Мария Бакалова, Христо Грозев, Димитър Маринов и още... Българската следа на „Оскарите“ през годините

"Навални", с участието на българския журналист Христо Грозев, спечели награда "Оскар" в  категорията за най-добър документален филм на 95-ата церемония в Лос Анджелис

14 март 2023

Наши сънародници, по един или друг начин, са били съпричастни към годишните награди на Американската филмова академия. Eто и българският принос към наградите "Оскар" през годините:

"Навални", с участието на българския журналист Христо Грозев, спечели награда "Оскар" в  категорията за най-добър документален филм на церемонията в Лос Анджелис през 2023 година. Режисьорът Даниел Роър благодари от сцената на разследващия журналист Христо Грозев. "Ние дължим толкова много на Христо Грозев, нашият българин, интелекта с лаптопа си", каза той. "Христо, ти рискува всичко, за да разкажеш тази история", каза той. Филмът е заснет, докато руският опозиционер Алексей Навални се възстановява в Берлин, Германия, където е на лечение след отравянето му в Русия на 20 август 2020 г. с нервнопаралитично вещество. Продукцията печели и наградата на Британската академия за кино и телевизия (БАФТА) за най-добър документален филм на 19 февруари 2023 г.

Българската песен „Полегнала е Тодора“ в изпълнение на българския хор "Мистерия на българските гласове" звучи в номинирания тази година в 9 категории за награда „Оскар“ ирландски филм "Баншите от Инишерин“. Той е режисиран от Мартин Макдона, а в главната роля е американският актьор Колин Фарел. Българският каскадьор Тодор Лазаров пък е сред продуцентите на индийския филм „RRR“, спечелил „Оскар“ тази година в категорията за най-добра оригинална песен.

Първата българска актриса, получила номинация за „Оскар“, е Мария Бакалова. На 15 март 2021 г. тя бе номинирана в категорията за най-добра актриса в поддържаща роля за ролята си във филма "Борат 2" на Саша Барън Коен. Тя се конкурира за отличието с Глен Клоуз - за "Елегия Хилбили", Оливия Колман - за "Бащата", Аманда Сайфред - за "Манк" и Юн Ю-джуни - за "Минари", която печели наградата на церемонията на 25 април 2021 г. 

През 2021 г.  филм с българско участие e номиниран за наградите "Oскар". Това е 19-минутният "Дълбоко усещане" ("Feeling Through") от 2019 г.,  който се съревновава за приза да най-добър късометражен игрален филм. Българските лекари проф. д-р Илиян Иванов и д-р Дана Проданова са негови асоциирани продуценти. Сценарист и режисьор е Дъг Роланд, а изпълнителен продуцент - Марли Матлин.

Първият българин, качил се на сцената на „Долби Тиътър“ в Лос Анджелис, е Димитър Маринов. През 2019 г.  „Зелената книга” на режисьора Питър Фарели печели наградата „Оскар“ в категорията за най-добър филм на 91-вата церемония за връчване на наградите „Оскар“. В него актьорът изпълнява второстепенната роля на музиканта Олег. На церемонията на 24 февруари 2019 г.,  при обявяването на наградата заедно с целия екип на филма,  Димитър Маринов се качва на сцената с българското знаме, затъкнато в джоба на костюма му. 

Два филма на Теодор Ушев са участвали в надпреварата за награда „Оскар“. На 24 януари 2017 г. Асошиейтед прес и Би Би Си съобщават, че късометражният анимационен филм "Сляпата Вайша" по едноименния разказ на писателя Георги Господинов е номиниран за "Оскар" за късометражен анимационен филм. Номинираните 5 филма са подбрани сред 69 претенденти. В тази категория са номинирани и филмите "Време на заем" на  Андрю Коутс, "Крушов сайдер и цигари"  на Робърт Вели и Кара Спелър,  "Перла" на Патрик Осбърн и  "Свирчо" на Алън Бариларо и Марк Зондхаймър, който печели „Оскар“ на 26 февруари 2017 г. През 2019 г. филмът на Теодор Ушев "Физика на тъгата" е включен в краткия списък за наградите "Оскар". От 92 филма в предварителната селекция са избрани 10, един от които е „Физика на тъгата“ по едноименния роман на Георги Господинов. 

До 2017 година "Консервфилм" на аниматора Златин Радев е единствената българска номинация за "Оскар“ за късометражен филм. Късометражният филм от 1990 г. е носител на повече от 20 награди, а за награда „Оскар“ е номиниран през 1991 г. През 2010 г. български филм достига до полуфинала на „Оскар“ – ите в конкуренция с 65 заглавия от цял свят.  "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на режисьора Стефан Командарев по едноименния роман на Илия Троянов  е сред деветте претендента за номинации за чуждоезичен "Оскар". БНТ е копродуцент на филма. Въпреки че филмът не е включен в окончателния списък от пет номинации, обявен на 2 февруари 2010 г. - голям пробив за българското кино.

Двама българи са били отличавани с „Оскар“ за научни и технически постижения и визуални ефекти.

Първият е Георги Боршуков, експерт по специални ефекти в киното, който през 1997 г. по време на специализацията си в САЩ е поканен да стане част от екипа за визуалните ефекти на филма "В какво се превръщат мечтите". Лентата печели "Оскар" за „най-добри визуални ефекти“ на 21 март 1999 г. Георги Боршуков е един от участниците и в екипа, работил по ефектите за филма „Матрицата“, който на 26 март 2000 г. печели четири награди „Оскар“, като едната е за най-добри визуални ефекти. На 2 март 2001 г. и на 7 февруари 2015 г. Георги Боршуков заедно с Ким Либрери и Дан Пипони получават „Оскар“ (сертификат) съответно за техническо постижение за разработване на система за генериране на изображения, позволяващи хореографирано движение на камерата чрез реконструирани с компютърна графика дакери и за технологията Universal capture на компанията "Esc entertainment". Георги Боршуков е участвал и в екипите, работили по визуалните ефекти на филмите „Матрицата: презареждане“, „Матрицата: революции“, „Мисията невъзможна“, „Дълбока синева“ и „Майкъл Джордан на макс“. 

На 11 февруари 2017 г. в Лос Анджелис българинът Владимир Койлазов, тогава главен технически директор и съосновател на софтуерната компания "Chaos Group",  получава плакет с гравирана фигура на статуетката “Оскар” за цялостния си принос в категорията “Научни и инженерни технологии” за оригиналната концепция, дизайн и прилагане на технологията V-Ray, която е използвана в продукции като "Игра на тронове", "Доктор Стрейндж", "Дедпул" и други. Академията присъжда наградата на новатори, чиито "изобретения допринасят значително за качеството на кинопродукциите". 

Източник: Отдел „Справочна“ на БТА

Коментирай »
Още по темата
Мария Бакалова не е единствената българка във вселената на Marvel: Ирмена Чичикова и Венцислав Янков участват в сериала „Тайно нашествие“
Мария Бакалова си партнира с Жан Рено, Тай Симпкинс и Кони Нилсен в "Birdseye"
Теодор Ушев: В Москва „φ1.618“ беше изпратен с кадри против войната и Путин
От бежанец от Виетнам до носител на "Оскар": Невероятната история на Ки Хи Куан
Мария Бакалова е сред звездите на българския късометражен филм „Това, което остава“
От жената, която срита Джеки Чан, до първата азиатка с "Оскар" за главна женска роля: Невероятната история на Мишел Йео
Какво се случи с Лидия Тар или защо Кейт Бланшет не получи "Оскар"
Рекорди и ключови моменти от 95-ите награди „Оскар"
Какво символизират сините лентички, които носеха някои звезди на "Оскарите"
Блясък и драматизъм: Какво облякоха звездите на 95-ите награди "Оскар"
Оскар 2023: Големите победители
Препоръчваме още
Жените са много по-предразположени към автоимунни заболявания, ето защо
Какво трябва да знаем за сънната апнея – рискове, симптоми и лечение
Разгадай намеренията му по погледа
Ако не помниш кога за последно изпита радост, се откажи от тези седем вредни навика
Джей Ло дава уроци по отслабване
Той обича да лъже за това
Сърцето на моторист се премести вдясно след катастрофа
ТЕСТ: Добър приятел ли си?
Шест храни, които помагат да се справим с подутия корем
За мъжете и изневярата
И ароматът на сапуни привлича комарите
От Древен Рим до Англия по времето на Шекспир – Ина Ясипова ни повежда на завладяващо пътешествие в продължението на „Жива“ и „Посветена“ (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби