Д-р Иван Делчев: Първите симптоми на хемороидалната болест изглеждат безобидни За какви симптоми трябва да внимават хората и кога е добре да потърсят консултация с лекар? Какви са първите алармиращи знаци на хемороидалната болест? На тези въпроси отговаря д-р Иван Делчев
За какви симптоми трябва да внимават хората и кога е добре да потърсят консултация с лекар? Какви са първите алармиращи знаци на хемороидалната болест? На тези въпроси отговаря д-р Иван Делчев
Д-р Иван Делчев/Photo credit: venite.bg
Проблемът с хемороидите е завоaлиран, а темата твърде дълго е табу. За венозната болест и за хемороидите като част от нея не се говори достатъчно, а хората често се притесняват да потърсят информация и след това помощ. Такова мнение изрази д-р Иван Делчев - интернист, специалист вътрешни болести и общопрактикуващ лекар в 17 ДКЦ в София.
Болестта, за която не говорим: Симптоми, превенция и малко известни факти за хемороидите
Той определи първите симптоми за проблем с хемороидите като безобидни - тежест, парене, неприятно усещане в аналната област, болка и кървене, като уточни, че ако кървенето се появи преди болката, то това е смущаващ симптом.
Има ли рискови професии за развитие на хемороиди и кои са те?
Какво трябва да знаем за хемороидалната болест, как да се предпазим от нея и какви са средствата за лечение, ето какво разказа д-р Иван Делчев в интервю, част от кампанията „Хемороидите вече не са табу“:
За какви симптоми трябва да внимават хората и кога е добре да потърсят консултация с лекар? Какви са първите алармиращи знаци на хемороидалната болест?
Те са бих казал безобидни - тежест, парене, неприятно усещане в аналната област, появява се болка и кървене. Някой път може кървенето да е преди болката, и тогава е смущаващ симптом. Кървенето е симптом, на който трябва да се обърне внимание, защото то не е свързано само с хемороиди. Трябва да се потърси специализирана помощ и да се изясни проблема.
Има ли хора, които са в по-голям риск от останалите?
Да, има. Хората, страдащи от хронични заболявания на черния дроб и на червата са по-предразположени към това. Както вече споменах, хората, които водят заседнал начин на живот, не се хранят правилно и не пият достатъчно вода (над литър и половина дневно), също са предразположени. Затова им препоръчваме да спортуват. Изключение правят вдигането на тежести, конна езда и донякъде колоезденето.
Как можем да се предпазим от венозни болести?
Венозната болест е разпространена в 40% от хората. В много случаи е скрита или се неглижира от пациентите - например, когато имат отичане на краката в по-топлите месеци. Много хора, които са с наднормено тегло, имат заседнал начин на живот и неправилно хранене започват да страдат от венозна болест и в частност хемороидите. Можем да променим много неща свързани с нашия начин на живот, за да не бъдем засегнати от болестта. Никой пациент не обича грубо да се намесваш в неговия начин на живот, но все пак трябва да започнем оттам и после да продължим с някакъв вид медикаментозна терапия, а накрая да използваме нашите колеги хирурзи.
Д-р Иван Делчев е интернист, специалист вътрешни болести и общопрактикуващ лекар в 17 ДКЦ в София. Завършил висшето си образование в Медицинска академия София. Специализирал е вътрешни болести. Работил е в болницата в Сливен. Бил е лекар на българската експедиция в Антарктида, където през 2017 г. прекарва 3 месеца.
Цялото интервю с д-р Иван Делчев гледайте във видеото:
Коментирай »