От любов към книгите: „Читателският дневник“ на Теди Богданова, който вкарва ред в хаоса на книгоманите

Дневникът отправя и книжно предизвикателство в 20 критерия, сред които да прочетеш книга, чийто герой се казва като теб, която е с жълта корица, чието действие се развива в планината и т.н.

Надя Хамдан
От любов към книгите: „Читателският дневник“ на Теди Богданова, който вкарва ред в хаоса на книгоманите

Photo credit: Личен архив

Това е история за една непреходна любов – любовта към четенето и към книгите. Мнозина се влюбват от пръв поглед, на други им отнема години, за да обикнат словото, а трети не помнят време, в което не са били влюбени.

Днес се срещаме с Теди Богданова – изявен книгоман и автор на „Читателски дневник“. В интервю за Venera.bg тя разкрива, че нейната любов към четенето се е зародила много късно. „Бях на 18 и подреждах книгите вкъщи, когато намерих „Кратка история на България“. Решава да я прочете и обиква както книгите, така и историята. „Първите книги, които прочетох, са исторически романи и „Кратката история на България“, а след това преминах на не толкова кратката история“, споделя Теди.   

Photo credit: Личен архив

Така пламва пламъкът, който остава с нея през различните етапи от живота ѝ – учи, работи, а сега е по майчинство и отглежда двете си момчета. На въпроса „С какво се занимаваш в момента?“ отговаря с чувство за хумор – „с чистене и готвене“. Споделя обаче, че успява да „открадне“ време за себе си и за някоя любима книга, докато храни бебето. Спомня си, че е имала периоди, в които е успявала да прочете по 80 книги на година. Е, днес са по-малко, но сърцето ѝ все така я тегли към книжарниците. Обича да чете фентъзи, защото така се разтоварва. Харесва исторически романи, но за тях трябва малко повече съсредоточаване и вникване.

Теди разкрива, че освен четенето, притежава и една друга малка мания. „Аз от малка обичам да си пиша всякакви неща – спомени, лексикони и да отмятам задачи – писмено с лист и химикал. Правила съм го в различни тефтери, записвала съм си любими автори, сортирала съм ги по произведения, но все не ми беше достатъчно добре структурирано.“ Освен това да четеш фентъзи е сложно, казва Теди – това не една книга, те са цели поредици. „Например любимата ми поредица „Колелото на времето“ е съставена от 14 тома. Започнах да я чета, преди да започна да уча, стигнах до трета книга и спрях. Четири години учих и четях главно за история. След като завърших, си я продължих, само че не бях сигурна докъде съм стигнала, за какво се е разказвало. Трябваше ми кратък обзор и ми се искаше да си имам някъде структурирано резюме… и си го създадох.“ 

Photo credit: Личен архив

Читателският дневник на Теди Богданова 

Идеята за създаването на читателски дневник узрява постепенно в главата на Теди. И през март 2024 година успява да сбъдне тази своя стара мечта. Създава го за свое удобство и лично удовлетворение, но вярва, че чрез него може да зарадва и други книгомани, които искат да сложат ред в книжния си хаос.

„Аз започвам да чета много книги и не всички ги довършвам. В читателския дневник можеш да си пишеш всеки месец кои книги си прочел, кои си започнал да четеш, какъв жанр са, през кои точно дни от месеца си чел“, посочва Теди. Читателският дневник е разграфен за 12 месеца, като не е датиран, така че да може да се започне във всеки един месец.

В дневника има и списък за това кои книги искаш да си купиш и различни желания за четене, а също и възможност да направиш ревю на 160 книги.

Обособено е място, в което да опишеш автора, поредицата, нейния жанр, а също и място за цитати или кратки резюмета, които впоследствие да те подсетят за какво става въпрос в дадената книга.

Има и 25 страници, посветени на любими автори – кой е авторът, каква е неговата националност, в кой жанр твори и кои са неговите произведения. „Аз като си харесам дадена книга започвам да търся какви други произведения има авторът, отбелязвам си ги и в даден момент започвам да ги чета“, разкрива Теди. Разбира се, в читателския си дневник е посветила и място за поредици – това ще зарадва най-вече феновете на фентъзито, казва тя – там не можеш да хванеш края, не знаеш от коя книга започват, каква е последователността, често авторите пишат едно, след години се връщат, дописват историята. Освен автора и поредицата, в дневника можеш да си отбележиш и дали тя е завършена. „В последните години се опитвам да чета завършени поредици, в които всички книги са издадени, а не да чакам 10 години, за да започна следващата книга“, споделя още Теди.

Дневникът отправя и книжно предизвикателство в 20 критерия, сред които да прочетеш книга, чийто герой се казва като теб, която е с жълта корица, чието действие се развива в планината и т.н.

Photo credit: Личен архив

Във финала на дневника можеш да си направиш класация на любимите книги месец по месец и накрая да ти излезе любима книга на годината. Има опция и за обзор на годината – колко книги си прочел, колко книги не си прочел, но си започнал, колко от книгите, които си прочел са в аудио формат, електронен формат или хартиен формат. Накрая има и 10 страници с бележки, където можеш да си пишеш каквото искаш, в случай, че нещо съм пропуснала, казва Теди. 

Тя самата също е започнала да попълва своя дневник. За себе си открива и още няколко практически ползи, най-вече в секцията „Списък с желания за четене“. „Моят мъж ще е много улеснен. Обикновено покрай рождения ми ден всичките ни познати го питат каква книга да ми купят, не какъв подарък. После той пита мен, а аз се правя на изненадана“, шегува се Теди. Сега всички, които искат да я изненадат, могат просто да ѝ подарят книга от списъка. Споделя още, че е от хората, които като посетят базар или изложение на книги, започват да се чудят къде е отишла заплатата. Обещава сега вече да кара по списък и да пазарува разумно (доколкото е възможно). „Правили сме го преди с моя приятелка, искаме много книги, но вадим лист и химикал – там записваме желаната книга, до нея цената ѝ и после започва подбора“.  

Photo credit: Личен архив

Може ли един книгоман да има любима книга?

„Има книга, която съм чела три пъти в различни етапи от живота си, тя е доста тежка - „Вечната Амбър“. Не мога да кажа, че ми е любима, но щом съм я чела три пъти, може би има нещо, което ме е „хванало“, казва Теди. И макар по принцип да обича любовни романи, признава, че тях бързо ги забравя. Тази обаче оставя своя отпечатък. Същото се отнася и за „Ема“ на Джейн Остин. „Този викториански роман ме заинтригува, защото през цялото време се ядосвах на героинята, намирах я за глупава, но грешах, а накрая много плаках“, спомня си Теди и споделя, че дори е мислела, ако има дъщеря, да я кръсти Ема.   

Какво прави една книга хубава?  

На финала Теди споделя какво разбира тя под хубава книга: Съдържанието ѝ, това да я помниш след време, да е оставила следа в теб. Да те промени дори. Аз не знам дали някоя книга ме е променяла, но определено е успявала да ме накара да се замисля, да разсъждавам, дори да се ядосвам. И след време като я четеш да откриеш нови неща в нея, които преди това не си забелязал. Това е качествената книга. 

Photo credit: Личен архив

„Читателският дневник“ на Теди Богданова може да бъде закупен ТУК

Коментирай »
Още по темата
Съветите на астролога Венета Матева: Луната и Слънцето имат какво да ти кажат   Съветите на астролога Венета Матева: Луната и Слънцето имат какво да ти кажат  
Като бях малка исках да стана всичко, което съм сега… Вдъхновяващата история на Деница Като бях малка исках да стана всичко, което съм сега… Вдъхновяващата история на Деница
Един неслучаен пътник – вдъхновяващата история на Свежа Дачева за пътя към дома Един неслучаен пътник – вдъхновяващата история на Свежа Дачева за пътя към дома
Урок по щастие в 52 стъпки: Книга наръчник ни предизвиква да живеем живота на мечтите си Урок по щастие в 52 стъпки: Книга наръчник ни предизвиква да живеем живота на мечтите си
Да дойдеш по погрешка в България и да откриеш призванието си – историята на Хайри Хамдан Да дойдеш по погрешка в България и да откриеш призванието си – историята на Хайри Хамдан
Щастието не е трудно, трябва само да послушаш сърцето си: Историята на Ники Момчева за пътя към звездите   Щастието не е трудно, трябва само да послушаш сърцето си: Историята на Ники Момчева за пътя към звездите  
Препоръчваме още
Бързо, лесно и супер вкусно: Брускети с домати и моцарела Бързо, лесно и супер вкусно: Брускети с домати и моцарела
Основните женски комплекси и как да ги преборим Основните женски комплекси и как да ги преборим
Сравнително литературознание. Фаталната жена и 5 европейски кройки за романа (предложение за четене) Сравнително литературознание. Фаталната жена и 5 европейски кройки за романа (предложение за четене)
Психотерапевтът Милена Манова разкрива кои са „Ефективните родители“ (предложение за четене) Психотерапевтът Милена Манова разкрива кои са „Ефективните родители“ (предложение за четене)
Йети е вид древна бяла мечка Йети е вид древна бяла мечка
„От вестника до музея“: Изложба показва 150 български карикатури от времето на социализма „От вестника до музея“: Изложба показва 150 български карикатури от времето на социализма
Как да се справим с неучтивите хора: Шест начина да останем позитивни и добри   Как да се справим с неучтивите хора: Шест начина да останем позитивни и добри  
ТЕСТ: Коя героиня от видео игра си? ТЕСТ: Коя героиня от видео игра си?
Колко опасни са леките форми на затлъстяване? Колко опасни са леките форми на затлъстяване?
Да се влюбиш за 90 секунди Да се влюбиш за 90 секунди
Женските сълзи съдържат химикали, които блокират мъжката агресия Женските сълзи съдържат химикали, които блокират мъжката агресия
Как да се справим с депресията след отпуската Как да се справим с депресията след отпуската
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби