Топ 3 на най-подходящите спортове при високо кръвно

Кинезитерапевт с ценни препоръки за това колко често и какво да спортуваме при хипертония

Топ 3 на най-подходящите спортове при високо кръвно

Photo credit: Tirachard Kumtanom/Pexels 

Кръвното налягане е налягането, което кръвта упражнява върху кръвоносните съдове при всеки удар на сърцето. За норма се приемат стойности до 140 систулно и до 90 диастулно. Всички стойности, измерени в покой над тях, се смятат за различна степен на хипертония. Това съобщават от УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков".

От високо кръвно налягане (хипертония) страдат милиони хора по света. Хипертонията е известна като „тихия убиец“,  защото често протича безсимптомно. В същото време, нелекувана, постепенно може да доведе до тежки и животозастрашаващи състояния като сърдечна недостатъчност, инфаркт или инсулт.

Можем ли да „убием“ този „тих убиец“ със спорт и физическа активност? Отговорите от Станислава Андонова, кинезитерапевт в болницата.

Факторите, които провокират хипертонията  

Има няколко рискови фактори, които играят роля за развитие на болестта. Това са:

  • възраст
  • наследственост
  • наднормено тегло
  • тютюнопушене
  • прекомерна употреба на сол
  • алкохол
  • заседнал начин на живот
  • стрес

Първите два фактора не можем да променим, казва специалистът, но останалите можем да овладеем чрез здравословен начин на живот,  премахване на вредните навици, балансирана диета и физическа активност.  

Спортовете, които „неутрализират“ хипертонията  

Лечението  на хипертоничната болест е медикаментозно и немедикаментозно, като основна роля в немедикаментозното имат физическите упражнения, активностите и спортът. Това казва още специалистът и изброява видовете спорт, за които е установено, че трайно намаляват артериалното налягане:

  1. колоездене
  2. плуване  
  3. ходене и бягане – в бавно темпо

Сред останалите спортове, които лекарят препоръчва, са:

  • туризъм
  • бадминтон – в ниска и умерена интензивност
  • баскетбол – в ниска до умерена интензивност
  • бални танци

Чрез физическите упражнения се подобряват кръвообращението,  съкратителната функция на сърдечния мускул и еластичността на съдовете. Намалява се телесното тегло, а от там се подобрява психоемоционалният тонус, настроението и самочувствието, споделя д-р Андонова.

Колко често да спортуваме  

👉Препоръчва се ежедневна физическа тренировка или поне 3-4 пъти седмично. Тя може да бъде 50 до 60 минути умерено до бързо ходене, по възможност на открит и равен терен, като винаги преди и в края на ходенето се извършват 10-15 дълбоки вдишвания и издирвания. Дихателните упражнения имат огромен ефект и снабдяват с кислород сърдечния мускул и забавят сърдечния ритъм, подчертава кинезитерапевтът.

👉Друг пример за подходяща тренировка са леки и умерени физически упражнения за всички мускулни групи, но с ниска интензивност и дълга продължителност – около 60 минути. Препоръчва се да се правят на музикален съпровод, тъй като се подобрява психоемоционалния тонус, а психическото напрежение спада. Това е подходящо за хората с хипертония, тъй като те са напрегнати,  раздразнителни.

👉Като трети вариант на физическа тренировка д-р Андонова препоръчва регулярно танцуване, защото танците намаляват пренапрежението и стреса, редуцират телесното тегло, а от там се подобрява и самочувствието. Важно уточнение обаче е, че танците трябва да бъдат без подскоци, без клякания. Това казва още специалистът и дава пример с балните танци.

Профилактика

На финала д-р Андонова обобщавам, че спортът и физическата активност са много важни при хипертоничната болест, но по-важно е да се избегне развитието на тази болест, както и останалите заболявания на сърдечносъдовата система като инфаркт на миокарда. Спортът е особено полезен за профилактиката в това отношение.

Коментирай »
Още по темата
Откриха връзка между нелекуваната хипертония и появата на миоми на матката Откриха връзка между нелекуваната хипертония и появата на миоми на матката
Бременността и сърцето: Кога бъдещите майки трябва да потърсят кардиолог Бременността и сърцето: Кога бъдещите майки трябва да потърсят кардиолог
Ежедневните навици, които „убиват“ сърцето Ежедневните навици, които „убиват“ сърцето
Как правилно да измерваме кръвното налягане (и 7 грешки, които всички допускаме) Как правилно да измерваме кръвното налягане (и 7 грешки, които всички допускаме)
Препоръчваме още
Героят Балто: Откриха специална ДНК в легендарното куче Героят Балто: Откриха специална ДНК в легендарното куче
Какво казва за нас денят от седмицата, в който сме родени     Какво казва за нас денят от седмицата, в който сме родени    
За паник атаките от първо лице – какво ги отключва и как да ги премахнем завинаги   За паник атаките от първо лице – какво ги отключва и как да ги премахнем завинаги  
Първите 5 години предопределят отношението към алкохола Първите 5 години предопределят отношението към алкохола
Да дарим живот: 10-те най-важни въпроса за кръводаряването и техните отговори Да дарим живот: 10-те най-важни въпроса за кръводаряването и техните отговори
„Една среща“ с Милан Кундера, един от най-големите живи писатели (предложение за четене) „Една среща“ с Милан Кундера, един от най-големите живи писатели (предложение за четене)
Проучване: Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст Проучване: Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Как правилно да мием ръцете си, за да сме здрави Как правилно да мием ръцете си, за да сме здрави
Предложение за четене: „Чуй песента на вятъра/Пинбол“ - дебютната творба на Харуки Мураками Предложение за четене: „Чуй песента на вятъра/Пинбол“ - дебютната творба на Харуки Мураками
Колко е високо най-високото дърво в Азия Колко е високо най-високото дърво в Азия
ТЕСТ: Защо все още си необвързана? ТЕСТ: Защо все още си необвързана?
Традиционни гръцки вкусотии, които ще ви накарат да мечтаете за лято Традиционни гръцки вкусотии, които ще ви накарат да мечтаете за лято
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби