Актрисата Мария Бакалова стана първата българка, номинирана за Златен глобус.

Младата актриса влезе в надпреварата за златната статуетка с ролята си във филма на Саша Барън Коен Борат 2“ (Borat Subsequent Moviefilm).

Като цяло в номинациите доминира стрийминг платформата Netflix (Нетфликс) - с 22 филмови и 20 телевизионни. Стрийминг платформата подобри собствения си рекорд от 17 номинации в телевизионните категории, поставен през 2020 година.

ПРЕТЕНДЕНТИТЕ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС В ОСНОВНИТЕ ФИЛМОВИ КАТЕГОРИИ

Най-добър филм

"Манк" (Mank)
"Бащата" (The Father)
"Земя на номади" (Nomadland)
"Процесът срещу Чикаго 7" (The Trial of the Chicago 7)
"Момиче с потенциал" (Promising Young Woman)

Най-добра комедия или мюзикъл

"Борат 2" (Borat Subsequent Moviefilm)
"Хамилтън" (Hamilton)
"Музика" (Music)
"Палм Спрингс"(Palm Springs)
"Балът" (The Prom)

Най-добър режисьор

Клои Чжао за "Земя на номади" (Nomadland)
Реджина Кинг за "Една нощ в Маями" (One Night in Miami)
Емералд Фенъл за "Момиче с потенциал" (Promising Young Woman)
Дейвид Финчър за "Манк" (Mank)
Арън Соркин за "Процесът срещу Чикаго 7" (The Trial of the Chicago 7)

Най-добра драматична актриса

Франсис Макдорманд за "Земя на номади" (Nomadland)
Вайола Дейвис за "Ма Рейни: Майката на блуса" (Ma Rainey’s Black Bottom)
Кери Мълиган за "Момиче с потенциал" (Promising Young Woman)
Ванеса Кърби за "Да намериш отново себе си" (Pieces of a Woman)
Андра Дей за "Съединени американски щати срещу Били Холидей" (The United States vs. Billie Holiday)

Най-добър драматичен актьор

Риз Ахмед за "Без звуци в живота" (Sound of Metal)
Чадуик Боузман за "Ма Рейни: Майката на блуса" (Ma Rainey’s Black Bottom)
Антъни Хопкинс за "Бащата" (The Father)
Гари Олдман за "Манк" (Mank)
Тахар Рахим за "Мавританецът" (The Mauritanian)

Най-добра комедийна актриса

Мария Бакалова за "Борат 2" (Borat Subsequent Moviefilm)
Мишел Пфайфър за "Френски изход" (French Exit)
Аня Тейлър-Джой за "Ема" (Emma)
Кейт Хъдсън за "Музика" (Music)
Розамунд Пайк за "Много ми пука" (I Care a Lot)

Най-добър комедиен актьор

Саша Барън Коен за "Борат 2" (Borat Subsequent Moviefilm)
Джеймс Кордън за "Балът" (The Prom)
Анди Самбърг за "Палм Спрингс" (Palm Springs)
Лин Мануел-Миранда за "Хамилтън" (Hamilton)
Дев Пател за "Историята на Дейвид Копърфийлд" (The Personal History of David Copperfield)

Най-добра актриса в поддържаща роля

Глен Клоуз за "Елегия Хилбили" (Hillbilly Elegy)
Оливия Колман за "Бащата" (The Father)
Джоди Фостър за "Мавританецът" (The Mauritanian)
Аманда Сайфрид за "Манк" (Mank)
Хелена Ценгел за "Новини от света" (News of the World)

Най-добър актьор в поддържаща роля

Саша Барън Коен за "Процесът срещу Чикато 7" (The Trial of the Chicago 7)
Даниел Калуя за "Юда и черният месия" (Judas and the Black Messiah)
Джаред Лето за "Малките детайли" (The Little Things)
Бил Мъри за "Баща плейбой" (On the Rocks)
Лесли Одъм младши за "Една нощ в Маями" (One Night in Miami)

Най-добра анимация

"Напред" (Onward)
"Круд: Нова епоха" (The Croods: A New Age)
"За душата" (Soul)
"Пътешествие към Луната" (Over the Moon)
"Духът на вълците" (Wolfwalkers)

Най-добър саундтрак

Александър Депла за "Среднощно небе" (The Midnight Sky)
Лудвиг Йорансон за "Тенет" (Tenet)
Джеймс Нютън Хауърд за "Новини от света" (News of the World)
Трент Резнър и Атикъс Рос за "Манк" (Mank)
Трент Резнър, Атикъс Рос и Джон Батист за "За душата" (Soul)

Най-добра песен от филм

"Fight for You" от "Юда и черният месия" (Judas and the Black Messiah)
"Hear My Voice" от "Процесът срещу Чикаго 7" (The Trial of the Chicago 7)
"Speak Now" от "Една нощ в Маями" (One Night in Miami)
"Tigress & Tweed" от "Съединени американски щати срещу Били Холидей" (The United States vs. Billie Holliday)

Най-добър сценарий

Емералд Фенъл за "Момиче с потенциал" (Promising Young Woman)
Джак Финчър за "Манк" (Mank)
Арън Соркин за "Процесът срещу Чикаго 7" (The Trial of the Chicago 7)
Флориан Зелер и Кристофър Хамптън за "Бащата" (The Father)
Клои Чжао за "Земя на номади" (Nomadland)

Най-добър чуждоезичен филм

"Още едно" (Another Round)
"Проклятието на плачещата жена" (La Llorona)
"Животът пред теб" (The Life Ahead)
"Минари" (Minari)
"Две от нас" (Two of Us)

ПРЕТЕНДЕНТИТЕ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС В ОСНОВНИТЕ ТЕЛЕВИЗИОННИ КАТЕГОРИИ

Най-добър драматичен сериал

"Короната" (The Crown) - Netflix 
"Озарк" (Ozark) - Netflix 
"Ратчед" (Ratched) - Netflix 
"Страната на Лъвкрафт" (Lovecraft Country) - HBO
"Мандалорианецът" (The Mandalorian) - Disney+

Най-добра драматична актриса

Оливия Колман за "Короната" (The Crown)
Ема Корин за "Короната" (The Crown)
Джоди Комър за "Убивайки Ийв" (Killing Eve)
Лора Лини за "Озарк" (Ozark)
Сара Полсън за "Ратчед" (Ratched)

Най-добър драматичен актьор

Джейсън Бейтман за "Озарк" (Ozark)
Джош О'Конър за "Короната" (The Crown)
Ал Пачино за "Ловци" (Hunters)
Матю Рис за "Пери Мейсън" (Perry Mason)
Боб Одънкърк за "Обадете се на Сол" (Better Call Saul)

Най-добър комедиен сериал

"Шитс Крийк" (Schitt’s Creek) - CBC 
"Тед Ласо" (Ted Lasso) -  Apple TV+
"Велика" (The Great) - Hulu 
"Стюардесата" (The Flight Attendant) - HBO Max
"Емили в Париж" (Emily in Paris) - Netflix 

Най-добра комедийна актриса

Лили Колинс за "Емили в Париж" (Emily in Paris)
Кейли Куоко за "Стюардесата"  (The Flight Attendant)
Ел Фанинг за "Велика" (The Great)
Джейн Леви за "Необикновената плейлиста на Зоуи" (Zoey’s Extraordinary Playlist)
Катрин О'Хара за "Шитс Крийк" (Schitt’s Creek)

Най-добър комедиен актьор

Дон Чийдъл за "Черен понеделник" (Black Monday)
Никълъс Холт за "Велика" (The Great)
Юджин Леви за "Шитс Крийк" (Schitt’s Creek)
Джейсън Съдейкис за "Тед Ласо" (Ted Lasso)
Рами Юсеф за "Рами" (Ramy)

Най-добър лимитиран сериал или телевизионен филм

"Нормални хора" (Normal People) - Hulu/BBC
"Гамбитът на кралицата" (The Queen’s Gambit) - Hulu/BBC
"Малка брадва" (Small Axe) - Amazon Studios/BBC
"Отмяната" (The Undoing) - HBO
"Неортодоксална" (Unorthodox) - Netflix

Най-добра актриса в поддържаща роля

Джилиан Андерсън за "Короната" (The Crown)
Хелена Бонам Картър за "Короната" (The Crown)
Ани Мърфи за "Шитс Крийк" (Schitt’s Creek)
Джулия Гарнър за "Озарк" (Ozark)
Синтия Никсън за "Ратчед" (Ratched)

Най-добър актьор в поддържаща роля

Джон Бойега за "Малка брадва" (Small Axe )
Брендън Глийсън за "Правилото Коми" (The Comey Rule)
Дан Леви за "Шитс Крийк" (Schitt’s Creek )
Джим Парсънс за "Холивуд" (Hollywood )
Доналд Съдърланд за "Отмяната" (The Undoing)

Най-добра актриса в лимитиран сериал или телевизионен филм

Кейт Бланшет за "Мисис Америка" (Mrs. America)
Дейзи Едгар-Джоунс за "Нормални хора" (Normal People)
Шира Хаас за "Неортодоксална" (Unorthodox)
Никол Кидман за "Отмяната" (The Undoing)
Аня Тейлър-Джой за "Гамбитът на кралицата" (The Queen’s Gambit)

Най-добър актьор в лимитиран сериал или телевизионен филм

Брайън Кранстън за "Ваша чест" (Your Honor)
Хю Грант за "Отмяната" (The Undoing)
Итън Хоук за "The Good Lord Bird"
Джеф Даниълс за "Правилото Коми" (The Comey Rule)
Марк Ръфало за "Дотолкова съм сигурен" (I Know This Much Is True)

Номинациите във водещите категории бяха съобщени от актрисите Сара Джесика Паркър и Тараджи П. Хенсън по телевизия Ен Би Си.

Церемонията по раздаване на 78-ите награди Златен глобус ще се състои на 28 февруари 2021 година. Водещи на шоуто ще са актрисите Тина Фей и Ейми Полър.

С почетна награда "Сесил Б. Демил" ще бъде удостоена актрисата Джейн Фонда.

Коментирай >