На 5 май почитаме света мъченица – ревностна пазителка на вярата. Празнуват всички с името ѝ Тя обходила много страни, с проповедта си обърнала много езичници от идолопоклонството в Христовата вяра
5 май 2024
Тя обходила много страни, с проповедта си обърнала много езичници от идолопоклонството в Христовата вяра
Photo via Canva.com/AI Generated Image
На 5 май Православната църква почита св. мъченица Ирина – Пенелопа, както се е казвала светицата до покръстването си в християнството. Тя е родена в Магедон в семейство на знатни езичници.
Когато пораснала и навършила 6 години, тя била толкова хубава на лице, че превъзхождала с външността си всички свои връстнички. Баща ѝ – княз Ликиний, построил за нея далеч извън града на живописно място кула с множество стаи, подредени с най-изящен вкус и сияещи в богатство. Наредил на дъщеря си да живее в кулата, докато не достигне брачна възраст, разказва pravoslavenhram.com. Девицата прекарала там шест години и три месеца и когато навършила 12 години, бащата взел да се замисля на кого от най-славните княжески синове да я даде за съпруга. Извикал я на разговор за брака и назовал синовете на много съседни князе за неин бъдещ съпруг, а тя поискала седем дни за размисъл.
Пенелопа сънувала Божий ангел, който предрекъл, че тя ще се казва Ирина и ще срещне Божи човек Тимотей , наставен в християнското учение и приел свещенството от свети апостол Павел. Скоро при кулата дошъл Божият човек Тимотей. Той кръстил Пенелопа в името на Отца, и Сина, и Светия Дух. При кръщението Тимотей я нарекъл с новото име – Ирина, и така я направил невеста Христова, като завещал докрай да съхрани в целомъдрие девството си.
Когато родителите ѝ дошли в кулата, за да говорят с нея за брака, Ирина им отговорила, че вече е рабиня Христова, че не иска друг жених и че няма да се поклони на езическите богове. Вън от себе си от гняв, князът заповядал да вържат девицата и да я хвърлят под копитата на буйни коне. Когато започнали да изпълняват заповедта му, Ликиний дошъл сам да види смъртта. Но един кон, най-буйният, скъсал юздите, хвърлил се върху него, и като захапал дясната му ръка, я изтръгнал от рамото и стъпкал княза до смърт, а после застанал спокойно на мястото си. А другите коне били кротки като агнета и не докоснали света Ирина. Когато свалили оковите на света Ирина, тя с молитва възкресила мъртвия си баща и изцелила ръката му. Виждайки това чудо, в Христа повярвали князът, княгинята и целият им дом и много народ - около три хиляди души.
Ликиний скоро оставил управлението на княжеството си, за да служи свободно на Христа, и се заселил със съпругата и приближените си в същата онази кула, която някога построил за дъщеря си, а света Ирина останала в града, учейки хората на вярата в Христа. Тя живеела в дома на своя учител Апелиан.
Новият управител подложил Ирина на много мъчения, защото тя отказвала да се поклони на езическите богове. Тя обаче по чудо всеки път се възкресявала.
Мнозина като видели чудесата, станали заради Ирина, повярвали в Бога. Тя обходила много страни, с проповедта си обърнала много езичници от идолопоклонството в Христовата вяра.
След време, когато Ирина получила известие, че Бог ще я прибере, отишла заедно с учителя си Апелиан до пещера в гората и поискала да я затрупат вътре. Света Ирина починала на 5 май през втори век.
На 5 май имен ден празнуват Ирина, Ирена, Иринка, Ирка, Ириней, Миро, Мирослав, Мирослава, Мирчо и производните.
Коментирай »