Честито Рождество! Коледа е празникът на празниците

Днес имен ден празнуват всички, кръстени на Спасителя Исус Христос  

25 декември
Честито Рождество! Коледа е празникът на празниците

Photo credit: Jill Wellington/Pixabay

Рождество Христово слага начало на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий Малки, изчислява, че Иисус Христос се родил на 754 г. от основаването на Рим. Рождество Христово е граница във времето и празник на празниците за християните, разказва Българската патриаршия.

В ранното християнство празникът Рождество Христово няма устойчива дата. Източните Църкви празнували това събитие на Богоявление (6 януари) още по времето на император Константин Велики, преди 336 г. Първата църковна служба на празника се датира от науката в 5 век.

На 25 декември свършват Коледните пости и вече може да се яде месо. Празникът се свързва с богати трапези и събирания с близки и роднини.

Все повече навлиза и практиката в семейството да се разменят подаръци на Коледа, а децата често откриват своя дар от Дядо Коледа под елхата имено днес – във вълшебната сутрин на Рождество.  

Коледа в народните поверия

Според народните поверия празникът се нарича още Божич или Божик. Той традиционно продължава три дни, като днес – в първия ден на Рождество обикалят коледарите. Тяхната задача е да съобщят благата вест за раждането на Христос.

Photo credit: Jill Wellington/Pixabay

Имен ден

Имен ден днес празнуват всички, които носят името на Христа – Христо, Христиан, Християн, Христина, Христиана, Християна, Христос, Божидар, Божидара, Ицо, Кристиан, Крисиана, Кристиян, Кристияна, Младен, Младена, Радост, Радостин, Радостина и останалите производни.

Коментирай »
Препоръчваме още
История, в която реалност и мистика виртуозно се преплитат: „Октопод“ от Анаит Григорян (предложение за четене) История, в която реалност и мистика виртуозно се преплитат: „Октопод“ от Анаит Григорян (предложение за четене)
„Никога не ме лъжи“ – предупреждава убийственият трилър на Фрида Макфадън (предложение за четене) „Никога не ме лъжи“ – предупреждава убийственият трилър на Фрида Макфадън (предложение за четене)
Внимателно със спорта в жегата: Ето как да изчислим максималния допустим пулс Внимателно със спорта в жегата: Ето как да изчислим максималния допустим пулс
ТЕСТ: Достатъчно смела ли си? ТЕСТ: Достатъчно смела ли си?
Мобилният телефон през 1938 Мобилният телефон през 1938
Никога не му задавай тези въпроси Никога не му задавай тези въпроси
ТЕСТ: Имате ли бъдеще заедно? ТЕСТ: Имате ли бъдеще заедно?
Нискокалорични, но засищащи храни – перфектни за леко хранене Нискокалорични, но засищащи храни – перфектни за леко хранене
Един от най-вдъхновяващите монолози в световната литература: „Дуински елегии“ от Райнер Мария Рилке (предложение за четене) Един от най-вдъхновяващите монолози в световната литература: „Дуински елегии“ от Райнер Мария Рилке (предложение за четене)
Гурме пътешествие с кола – как да превърнете всяко пътуване във вкусно приключение Гурме пътешествие с кола – как да превърнете всяко пътуване във вкусно приключение
5 доказателства, че си работохолик 5 доказателства, че си работохолик
Как да останете будни след нощен полет без грам сън Как да останете будни след нощен полет без грам сън
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби