Как агресивното ни отношение към природата води до разпространението на вирусите

Целта е да опознаем вирусите, преди да дойдат сред хората, каза проф. Радостина Александрова

Как агресивното ни отношение към природата води до разпространението на вирусите

Photo credit: Gerd Altmann/Pixabay

В света има т.нар ловци на вируси – вирусолози, чиято дейност е да идентифицират непознатите вируси. Идеята е да опознаем вирусите преди те да дойдат при нас. Това каза вирусологът от Българската академия на науките (БАН) проф. Радостина Александрова. 

Вирусологът обясни, че вирусите се предават между видовете – от животните към хората. По думите ѝ този процес не е съвсем лесен, но специалистите следят внимателно ситуацията в света след пандемията от коронавирус.

Бактерии, гъбички, вируси: Градските пчели разкриват невидим живот от решаващо значение за човешкото здраве

Около един милион и шестстотин хиляди са вирусите, които засягат животните и птиците. От тях около 700 000 се смята, че могат да засегнат човека, коментира Александрова.

Тя предупреди, че човекът има „изключително агресивно отношение“ към природата, което води до разпространението на вирусите. Вирусологът даде пример с изсичането на гори, гъстото за заселване на хората, прогонването на животните от естествената им среда, интензивните пътувания и др.

Краят на пандемията: На какво ни научи COVID-19   

Има натрупан опит по време на пандемията от COVID-19, който трябва да се използва в бъдеще, каза също Александрова. 

Източник: БТА
Коментирай »
Още по темата
Как COVID-19 поразява мозъчните клетки Как COVID-19 поразява мозъчните клетки
Климатичните промени увеличават риска от тропически болести в Европа Климатичните промени увеличават риска от тропически болести в Европа
Проучване: Употребата на антибиотици и антимикробната устойчивост при хората и животните са свързани Проучване: Употребата на антибиотици и антимикробната устойчивост при хората и животните са свързани
Препоръчваме още
Древно океанско дъно може би обгръща земното ядро Древно океанско дъно може би обгръща земното ядро
„Приказките на Лилит и Селена“: Божествения талант да бъдеш себе си (предложение за четене) „Приказките на Лилит и Селена“: Божествения талант да бъдеш себе си (предложение за четене)
Предложение за четене: „Есен във Венеция“ - разказ за Ърнест Хемингуей и последната му муза Предложение за четене: „Есен във Венеция“ - разказ за Ърнест Хемингуей и последната му муза
Мъжете се влюбват по-често пролетта Мъжете се влюбват по-често пролетта
Най-успешните мъжки свалки Най-успешните мъжки свалки
Зеле и яйца? Лесна рецепта, ако си готова да опиташ тази странна комбинация Зеле и яйца? Лесна рецепта, ако си готова да опиташ тази странна комбинация
Колко горещо е твърде горещо, за да функционира нормално човешкото тяло? Колко горещо е твърде горещо, за да функционира нормално човешкото тяло?
Черен или не е петък 13-и? Черен или не е петък 13-и?
Преоткриваме близката и непозната Гърция в новото издание на „Гръцко синьо“ от Анита Димитрова (предложение за четене) Преоткриваме близката и непозната Гърция в новото издание на „Гръцко синьо“ от Анита Димитрова (предложение за четене)
Пет причини да хапваме авокадо Пет причини да хапваме авокадо
Шест вкусотии, които да не пропускате в Лондон Шест вкусотии, които да не пропускате в Лондон
ТЕСТ: Каква приятелка си? ТЕСТ: Каква приятелка си?
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби