„От вестника до музея“: Изложба показва 150 български карикатури от времето на социализма

Сред авторите са Илия Бешков, Александър Жендов, Борис Ангелушев, Стоян Венев, Борис Димовски, Доньо Донев, Асен Грозев, Георги Анастасов, Цветан Цеков-Карандаш, Георги Чаушов, Стефан Десподов

„От вестника до музея“: Изложба показва 150 български карикатури от времето на социализма

Photo credit: Национална галерия

„От вестника до музея“ е заглавието на изложбата, която Националната галерия и музея на изкуството от периода на социализма представят. Експозицията излага български карикатури от периода 1944 – 1989г. Тя ще бъде представена от 2 ноември до 31 март в Музея на изкуството от периода на Социализма, съобщават организаторите.

Изложбата включва около 150 български карикатури от фонда на Националната галерия. Сред авторите са Илия Бешков, Александър Жендов, Борис Ангелушев, Стоян Венев, Борис Димовски, Доньо Донев, Асен Грозев, Георги Анастасов, Цветан Цеков-Карандаш, Георги Чаушов, Стефан Десподов, разказват от екипа.

„Това е опит за реконструкция на карикатурния жанр в условията на тоталитарната система на управление на политическия, обществен и културен живот в България между 1944 и 1989. Мястото на карикатурата е вестникът. Голяма част от представените образци се появяват на страниците на седмичника „Щурмовак“ и фронтовашкия лист „Часовой“ – специално издание за българската армия, сражаваща се с нацистите по фронтовете на Югославия, Унгария и Австрия. През 1946 излиза първият брой на седмичния хумористичен вестник „Стършел“. Това име става нарицателно и главна трибуна на българската карикатура“, казват организаторите на изложбата.

Хитлер се „самоубива“, 1945, Илия БЕШКОВ (1901 – 1958)/Photo credit: Национална галерия

"Комичното като естетическа и етична категория отдавна се е превърнало в мощен инструмент за въздействие, за пропаганда и налагане на идеи и идеологии. Тоталитарните общества използват умело и превръщат в оръжие тази уникална способност на човешкото същество – да се смее. Тематичните рамки на карикатурата са регламентирани от идеологическия апарат на партията и държавата. В условията на Студената война главният  обект на сатира е политическата и икономическа доктрина на западния свят. Абсолютно табуирани са темите за политиката на партията – хегемон. Държавата е подложена на критика до най-ниските административни нива – чиновниците в сферата на обществените услуги. Негативни явления като бюрократизъм, лошо обслужване, неефективност и ниско качество на производството, формално отношение към работата – това са мишените за карикатуристите. Трудно е от днешна гледна точка да вникнем в техния смисъл, да се настроим на тяхната честота, без да познаваме историята и същността на времето, в което са създадени. И обратно – именно изкуството на карикатурата ни дава шанс да реконструираме не толкова далечното минало, да усетим видимите и невидими разделителни линии между двата свята и най-важното – да очертаем за себе си психограмата на една епоха", допълват организаторите на изложбата.

„Чл. 17: Забранява се на България да произвежда атомни оръжия“. Тюх брей, тъкмо бях нагласил калъпа!, 1946 , Борис АНГЕЛУШЕВ (1902 – 1966)/ Photo credit: Национална галерия

Механизация, към 1964, Борис ДИМОВСКИ (1925 – 2007)/ Photo credit: Национална галерия

– Ама и внучето си го бива!, 1964, Теню ПИНДАРЕВ (1921 – 2010) )/ Photo credit: Национална галерия

– Извинете, оттам разбира ли се какво е нарисувано?, 1966 Асен ГРОЗЕВ (1916 – 2002)/Photo credit: Национална галерия

Без думи, към 1980, Георги ЧАУШОВ (1938 – 2023)/ Photo credit: Национална галерия

Без думи, 1981, Велин АНДРЕЕВ (1928)/Photo credit: Национална галерия

Получаване на премиални, Димитър ТОМОВ (1934 – 2013)/ Photo credit: Национална галерия

Класически мързел, Доньо ДОНЕВ (1929 – 2007)/Photo credit: Национална галерия

Коментирай »
Препоръчваме още
Свят без интернет и електронни комуникации в антиутопията „Мъжът с жълтото палто“ (предложение за четене) Свят без интернет и електронни комуникации в антиутопията „Мъжът с жълтото палто“ (предложение за четене)
Защо популярната диета "30 растения" всъщност не е особено полезна Защо популярната диета "30 растения" всъщност не е особено полезна
Рекорд за Гинес – жена размаза три дини с бедра за 14 секунди Рекорд за Гинес – жена размаза три дини с бедра за 14 секунди
ТЕСТ: Коя е перфектната дестинация за почивката ти? ТЕСТ: Коя е перфектната дестинация за почивката ти?
Осем мъжки лъжи, "облечени" в реплики  Осем мъжки лъжи, "облечени" в реплики 
Най-високоплатените актьори за 2019 година (СНИМКИ) Най-високоплатените актьори за 2019 година (СНИМКИ)
„Никога не ме лъжи“ – предупреждава убийственият трилър на Фрида Макфадън (предложение за четене) „Никога не ме лъжи“ – предупреждава убийственият трилър на Фрида Макфадън (предложение за четене)
 „Един тъмен прозорец“ на Рейчъл Гилиг ще ни потопи в готическия си мрак (предложение за четене) „Един тъмен прозорец“ на Рейчъл Гилиг ще ни потопи в готическия си мрак (предложение за четене)
3 неща, които никога да не казваш на мъж – по съветите на мъж (ВИДЕО) 3 неща, които никога да не казваш на мъж – по съветите на мъж (ВИДЕО)
Когато на самите тях им изневерят, кръшкачите са безмилостно жестоки Когато на самите тях им изневерят, кръшкачите са безмилостно жестоки
Не ти върви в любовта? Ето как да предизвикаш късмета си Не ти върви в любовта? Ето как да предизвикаш късмета си
Краят на една трилогия: „Огледалото на нашите злочестини“ от Пиер Льометр (предложение за четене) Краят на една трилогия: „Огледалото на нашите злочестини“ от Пиер Льометр (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби