„Без паника“: Как да реагираме, ако станем свидетели на катастрофа

Лекар от ВМА дава ценни съвети за реакция при пътен инцидент

„Без паника“: Как да реагираме, ако станем свидетели на катастрофа

При пътен инцидент има няколко златни правила, които трябва да спазим, без значение дали сме участници в произшествието или свидетели. Със затоплянето на времето движението по пътищата става все по-интензивно и разнообразно – освен леки и тежкотоварни автомобили, в трафика се включват и мотоциклети, скутери, велосипеди, тротинетки и други. Как трябва да реагираме при инцидент? На този въпрос ценни съвети дава д-р Иван Георгиев, част от екипа на Катедрата по ортопедия, травматология, реконструктивна хирургия и физиотерапия на ВМА.

В оказването на първа долекарска помощ на пострадал при катастрофа има железни правила. Най-важно е да запазим самообладание и да не изпадаме в паника, съветва лекарят.

  1. Първото нещо, което трябва да направите е да обезопасите мястото на инцидента. Отбийте автомобила си вдясно извън пътното платно, изключете двигателя, пуснете аварийните светлини и поставете триъгълен знак зад пострадалия автомобил на достатъчно голямо разстояние. Така другите участници в пътното движение ще спрат навреме и няма да подложите на риск собственото си здраве, споделя д-р Георгиев.
  2. Огледайте внимателно мястото на инцидента за изтичане на гориво, пушек, пламък, електрически кабели и искри и едва когато се убедите, че е безопасно, пристъпете към оценка на пострадалите. В случай, че автомобилът е заключен, изберете най-отдалечения прозорец от пътниците и го счупете.
  3. Пребройте хората в автомобила и проверете всички ли са в съзнание? Ако има хора, които не са в съзнание, проверете техните пулс и дишане. Проверете устата и гърлото им за погълнати предмети, след което внимателно огледайте главата, шията, ръцете, тялото и краката за наличието на рани и кръвотечение. При наличие на активно кървене, направете незабавно компресивна превръзка с подръчни средства (чиста кърпа, риза или част от дреха). Помнете, че спирането на кръвозагубата в първите минути след инцидента е решаващо за живота на пострадалия, категоричен е специалистът.
  4. Подайте сигнал на телефон 112, след като сте установили броя на хората и тяхното състояние.
  5. Не местете тежко пострадалите, които сами не могат да напуснат превозното средство. Това е работа на екипа на специалистите от „Бърза помощ”. При травми в областта на шията и гръбначния стълб и преместване от немедицинско лице могат да настъпят трайни увреждания, напомня лекарят. Изключение от това правило е ситуация, при която има непосредствен риск от експлозия или пожар на мястото на инцидента.
  6. Когато пострадалият е моторист, не сваляйте каската му –  съществува риск от увреждане в областта на шията. При наличие на фрактури на крайниците – те трябва да бъдат шинирани временно с подръчни средства (бинт, колан, клони, дъска и други).  При активно кървене отново трябва да се направи компресивна превръзка и краката да се повдигнат малко по-високо от главата. Така ще подобрите мозъчното кръвоснабдяване, уточнява д-р Георгиев. Поддържането на постоянна телесна температура също е важен фактор в превенцията на шока (при дъжд и студено време – затопляне с одеяла и дрехи, при горещо време сянка и охлаждане).
  7. Осигурете безпрепятствен достъп на екипа на „Бърза помощ” до мястото на произшествието за започването на активна ресусцитация и незабавен транспорт на пострадалите до най-близкия спешен център. Не забравяйте като човек, който първи е пристигнал на мястото на инцидента, да информирате парамедиците/лекарите какво сте свършили до момента.
  8. Успокоявайте и окуражавайте пострадалите. Кажете им, че ще останете с тях колкото е необходимо – до пристигане на спешните екипи.
  9. Експертите апелират – винаги карайте със съобразена с пътната обстановка скорост и спазвайте дистанция. Любителите на високите скорости никога да не забравят, че за разлика от автомобилите, мотоциклетите нямат въздушни възглавници, предпазни колани и купе, което да ги пази, напомня още лекарят.

От години екипите на ВМА, в партньорство с най-голямата мотоорганизация Sofia Riders, организират курс за първа помощ за любителите на високите скорости. Тази година, след 3-годишно прекъсване поради COVID-пандемията, курсът ще бъде възобновен и ще се проведе на 13 май, съобщават от болницата и апелират: „Елате и чуйте специалистите. Нека бъдем отговорни!“

Коментирай »
Препоръчваме още
ТЕСТ: Падаш си по него? Провери дали е взаимно ТЕСТ: Падаш си по него? Провери дали е взаимно
Шест храни, които помагат на тялото ни да гори мазнини Шест храни, които помагат на тялото ни да гори мазнини
ТЕСТ: Как да се маскираш на Хелоуин? ТЕСТ: Как да се маскираш на Хелоуин?
„Първа кръв“ на Амели Нотомб (предложение за четене) „Първа кръв“ на Амели Нотомб (предложение за четене)
Упражнения за по път Упражнения за по път
„Зима на улица „Черешова“ от световноизвестната „вимелбух“ поредица (предложение за четене) „Зима на улица „Черешова“ от световноизвестната „вимелбух“ поредица (предложение за четене)
Съвети за красиви подмишници: Как да се отървем от досадните мазнини Съвети за красиви подмишници: Как да се отървем от досадните мазнини
Най-големите мъжки комплекси Най-големите мъжки комплекси
Разказ за героизъм, нежност и надежда: „Рана“ от Захари Карабашлиев (предложение за четене) Разказ за героизъм, нежност и надежда: „Рана“ от Захари Карабашлиев (предложение за четене)
За първи път в историята: Транссексуална жена стана „Мис Нидерландия“ За първи път в историята: Транссексуална жена стана „Мис Нидерландия“
Най-горещите секс сцени в киното Най-горещите секс сцени в киното
Катрин де Ланг дава ценни съвети за подобряването на най-важния орган в „Силата на мозъка“ (предложение за четене) Катрин де Ланг дава ценни съвети за подобряването на най-важния орган в „Силата на мозъка“ (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби