Днес е Павловден: Почитаме светите 12 апостоли, а имен ден празнуват… На днешния ден работата е строго забранена, не се пали огън, а на места в страната е забранено да се меси и хляб
30 юни 2024
На днешния ден работата е строго забранена, не се пали огън, а на места в страната е забранено да се меси и хляб

Създадено с Leonardo AI
На 30 юни, ден след Петровден, Църквата отбелязва събор на светите славни и всехвални дванадесет апостоли. Денят е известен още като Павловден.
Събор на светите славни и всехвални дванадесет апостоли (Павловден)
Събор на светите славни и всехвални дванадесет апостоли е празник за обща прослава на Христовите благовестители, наречени апостоли, т.е. пратеници. Това разказват от Българската патриаршия.
Те са Симон Петър, Андрей Първозвани, Иаков Заведеев, Иоан Богослов, Филип, Вартоломей, Тома, Матей, Иаков Алфеев, Иуда Иаковов, Симон Зилот, Матий (Матия) - на мястото на Иуда Искариот.
Към тях се причислява и апостол Павел, затова този ден се казва още Павловден.
Павловден в народните поверия
Според народните поверия светите Петър и Павел са братя и се празнуват ден по-рано – на 29 юни, когато е и църковният празник Петровден.
В някои региони на България (основно в източната част) на св. Павел е отреден следващият ден – 30 юни (Павловден или Павльовден). Двамата светци имат небесно-огнена природа, а празниците им имат типичните характеристики на летни празници – тяхното честване в периода на усилена жътва има за цел да предпази реколтата от огън, пожар, гръмотевици и градушка. Смята се, че ако не са почетени от стопаните, двамата светци причиняват летните пожари и градушки, се казва в статия на Виолета Периклиева, озаглавена Петровден и публикувана в сайта balgarskaetnografia.com.
Тъй като св. Павел се смята за по-възрастен и по-лош от брат му св. Петър, в тези части на страната, където се отбелязва Павльовден, работата е строго забранена (особено жъненето) и не се пали огън, дори за приготвяне на храната, за да се предпази реколтата, имотът и домът от пожари. В Източна Тракия не се меси и хляб, за да не се „опавлюва“ брашното, т.е. за да бъде предпазено от сплъстяване и червясване.
Имен ден:
Макар Петър, Павел, Павлина, Павлин, Камен и производните имена да празнуват на Петровден (29 юни), Павловден (30 юни) също е отреден за празник. Имен ден имат Апостол, Цоло, Павел, Павла, Павлина, Павлета и Павлин.