Плъховете също имат своята "мадлена на Пруст"

Плъховете могат да формират и извикват спомен за отдавнашно събитие, свързвайки дадена миризма с определено място и среда

Плъховете също имат своята "мадлена на Пруст"

Photo credit: Yura Forrat/pexels.com

Плъховете имат епизодични спомени, като този, който френският писател Марсел Пруст описва със своя сладкиш мадлена. Френски учени са установили това в експеримент, моделиращ за първи път този много специфичен тип спомен, в който миризмата играе ключова роля, предаде Франс прес. 

"И изведнъж възпоминанието изплува", пише авторът на "По следите на изгубеното време", когато вкусът на мадлена, напоена с чай, събужда ярки спомени от детството. 

Въпреки това механизмът на този тип спомен, който свързва физическо усещане с място и контекст, "остава слабо проучен", се посочва в изследването, публикувано в списание "Progress in Neurobiology".  

Авторите му от Центъра за изследвания в невронауката в Лион са се опитали да разберат как т.нар. епизодичен спомен, който се формира в резултат на събитие, а не на обучение, може да се поддържа за дълги периоди.

Епизодичният спомен е за епизод от живота, който е преживян само веднъж и е много личен, обяснява невробиоложката Александра Вейрак. "Често това е миризма, която внезапно отваря вратите на даден спомен, тъй като е емоционално силна", допълва тя. 

Настоящото изследване показва, че плъховете могат да формират и извикват спомен за отдавнашно събитие, свързвайки дадена миризма с определено място и среда. Авторите му са установили също, че тази епизодична памет остава "устойчива" с течение на времето, въпреки че не се споделя еднакво от един индивид на друг.

При плъховете, както и при хората, обонянието има тази особеност, че след като бъде обработена в мозъка, миризмата много бързо достига до зоните, свързани с паметта и емоциите. "Миризмите отварят врати, които другите сетива не могат", казва Вейрак.

Разбирането на този тип спомен при плъховете ще помогне за разбирането му и при хората, за които той е "възможно най-близък до индивидуалната история". 

Тази памет обаче е първата, която се променя при невродегенеративни патологии и с възрастта. "А когато губим личните си спомени, губим част от живота си", отбелязва изследователката. 

Източник: Елена Христова/БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Българският археолог Николай Овчаров представя приносното издание „Великите владетели на Второто българско царство“ (предложение за четене) Българският археолог Николай Овчаров представя приносното издание „Великите владетели на Второто българско царство“ (предложение за четене)
С палатка на море С палатка на море
Какво да хапваме в различните часове на деня Какво да хапваме в различните часове на деня
6 начина да се спреш, преди да си хлътнала по неправилния мъж 6 начина да се спреш, преди да си хлътнала по неправилния мъж
5 фрази, с които да промениш личната си философия, за да бъдеш щастлива 5 фрази, с които да промениш личната си философия, за да бъдеш щастлива
Сексът като антистрес терапия Сексът като антистрес терапия
Никой не идва случайно в живота ти. 10 типа хора, които съдбата ще ти изпрати Никой не идва случайно в живота ти. 10 типа хора, които съдбата ще ти изпрати
Пет начина да се справиш с бившата му Пет начина да се справиш с бившата му
Как да се справим с натоварения си график - 5 безценни съвета Как да се справим с натоварения си график - 5 безценни съвета
Почувствай се добре в онези дни от месеца Почувствай се добре в онези дни от месеца
Най-много секс се прави през януари Най-много секс се прави през януари
„Командирът на смъртта“ - петата и последна книга от поредицата „Последният викингски крал“ (предложение за четене) „Командирът на смъртта“ - петата и последна книга от поредицата „Последният викингски крал“ (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби