Почитаме светец, раздал средствата си за бедните и за построяването на манастири Той управлявал Римската църква в продължение на 14 години
12 март 2025
Той управлявал Римската църква в продължение на 14 години

Photo via Canva.com/AI Generated Image
На 12 март Църквата почита преподобни Теофан, свети Григорий Двоеслов и преподобни Симеон, Нови Богослов.
Св. Григорий Двоеслов
Св. Григорий Двоеслов се родил около 540 г. в Рим. Родителите му били богати и знатни и ревностното благочестие било отличителна черта на цялото негово семейство. Той постъпил в манастира "Св. апостол Андрей Първозвани", построен с негови средства. Всичкия си имот Григорий употребил за подпомагане на бедните и за построяване на манастири в разни области на Италия.
След смъртта на папа Пелагий Григорий бил единодушно избран в 590 г. за негов приемник. Дълго Григорий се отказвал от този най-висок пост в Църквата, писал и на император Маврикий да не утвърждава този избор, тайно се отдалечавал от Рим и се криел в градовете, но убежището му, по особена божествена личба, било открито и той бил принуден да приеме първосветителския сан. Св. Григорий Велики-Двоеслов управлявал Римската църква 14 години и починал на 12 март 604 г.
Св. Симеон Нови Богослов
Св. Симеон Нови Богослов е един от по-късните по време велики отци на Църквата. Роден в 949 г. в знатно семейство, той получил литературно и философско образование в Константинопол, където му предстояла блестяща кариера при царския двор. Но това не го блазнело: младежът жадувал за духовен живот, на какъвто се отдал под ръководството на мъдрия старец Симеон Благоговейни.
В основата на неговото духовно-аскетическо възпитание старецът поставил "Лествицата" и съчиненията на св. Марк Подвижник, върху които младият послушник изградил своя подвиг. След дългогодишно послушничество в прочутия Студийски манастир и в манастира на св. Мамант, той бил постриган за монах.
От това време преп. Симеон усилил още повече своите подвизи и достигнал такава висота, че бил достойно избран за игумен на манастира и ръкоположен за свещеник, въпреки волята му. Той винаги със сълзи говорел за неизразимото величие на свещеническия сан и с благоговейно умиление извършвал светата Литургия. Като игумен той се посветил на усърдна проповедническа църковно–писателска дейност, която ползувала не само братята на манастира, но и цялата Църква
Св. Симеон починал през 1020 година. Много са случаите на благодатна прозорливост и изцеления по молитвите на праведника, които зачестили особено към края на живота му. Тридесет години след смъртта му (в 1050г.) били открити неговите благоуханни и чудотворни мощи. Паметта му се празнува на 12 март - деня, в който той се преставил пред Господа.