„Ева Луна” - шеметен калейдоскоп, в който причудливото и фантастичното преливат в чувственото и еротичното (предложение за четене) „Ева Луна“ на Исабел Алиенде не е роман, а апотеоз на свободата във всичките ѝ нюанси
„Ева Луна“ на Исабел Алиенде не е роман, а апотеоз на свободата във всичките ѝ нюанси
„Ева Луна”, издателство "Колибри"
„Ева Луна” не е роман, а апотеоз на свободата във всичките ѝ нюанси. Шеметен калейдоскоп, в който екзотичната смес на причудливото и фантастичното прелива в чувственото и еротичното, за да остави незаличими следи в паметта на читателя.
Жена прави любов с индианец, ухапан смъртоносно от змия, и той оцелява като по чудо. Тя зачева и ражда дъщеря, която нарича Ева, „за да обича живота“. Така започва „Ева Луна“ ), една от най-експресивните и прочути творби на Исабел Алиенде, разказваща за живописните приключения на Ева Луна.
Тя е отгледана в дома на ексцентричен лекар, който мумифицира трупове, и в чийто дом майка ѝ прислужва. На шест години осиротява и нейната чернокожа кръстница започва да ѝ намира слугинска работа в поредица от странни домове с метафорично значение, последния от които Ева напуска с гръм и трясък, като изпразва пълно цукало върху главата на министър от правителството. Но това е много малка част от житието на невероятната Ева, която бяга от потисничеството, като разказва приказки.
За автора
Сравнявана с Маркес и други бележити представители на магическия реализъм, Исабел Алиенде започва литературната си кариера случайно, но днес е сред най-обичаните латиноамерикански писатели на всички времена.
Международна известност ѝ носи величествената семейна фреска „Къщата на духовете“, „Дъщеря на съдбата“ и „Портрет в сепия“. Следват близо 60 милиона реализирани копия от произведения, преведени на 35 езика.
Много са темите, които превърнаха Алиенде в една от най-популярните разказвачки на нашето време – любовта, войната, самотата, бремето на спомените и старостта, както и страховете и болестите, които са неразделни от зимата на човешкия живот.
Коментирай »