Не всички образувания в млечните жлези налагат хирургична намеса Профилактичните прегледи са в основата на ранната диагностика за рак на гърдата. Не е нужно да имате оплакване, за да се погрижите за здравето си!
Профилактичните прегледи са в основата на ранната диагностика за рак на гърдата. Не е нужно да имате оплакване, за да се погрижите за здравето си!
©Minerva Studio from Getty Images via Canva.com
Образуванията в млечните жлези могат да са доброкачествени и злокачествени. Злокачествените задължително се консултират с хирург-мамолог. Когато се регистрира доброкачествена формация мамологът е този, който преценява дали е необходимо да насочи пациента към хирург-мамолог или да подлежи на периодично наблюдение.Това обяснява д-р Станислава Джолова, която e част от екипа на отделението по „Образна диагностика“ на МБАЛ ВИТА.
Профилактичните прегледи са в основата на ранната диагностика за рак на гърдата. Не е нужно да имате оплакване, за да се погрижите за здравето си, съветва д-р Джолова.
Ето защо, мили дами, изключително важно е превантивно и редовно да си правите прегледи при акушер-гинеколог и мамолог.
Кога най-често жените търсят консултация със специалист мамолог
Поводите са различни – най-често, когато изпитват болка или опипат формация в гърдата. Друга честа причина е когато имат близък, диагностициран с рак на гърдата, обяснява д-р Джолова.
Проследяването на фамилно обременени жени за рак на гърдата; възпалителни процеси в млечните жлези (мастит); проследяване на доброкачествени процеси в млечните жлези; изтичане на секрет от гърдите; при дълъг прием на хормонални медикаменти; след поставяне на импланти са част от другите причини за посещение при мамолог.
Знак ли е болката в гърдите, че трябва консултация с мамолог
Болката е симптомът, който показва, че има проблем. Той е в основата на търсенето на медицинска помощ. Болката в млечните жлези може да е индикация за различни процеси, но само след преглед при мамолог може да се установи на какво се дължи тя, посочва специалистът.
Каква е първата стъпка при съмнения или оплаквания
Първата стъпка е посещението при мамолог. Той е лекарят, който преценява какво изследване или съвкупност от изследвания трябва да се направят в зависимост от възрастта и оплакването на пациента. Д-р Станислава Джолова уточнява, че ехомамографското изследване на млечните жлези е изследване, подходящо за жени на възраст под 40 г., бременни, жени с импланти, не на последно място - за мъже. След провеждане на прегледа може да се дадат насоки за проследяване, лечение или допълнително изследване при необходимост.
За жени над 40-годишна възраст д-р Джолова препоръчва и мамографски изследвания - рентгенов метод, насочен пряко към ранното откриване на рака на гърдата. Ако при това изследване се установят данни за патологичен процес, пациентките директно се насочват към допълнителни изследвания и консултация с хирург – мамолог.
Двата метода не са взаимноизключващи се, а напротив, те си помагат за поставянето на точна диагноза, категорична е д-р Джолова. Тук е ролята на мамолога да прецени кой метод е подходящ спрямо възрастта, структурата на гърдите и оплакванията, които има пациентът.
Още от 👩⚕️Женско здраве👩⚕️:
Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог
Кога и как настъпва менопаузата: Симптомите, по които ще я разпознаем и какво да очакваме
Дефицит на желязо и анемия през бременността – ето как да я разпознаем и какво да направим
Кървене след секс - опасно ли е и какви може да са причините?
Какво е вагинизъм и как да се справим с него?
Всичко за менструацията: Девет въпроса и техните отговори
Може ли тампонът да се изгуби в мен?
Какви са причините за кървене между менструациите?
Как мога да разбера кога съм в овулация
Алтернативните менструални продукти – плюсовете и минусите, за които трябва да знаем
Вредни ли са наистина противозачатъчните хапчета: Лекари разбиват митове за контрацепцията
Тъга, паника, тревожност… ПМС или предменструално дисфорично разстройство
Поликистозните яйчници: Какви са симптомите по години
Скритите симптоми на ендометриозата
Високорискова бременност – разбери застрашена ли си и какво е нужно да знаеш
Кога се изчерпва яйчниковият резерв
Коментирай »