Поликистозните яйчници: Какви са симптомите по години

Поликистозните яйчници се проявяват с различни симптоми или съпътстващи заболявания през детството, юношеството, репродуктивния период и климактериума

Поликистозните яйчници: Какви са симптомите по години

Photo credit: Pexels/Pixabay

Синдромът на поликистозните яйчници е комплекс от хормонални разстройства, които въздействат върху цялото тяло на жената и нейното здраве. За пръв път е описан през 1935 г. от Stein и Leventhal при жени със стерилитет, затлъстяване, окосмяване, аменорея и поликистозни яйчници.

Синдром или болест на поликистозните яйчници

Повечето лекари приемат понятието синдром, защото клиничната проява е съвкупност от различни симптоми, причината, за които е една и съща – хормонални нарушения. Това се съобщава в статия на д-р Николай Генов, публикувана в сайта на медицински център „Панацея“.

Установява се у 5-10 % от жените в репродуктивна възраст и е една от водещите причини за стерилитет и безплодие. Това е една от най-честите ендокринопатии при жените в репродуктивна възраст. През различните периоди от живота поражда различни проблеми:

  • Детство – преждевременен пубертет;
  • Юношество – хирзутизъм /повишено окосмяване/, акне, мазна кожа и коса, менструални аномалии, наднормено тегло;
  • Репродуктивен период – стерилитет, повишена честота на спонтанни аборти, менструални аномалии, повишаване на липидите в кръвта, повишен риск от сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания;
  • Климактериум – повишена честота на неинсулинозависим захарен диабет, хиперплазия и карцином на маточната лигавица, сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания.

Точната причина за появата на синдрома не е известна, въпреки многобройните изследвания в тази област, се казва още в публикацията, където са изброени и съществуващите теории.

Клинични прояви 

  • Менструални разстройства. Най-честата проява на СПЯ са разредените /олигоменорея/ до липсващи /аменорея/ менструални цикли. За олигоменорея се говори, когато са налице 8 или по-малко менструални кръвотечения за една година или когато менструалният цикъл /периодът от първия ден на мензиса до първия ден на следващия мензис/ е повече от 35 дни. В други случаи се наблюдава обратното – по-чести цикли /полименорея – менструален цикъл по-малко от 22 дни/ или по-силни кръвотечения по време на цикъла /менорагия/ или извън него /метрорагия/. Тежките кръвотечения говорят обикновено за други причини – миоми, полипи и др. Причината за менструалните нарушения е нарушената функция на яйчниците. При една и съща пациентка е възможна смяна на различните видове менструали нарушения, се казва още в публикацията.
  • Ановулация – при всеки цикъл се развиват фоликули в яйчниците, но те не достигат необходимия размер за настъпване на овулация и се превръщат в малки кисти. По правило жените със синдром на поликистозни яйчници имат липсваща или много рядка овулация. Наличието на редовна овулация, категорично отхвърля СПЯ.
  • Хиперандрогения – повишаване на нивото на андрогените /мъжките полови хормони/ в кръвта – тестостерон, андростендион, дехидроепиандростерон сулфат /ДХЕАС/.
  • Стерилитет – неспособност за забременяване в продължение на 6-12 месеца при редовен полов живот – средно 2 пъти седмично. При СПЯ стерилитетът се дължи на ановулация или дизовулация /при повече от 70% от болните/.
  • Инфертилитет – неспособност да се износи бременността до раждането на жизнеспособен плод – най-често се дължи на лутеинова /прогестеронова/ недостатъчност в първите три месеца от бременността – 30% от случаите.
  • Хирзутизъм /в 80 % от случаите/ – увеличаване на окосмяването на типични за мъжете места /лице, около ареолите и между гърдите, по срединната линия на корема, гърба, бедрата, пръстите/. Степента на изява на окосмяването е в пряка зависимост от нивото на андрогените, наследствено обусловената чувствителност на космения фоликул към действието им, както и от расовите особености.
  • Алопеция /оплешивяване/ и дефлувиум /разреждане/ на косата.
  • Акне, омазняване на кожата и себорея /т. н. пърхoт/ – повишената продукция на мъжки полови хормони води до повишаване на секрецията на мастните жлези, което при наличие на бактериални или гъбични инфекции често води до акне и себорея.
  • Яйчникова микрополикистоза /в 70 % от случаите/. Класически поликистозата се описва като “огърлица от перли” по периферията на яйчниците. Възможно е кистите да са разпръснати дифузно в яй`ника. В 30 % от случаите яйчниците не са поликистозни въпреки наличието на заболяването СПЯ, уточнява още експертът.
  • Уголемяване на яйчниците – обемът им се увеличава обикновено от 1,5 до 3 пъти. Понякога яйчниците са с нормални размери. При преобладаване на склерозата на яйчниковата строма /голяма давност и липса на лечение/, яйчниците имат дори по-малки размери от нормалните.
  • Хронична тазова болка /болка, която продължава повече от 6 мес./ – дължи се на уголемяването и напрежението на яйчниците и дразненето на болковите рецептори в обвивката им от повишеното отделяне на тъканни медиатори на болката.
  • Обезитет /затлъстяване/  – в 40 % от случаите болните повишават телесното си тегло, като запазват феминния си /женствен/ вид. Не винаги има повишаване на телесното тегло, дори напротив - възможно е поднормено тегло.
  • Инсулинова резистентност и хиперинсулинемия. 50 до 70 % /или по-точно 30 до 50 % от слабите и 60 до 80 % от пълните/ жени със СПЯ имат инсулинова резистентност и хиперинсулинемия. Хиперинсулинемията е фактор, допринасящ за повишения сърдечносъдов риск при жените със синдрома. Най-лесно инсулиновата резистентност се доказва чрез определяне на съотношението кръвна захар: инсулин на гладно. Това се уточнява още в публикацията, където е поместена и таблица с диагностичните критерии нарушен глюкозен толеранс и захарен диабет тип 2.
  • Дислипидемия – част от болните имат повишени холестерол, триглицериди и повишен риск за развитие на атеросклероза – повишен „лош“ холестерол /LDL – холестерол/ и понижен „добър“ холестерол /HDL – холестерол/.
  • Хипертония – Кръвното налягане обикновено е нормално, но нерядко е над 140/90 mmHg.  

