Плъховете също имат своята "мадлена на Пруст"

Плъховете могат да формират и извикват спомен за отдавнашно събитие, свързвайки дадена миризма с определено място и среда

Плъховете също имат своята "мадлена на Пруст"

Photo credit: Yura Forrat/pexels.com

Плъховете имат епизодични спомени, като този, който френският писател Марсел Пруст описва със своя сладкиш мадлена. Френски учени са установили това в експеримент, моделиращ за първи път този много специфичен тип спомен, в който миризмата играе ключова роля, предаде Франс прес. 

"И изведнъж възпоминанието изплува", пише авторът на "По следите на изгубеното време", когато вкусът на мадлена, напоена с чай, събужда ярки спомени от детството. 

Въпреки това механизмът на този тип спомен, който свързва физическо усещане с място и контекст, "остава слабо проучен", се посочва в изследването, публикувано в списание "Progress in Neurobiology".  

Авторите му от Центъра за изследвания в невронауката в Лион са се опитали да разберат как т.нар. епизодичен спомен, който се формира в резултат на събитие, а не на обучение, може да се поддържа за дълги периоди.

Епизодичният спомен е за епизод от живота, който е преживян само веднъж и е много личен, обяснява невробиоложката Александра Вейрак. "Често това е миризма, която внезапно отваря вратите на даден спомен, тъй като е емоционално силна", допълва тя. 

Настоящото изследване показва, че плъховете могат да формират и извикват спомен за отдавнашно събитие, свързвайки дадена миризма с определено място и среда. Авторите му са установили също, че тази епизодична памет остава "устойчива" с течение на времето, въпреки че не се споделя еднакво от един индивид на друг.

При плъховете, както и при хората, обонянието има тази особеност, че след като бъде обработена в мозъка, миризмата много бързо достига до зоните, свързани с паметта и емоциите. "Миризмите отварят врати, които другите сетива не могат", казва Вейрак.

Разбирането на този тип спомен при плъховете ще помогне за разбирането му и при хората, за които той е "възможно най-близък до индивидуалната история". 

Тази памет обаче е първата, която се променя при невродегенеративни патологии и с възрастта. "А когато губим личните си спомени, губим част от живота си", отбелязва изследователката. 

Източник: Елена Христова/БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Дейл Карнеги ни учи как да решаваме конфликтите в живота си (предложение за четене) Дейл Карнеги ни учи как да решаваме конфликтите в живота си (предложение за четене)
Какво има предвид той, когато казва това? Какво има предвид той, когато казва това?
Да се влюбиш за 90 секунди Да се влюбиш за 90 секунди
Съветите на Изи: Кой е най-щадящият начин за изправяне на косата  Съветите на Изи: Кой е най-щадящият начин за изправяне на косата 
Трите ключа към щастието Трите ключа към щастието
Да се запознаеш с потенциала на детето си: „Астрология за родители“ от Хули Леонис (предложение за четене) Да се запознаеш с потенциала на детето си: „Астрология за родители“ от Хули Леонис (предложение за четене)
Анджелина Джоли - обаятелната актриса, превърнала се в герой за милиони (СНИМКИ) Анджелина Джоли - обаятелната актриса, превърнала се в герой за милиони (СНИМКИ)
ТЕСТ: Как ще се справиш с нашествие на плюшени зомби мечета? ТЕСТ: Как ще се справиш с нашествие на плюшени зомби мечета?
Шест любими храни, които почти не съдържат захар Шест любими храни, които почти не съдържат захар
Да забавим темпото и да се съсредоточим върху простичките неща в живота Да забавим темпото и да се съсредоточим върху простичките неща в живота
Стоте най-велики маниакални смехове от филми Стоте най-велики маниакални смехове от филми
Изкуственият интелект и здравеопазването: СЗО предупреждава за възможни грешки и рискове Изкуственият интелект и здравеопазването: СЗО предупреждава за възможни грешки и рискове
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби