Жабата на етикета – скакалци в храната или еталон за качество Логото на жабата предизвика и други притеснения в последно време – че то указва съдържание на хербицида атразин, а също и че съдържа вещество, което превръща мъжете в жени
27 април 2023
Логото на жабата предизвика и други притеснения в последно време – че то указва съдържание на хербицида атразин, а също и че съдържа вещество, което превръща мъжете в жени
Photo credit: factcheck.bg
Темата за състава на храните и по-специално за ползването на насекоми в някои от тях придоби особена популярност. Поводът са публикации във Facebook, които твърдят, че лого с изображение на жаба показва наличието на насекоми в храни и напитки.
Повод за притесненията са няколко решения на Европейската комисия да позволи използването на прах от домашен щурец, ларви на брашнен бръмбар и други при производството на редица храни.
От Асоциацията „Активни потребители“ дават отговор на въпроса какво означава жабата на етикета, като се позовават на factcheck.bg.
„Жабката” е знак за качество, а не доказателство за скрити съставки
Използваното лого в публикацията е на международната неправителствена организация Rainforest Alliance, чиито дейности са свързани със защита на горите, подпомагане на фермерите и намаляване ефекта на климатичните промени. Като част от тези усилия, организацията поддържа знак за качество Rainforest Alliance Certified. Той гарантира, че продуктите са съобразени с трите аспекта на устойчивото развитие – социален, икономически и екологичен. Право да използват логото върху своите продукти, компаниите получават след независима оценка на експерти дали производството им отговаря на основни изисквания, свързани с опазването на горите и водите, на климата, на човешките права и на поминъка на фермерите.
Наскоро логото на Rainforest Alliance стана повод за други подвеждащи публикации в социалните мрежи. Твърдението тогава беше, че „логото с жабата“ показва, че в продукта или напитката се съдържа хербицидът атразин. Проверка на Factcheck.bg опроверга това твърдение, както и друго – че веществото превръща мъжете в жени. Неверни публикации по темата с насекоми в храните, които целят да всеят страх, се появиха за първи път в началото на тази година, категорични са специалистите.
Истината - проверено:
Повод за редица публикации по темата с насекомите в храните станаха няколко решения на Европейската комисия да позволи използването на насекоми в храните. Разрешителните обаче се отнасят само и единствено за конкретни продукти на определени производители. Решенията на ЕК не дават свобода на търговците да използват за производството на своите продукти свободно отглеждани щурци, скакалци, гъсеници, буби и други подобни. Не е вярно също, че хората ще ядат насекоми без да знаят, тъй като производителите са задължени да напишат на етикета на своя продукт, че той съдържа прах от домашен щурец, например, уверяват още специалистите.