Кой лекар може да диагностицира и лекува заболяването?

Всеки дипломиран лекар може да диагностицира заболяването, но най-добре е това да става от специалист акушер-гинеколог или ендокринолог в тясно сътрудничество с гинеколог. Необходимо е съответният специалист да се занимава с ендокринна и репродуктивна гинекология и да има опит в областта на ехографската диагностика на заболявания на женската полова система. Някои симптоми могат да се лекуват от дерматолози, психотерапевти, диетолози, кинезитерапевти и др. 

Може ли да има поликистозни яйчници без наличието на СПЯ? 

Около 20 % от жените имат поликистозни яйчници при ехографското изследване, без да имат другите характерни симптоми на СПЯ /окосмяване, акне, менструални нарушения, стерилитет, обезитет и др./. Ехографската поликистозна структура се среща при 70% от случаите и трябва да се счита за един често срещан симптом, който в никакъв случай не е достатъчен за поставяне на диагнозата СПЯ.

Може ли да има СПЯ, без да има яйчникови кистички?

Въпреки че поликистозната структура на яйчниците е основен критерий за поставяне на диагнозата, възможно е да има СПЯ и без поликистоза /в около 30 % от случаите/. В този случай опорни точки за диагнозата са данните от клиниката и хормоналните резултати. Понякога /особено при трансабдоминално ехографско изследване/ не могат да се установят дискретните ехографски характеристики на синдрома /особено при леките форми и в началото на заболяването/. Така че липсата на поликистозна структура на яйчниците не отхвърля диагнозата, както и наличието на яйчникови кистички не я поставя със сигурност. Необходими са и други изследвания, казва още д-р Генов и описва подробно показателите и нужните изследвания.

Синдромът на поликистозните яйчници е свързан с повишен риск от ендометриална хиперплазия и ендометриален карцином, инсулинова резистентност и захарен диабет тип 2, артериална хипертония, атеросклероза, сърдечносъдови заболявания. 

За съжаление, няма кардинално лечение на синдрома, съобщава още специалистът. По думите му „СПЯ е състояние, което повече е изследвано, отколкото лекувано“. Насоката на лечението е различна в зависимост от приоритетните проблеми /например козметичен проблем или желание за бременност/ се казва още в публикацията, където са подробно изброени различните видове и възможности за лечение, включително на симптомите, съпътстващи синдрома, сред които са повишено окосмяване, наднормено тегло, стерилитет, различни форми на депресия или предменструален синдром и други.  

Източник: Медицински център Панацея
Коментирай »
Още по темата
Какви са причините за кървене между менструациите? Какви са причините за кървене между менструациите?
Препоръчваме още
„Предимствата на дислексията“ разкрива революционен поглед към дислексния мозък (предложение за четене) „Предимствата на дислексията“ разкрива революционен поглед към дислексния мозък (предложение за четене)
Четири трика да скриеш недостатъците си на плажа Четири трика да скриеш недостатъците си на плажа
Шест грешки, които допускаме при пържене Шест грешки, които допускаме при пържене
Най-вълнуващите секс рекорди в историята Най-вълнуващите секс рекорди в историята
Пет малки соколчета в полет към свободата (СНИМКИ) Пет малки соколчета в полет към свободата (СНИМКИ)
„Слънчогледови деца“ от Кристина Терзийска (предложение за четене) „Слънчогледови деца“ от Кристина Терзийска (предложение за четене)
Българският археолог Николай Овчаров представя приносното издание „Великите владетели на Второто българско царство“ (предложение за четене) Българският археолог Николай Овчаров представя приносното издание „Великите владетели на Второто българско царство“ (предложение за четене)
Ниското кръвно също може да бъде опасно: Тези шест симптома издават хипотонията Ниското кръвно също може да бъде опасно: Тези шест симптома издават хипотонията
Когато Купидон излезе от контрол Когато Купидон излезе от контрол
Диетата на Weight Watchers или нека поточкуваме! Диетата на Weight Watchers или нека поточкуваме!
10 бързи идеи за домашно приготвена храна за офиса 10 бързи идеи за домашно приготвена храна за офиса
Орален секс за настроение Орален секс за настроение
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби