наранява.

Прекъсваш и не изслушваш

Случвало ли ти се е да толкова да се увлечеш в разговора, че да го превърнеш в монолог? Отговори си честно на този въпрос. Когато не изслушваме близките ни, прекъсваме ги и налагаме изцяло нашето мнение, може да ги оставим с впечатлението, че просто не ни е грижа за тях. А това определено наранява.  

Не отговаряш

Това да не отговаряш на околните, без значение дали в открито общуване, или в онлайн комуникация, показва незаинтересованост. Със сигурност имаш причина да се разсееш – може би имаш много работа, нямаш време, разсейваш се лесно. Но за човека отсреща причината рядко има значение.

Осъждаш/ критикуваш

Всички имаме склонността да осъждаме. А в същото време никак не обичаме нас да ни съдят. Дори и да не е целенасочено, постоянното критикуване, осъждане или подиграване може да нарани чувствата на околните и да повлияе зле на самочувствието им.

Не си спазваш обещанията

Неспазените обещания могат да разклатят доверието, което околните са ни гласували. Колкото и стабилна връзка да имаме с тях, празните обещания вероятно ще ги накара да се чувстват разочаровани.

Проблеми в комуникацията  

Рядко си даваме сметка какви щети може да нанесе на отношенията ни всяко премълчаване на нещо значимо. Когато не изразяваме ясно и открито своите чувства и мисли с околните, ги караме да се чувстват объркани и пренебрегнати. Освен това, колкото по-малко споделяме, толкова по-голям е рискът да се отдалечим от близките ни хора. А това неизбежно ще ги нарани.   

Никой не е застрахован от това да изпадне в такава ситуация, в която неволно да разочарова най-близките си. За да избегнем подобни ситуации, е важно да се вслушваме в реакциите на околните, да се стараем да ги изслушваме и открито да се извиняваме, когато сме сбъркали.

Ето и няколко съвета за преодоляване на тези модели на поведение:

💚Развий емпатията си: Опитай по-често да се поставяш на мястото на другия, за да разбереш как би се почувствал в дадена ситуация. 

💚Наблюдавай околните: По-често обръщай внимание на езика на тялото и реакциите на околните, за да усетиш как се чувстват и дали не са наранени от поведението ти.

💚Контролирай емоциите си: Не позволявай на гнева, раздразнението или други негативни емоции да надделяват в теб. Те не водят до нищо добро в отношенията. 

💚Общувай открито: Говори с околните за това как се чувстваш и споделяй как тяхното поведение ти влияе. Дай им да разберат, че те също могат да споделят и да бъдат чути.

💚Прояви търпение: Промяната в поведението е процес, който изисква време и усилия. Прояви търпение към себе си и към околните. 

Коментирай »
Още по темата
20 фрази, които омаловажават чувствата, и как да реагираме с емоционална стабилност 20 фрази, които омаловажават чувствата, и как да реагираме с емоционална стабилност
Невинна шега или замаскирана обида – 9 знака, че си жертва на пасивна агресия Невинна шега или замаскирана обида – 9 знака, че си жертва на пасивна агресия
12 черти на хората с висока емоционална интелигентност 12 черти на хората с висока емоционална интелигентност
10 начина да бъдеш по-добър човек 10 начина да бъдеш по-добър човек
Препоръчваме още
Настинка, грип или COVID-19: Как да ги разпознаем и лекуваме Настинка, грип или COVID-19: Как да ги разпознаем и лекуваме
Най-масовото измиране в историята: Нови разкрития за историята на Земята Най-масовото измиране в историята: Нови разкрития за историята на Земята
Девет типа мъже, които със сигурност ще срещнеш (или вече си срещала) Девет типа мъже, които със сигурност ще срещнеш (или вече си срещала)
„Българските народни приказки – ключ към емоциите на нашите деца“ от Надежда Милева и Петя Терзииванова (предложение за четене) „Българските народни приказки – ключ към емоциите на нашите деца“ от Надежда Милева и Петя Терзииванова (предложение за четене)
Двойките, които пият заедно, по-рядко се разделят Двойките, които пият заедно, по-рядко се разделят
Сменяйте дезодоранта на всеки шест месеца Сменяйте дезодоранта на всеки шест месеца
Без паника: Ето как да извадим кърлеж и 4 „народни средства“, на които да не вярваме Без паника: Ето как да извадим кърлеж и 4 „народни средства“, на които да не вярваме
Бебетата започват да учат език преди раждането си? Бебетата започват да учат език преди раждането си?
Кариера или семейство: 5 начина да успяваме и в двете Кариера или семейство: 5 начина да успяваме и в двете
Не само по време на празничния сезон: 6 препоръки за здраво сърце Не само по време на празничния сезон: 6 препоръки за здраво сърце
Впечатляващият котарак Виво прилича на лъв, вълк и човек (СНИМКИ) Впечатляващият котарак Виво прилича на лъв, вълк и човек (СНИМКИ)
Алтернативните менструални продукти – плюсовете и минусите, за които трябва да знаем   Алтернативните менструални продукти – плюсовете и минусите, за които трябва да знаем  
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби