Първото бебе с ДНК от трима души се роди във Великобритания При такава процедура бебето получава ядрена ДНК от майка си и баща си, която определя ключови характеристики, като получава и малко количество митохондриална ДНК, осигурена от жена донор - третият "родител"
12 май 2023
При такава процедура бебето получава ядрена ДНК от майка си и баща си, която определя ключови характеристики, като получава и малко количество митохондриална ДНК, осигурена от жена донор - третият "родител"
Photo credit: Lisa Fotios/Pexels
Първото бебе с ДНК от трима души се е родило във Великобритания след специална ин витро процедура, съобщиха от регулатора на раждаемостта, предаде ДПА.
Според съобщенията Органът за оплождане и ембриология на човека (Human Fertilisation and Embryology Authority - HFEA) потвърждава, че към 20 април 2023 г. в Обединеното кралство са родени "по-малко от пет" бебета след лечение с митохондриално донорство (mitochondrial donation treatment - MDT).
HFEA не дава повече подробности, за да избегне идентифицирането на семействата, съобщава в. "Гардиън", след като получава информацията.
First UK baby born with DNA from three people: what happens next? – podcast https://t.co/hWx7uB5RgI
— The Guardian (@guardian) May 11, 2023
Целта на лечението е да се избегне предаването от жените на дефектни гени в митохондриите - малки пръчковидни електроцентрали в клетките, които осигуряват енергия - и да се предотврати наследяването на заболявания от децата.
Техниката включва даване на жена на бебе от ин витро с ДНК от трима души.
Бебето ще има ядрена ДНК от майка си и баща си, която определя ключови характеристики като личност и цвят на очите.
Освен това то ще има малко количество митохондриална ДНК, осигурена от жена донор - третият "родител".
Baby born from three people's DNA in UK first https://t.co/Y26NsqseUC
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 9, 2023
Великобритания стана първата страна в света, която официално разреши митохондриалната заместителна терапия (МЗТ), когато през 2017 г. HFEA даде предпазливо зелена светлина на процедурата.
През 2018 г. лекарите в Центъра за репродуктивна медицина "Лайф" в Нюкасъл получиха разрешение от HFEA да направят MЗT на две жени.
През 2015 г. депутати и лордове проправиха пътя за промяната, като гласуваха за промяна на Закона за човешкото оплождане и ембриология, който определя правната рамка за изследвания и лечение на безплодието.