Склонни ли сме да помагаме на другите? Проучване дава отговор

"Хората разчитат едни на други постоянно", казва Ник Енфийлд, професор в университета на Сидни

Склонни ли сме да помагаме на другите? Проучване дава отговор

Ново изследване, направено от специалисти от университета на Сидни, Австралия, установи, че хората от различни културни среди споделят обща склонност да помагат на другите в ежедневното си общуване в реално време, съобщи Синхуа. 

Публикувано в сп. "Nature Scientific Reports", изследването анализира просоциалното поведение сред познати и хора, които имат или нямат роднински връзки, в осем култури на пет континента.

За целите му неговите автори - международен екип от учени, са анализирали видеозаписи, включващи повече от 350 лица от Австралия, Гана, Еквадор, Лаос, Италия, Великобритания, Полша и Русия. Изследователите са се фокусирали върху онези дребни, широко разпространени молби, които не струват почти нищо, като например подаване на предмети, преместване на тежки предмети, помощ при приготвянето на храна. 

Според проучването, някой ще сигнализира за нужда от съдействие средно веднъж на всеки 2,3 минути. Когато се търси незабавна помощ, хората се съобразяват седем пъти по-често, отколкото отказват и шест пъти по-често, отколкото игнорират.

"Хората разчитат едни на други постоянно", казва Ник Енфийлд, професор в университета на Сидни и ръководител на изследването заедно с Джовани Роси от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

"В редките случаи, когато хората отказват, те обясняват защо. Тази човешка склонност да помагаме на другите, когато е необходимо, и да обясняваме кога такава помощ не може да бъде оказана, надхвърля други културни различия", допълва Енфийлд. 

Настоящото изследване обръща внимание само на близки и трайни социални взаимоотношения в дома или живота на село.

Авторите му обаче се надяват, че то може да предостави основа за бъдещи изследвания, които да разширят анализа до сътрудничество в малък мащаб и други видове контекст, включително взаимодействия между непознати и в среда като работното място или бизнеса. 

Източник: Елена Христова/БТА
Коментирай »
Още по темата
Какво е общото между хората и животните? Учени с нови данни Какво е общото между хората и животните? Учени с нови данни
Препоръчваме още
Още една причина да приемаме повече магнезий с храната Още една причина да приемаме повече магнезий с храната
Липсва ли ти сексът с бившия Липсва ли ти сексът с бившия
Заместители на захарта срещу излишни килограми? Идеята не е никак добра Заместители на захарта срещу излишни килограми? Идеята не е никак добра
„Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене) „Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене)
Риба, ядки, семена: Омега-3 мастните киселини са важни и за здравето на белите дробове Риба, ядки, семена: Омега-3 мастните киселини са важни и за здравето на белите дробове
Проучване: Кучетата намаляват риска от хранителна алергия у децата Проучване: Кучетата намаляват риска от хранителна алергия у децата
Преждевременно родените бебета са по-уязвими към повтаряща се болка Преждевременно родените бебета са по-уязвими към повтаряща се болка
ТЕСТ: На кое животно приличаш? ТЕСТ: На кое животно приличаш?
Бавен лори похапва банан :) Бавен лори похапва банан :)
За стройна фигура яжте бавно За стройна фигура яжте бавно
Лесно като… здравословно хранене Лесно като… здравословно хранене
„Любовта на музата“ – вдъхновяваща история за силата на мечтите (предложение за четене) „Любовта на музата“ – вдъхновяваща история за силата на мечтите (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби