Най-вкусните палестински изкушения и една неустоима рецепта

Ето как да си сготвим най-популярната арабска зелена гозба – млухията  

Най-вкусните палестински изкушения и една неустоима рецепта

Photo credit: Venera.bg 

Днес си говорим за вкусна и екзотична храна. Опитваме едни от най-популярните ястия и подправки в Палестина и региона. И дори се захващаме с една импровизирана рецепта за вкусна вечеря.

Сред най-обичаните храни в Палестина са маслините и смокините. А както всички знаем, арабската кухня е богата на ароматни подправки и силни вкусове. Ето и някои от най-разпространените:

Вкусната подправка – затар. В българската кухня най-близо до затара е мащерката. Затар може да се използва като пълнеж на изпечени питки и се получава нещо като пърленка, но не с масло или чесън, а със затар. Има и друг начин да се хапва – комбинира се със зехтин и се намазва на хлебче.  

Чай от марамия или както е основното наименование – мариамия – от Дева Мария. Смята се, че Дева Мария го е ползвала, докато е отглеждала Христос в гората. Докато той е имал колики, тя му давала да смуче това клонче и така му е минавала болката. Затова и до днес марамията се ползва при болки в стомаха. Често се сервира като чай, след хранене, за да подобри перисталтиката. Марамия вече се продава и в редица магазини в България.

Бахар – една от най-често използваните подправки в гозбите в региона. Там се приготвя чрез комбиниране на черен пипер, кардамон, карамфил, кимион, индийско орехче, кориандър и червен пипер. Използва се в редица ястия и придава екзотичен и наситен вкус.

Рецепта за млухия 

Млухия – това е известно и вкусно арабско ястие, което е на почит в Палестина. Приготвя се от листата на Corchorus olitorius/червена Юта. Млухията се продава на клонки, от които трябва да се оберат листата. Може да се закупи и под формата на готови листа, а също и стрита на прах – изсушена.

Photo credit: Venera.bg

По вид и начин на приготвяне, ястието донякъде напомня на гозба със спанак, но не съвсем. Млухията има специфичен вкус. Може да се готви и в комбинация с месо. Става бързо и се сервира, подправена с лимон. А ето и една импровизирана рецепта за супа от млухия с месо.

Нужни продукти

  • Една шепа млухия на прах 
  • Пилешко месо /може и цяло пиле
  • 2 лимона
  • 3, 4 скилидки чесън
  • 1 ч.л. сол
  • 1 ч.л. бахар 

Приготвяне на млухия:  

Слагаме сушената млухия в тенджера с вода и изчакваме да заври. После добавяме пилешки бульон и пилешкото към нея. Месото може да бъде цяло пиле, разфасовано или отделни късчета. Варят се заедно като за супа.  

От ключово значение за овкусяването на млухията е лимонът. На това количество може да се сложи цял лимон. Може да се добави и допълнително на вкус.

След като супата заври, се добавят подправките – 1 ч. л. сол и щипка бахар (комбинация от 7 индийски подправки) и се оставя да ври. Запържва се малко чесън и се добавя и той към супата, но когато сме на финала на готвенето.  

Photo credit: Venera.bg

Отделно може да се сготви и ориз за гарнитура и да се поднесат в комбинация.

Добър апетит!

Коментирай »
Още по темата
Обичаш ли арабската кухня? Опитай тази неустоима рецепта за вкусна маклюба Обичаш ли арабската кухня? Опитай тази неустоима рецепта за вкусна маклюба
Застоял хляб? Няма проблем. Изпробвай тази аматьорска и вкусна рецепта Застоял хляб? Няма проблем. Изпробвай тази аматьорска и вкусна рецепта
Препоръчваме още
Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим
Четири стъпки да го съблазниш Четири стъпки да го съблазниш
Когато на самите тях им изневерят, кръшкачите са безмилостно жестоки Когато на самите тях им изневерят, кръшкачите са безмилостно жестоки
Излекувай стреса само с три стъпки Излекувай стреса само с три стъпки
Нов женски наръчник в духа на „Бягащата с вълци“ ни помага да намерим „Чувствителната съветничка“ в нас (предложение за четене) Нов женски наръчник в духа на „Бягащата с вълци“ ни помага да намерим „Чувствителната съветничка“ в нас (предложение за четене)
Почина френският режисьор Жак Розие Почина френският режисьор Жак Розие
Ефектът на първата нощ или защо спим зле на ново място Ефектът на първата нощ или защо спим зле на ново място
Вредно ли е да се къпем всеки ден и защо? Вредно ли е да се къпем всеки ден и защо?
Шимпанзетата са способни на сложни комбинации от звуци, подобни на човешките Шимпанзетата са способни на сложни комбинации от звуци, подобни на човешките
Най-често срещаните заболявания при котките Най-често срещаните заболявания при котките
Къде и как се е появило първото кюфте? Къде и как се е появило първото кюфте?
Предложение за четене: „Обичай смело“ - биография на големия Енчо Керязов Предложение за четене: „Обичай смело“ - биография на големия Енчо Керязов
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби