9 признака, че трябва да повишиш емоционалната си интелигентност Ние не се раждаме емоционално интелигентни. Това е умение, което развиваме през целия си живот
Надя Хамдан
Ние не се раждаме емоционално интелигентни. Това е умение, което развиваме през целия си живот
Надя ХамданСъздадено с DALL·E на OpenAI
Емоционалната интелигентност е термин, който все по-често чуваме. Тя представлява съвкупност от качества, които са ни необходими, за да живеем пълноценен и щастлив живот. И не просто това – носителите на този тип интелигентност са изключително приятни за общуване, зрели хора, които умеят да боравят с емоциите си, разбират и чуждите емоции и знаят как да се отнасят към тях.
Ние не се раждаме емоционално интелигентни. Това е качество, което развиваме през целия си живот. Преминавайки през дадени изпитания, различни ситуации и отделяйки повече време за размишление и анализ на собственото ни поведение, ние ставаме все по-емоционално интелигентни. А това със сигурност ни е от полза както за отношенията ни с околните, така и за личностното ни развитие.
Днес се спираме на няколко модела на поведение, които издават, че е време да обърнем внимание на емоционалната си интелигентност, да я развием, надградим и овладеем.
1. Неразпознаване или трудно разпознаване на емоциите – усещаш, че емоциите те контролират, вместо да е обратното. В същото време не можеш да си обясниш дадено свое поведение и нямаш идея какви емоции го предизвикват и защо.
2. Трудност при справянето с емоциите. Не просто, че не разпознаваш емоциите, но и нямаш идея как да ги овладееш. Реагираш импулсивно, без да мислиш за последствията. Често избухваш, изпитваш гняв, раздразнителност, трудно контролираш импулсите си и като цяло вихрушката от стрес и емоции те върти.
3. Липса на социални умения – не можеш да се похвалиш, че си душата на компанията. Трудно изграждаш връзки и приятелства. Не си наясно как се очаква да се държиш адекватно в различни ситуации и често усещаш, че не се справяш. Това състояние е коварно, защото може да доведе до отчуждение и затваряне в себе си.
4. Проблеми в отношенията. Кавгите сякаш са вече част от твоето ежедневие. Не помниш кога за последно изкара цяла седмица, без да се скараш с никого. Постоянно спориш за нещо с близките си, с любимия човек, с колегите, с родителите… А това е изтощаващо както за теб, така и за тях.
5. Трудности в комуникацията – освен конфликтите, усещаш, че като цяло ти е трудно да общуваш с околните. Често не ги разбираш, още по-често те не те разбират. Опитваш се да ги чуваш, но не ги слушаш, прекъсваш, омаловажаваш емоциите им и като цяло комуникацията върви трудно.
6. Нарцисизъм. Прекрасно е да обичаш себе си. Даже е задължително. Прекомерното съсредоточаване върху собствените чувства и нужди обаче, особено ако е за сметка на чуждите, може да означава, че трябва да повишиш емоционалната си интелигентност.
7. Свръхчувствителност/липса на чувствителност – някои хора имат склонността „да правят от мухата слон“. Те реагират пресилено и свръх драматично на различни дреболии, особено ако трябва да приемат критика. Други път са в противоположната крайност – държат се така, сякаш изобщо не изпитват нищо – няма емоции, няма чувства, няма и реакции. И в двата случая може да става въпрос за ниско ниво на емоционална интелигентност.
8. Емпатия – какво е това? Емпатия е способността ни да разбираме чувствата и мислите на другия, да се поставяме на негово място, „да влизаме в неговите обувки“. Ако често чуваш обвинения и призиви по свой адрес, че трябва да погледнеш от нечия гледна точка, значи може би е време да поработиш върху емпатията си.
9. Липса на отношение към чуждите емоции. Едно е да разбираме чуждите емоции, съвсем друго е да имаме отношение към тях. Емоционално интелигентните хора винаги взимат предвид как начина, по който поведението им би се отразило върху чуждите емоции. Така те се стремят с действията си да не нараняват околните, дори и неволно.
6 случая, в които неволно нараняваме околните (и как да спрем)
На финала можем да посочим и още няколко поведенчески модела, които може да се дължат на недостатъчно емоционална интелигентност.
- Прекалена самоувереност, граничеща с егоцентризъм
- Нежелание и неумение за приемане на критика или несъгласие
- Нежелание за поемане на отговорност за собствените ни емоции и постъпки
- Черно-бяло мислене
12 черти на хората с висока емоционална интелигентност
Дори и да смяташ, че ти или твой близък притежава някои от тези поведенчески модели, всичко е наред. Това е нещо, което можем да променим с лекота. Съществуват различни механизми да се повишим емоционалната си интелигентност. Ето само малка част от тях:
✅Опитай се да слушаш активно, да чуваш, да изслушваш.
✅По-често „влизай в обувките“ на другия. Може би тогава ще си обясниш поведението му.
✅Напомняй си, че хората имат право да мислят по различен начин, да възприемат различно живота и това не е лошо.
✅Практикувай благодарност.
✅Споделяй повече и по-искрено.
✅Позволи си да обичаш с цялото си сърце.
✅Управлявай стреса и негативните емоции. Открий това, което ти носи радост и го практикувай по-често.
✅Опитай поне веднъж седмично да правиш по нещо добро за някой… при това напълно безрезервно.
Ако смяташ, че имаш нужда от помощ, за да управляваш по-добре емоциите си, можеш да потърсиш професионалист, като психолог или психотерапевт.
И още за емоциите и позитивното мислене:
8 ежедневни навика на успешните жени, които да изпробваш още сега
10 начина да бъдеш по-добър човек
Когато страховете ни убиват…Как да контролираме тревожните мисли
13 вредни мисли, които да прогоните веднага
Как да се освободим от негативните убеждения, които ни пречат и ни правят нещастни
Пет навика на щастливите хора, които да изпробваш още сега
13 начина на поведение, които показват, че започваме да променяме живота си към по-добро
Кога положителното мислене се превръща в токсичен позитивизъм и как да го спрем
Три изпитани техники, с които да изгоните тревожните мисли
Коментирай »