Ракът на маточната шийка: Пациентките губят средно по 20 години живот, а превенция има Средната възраст на починалите пациентки с HPV у нас е 62 години
Средната възраст на починалите пациентки с HPV у нас е 62 години
Photo credit: Miguel Á. Padriñán/pexels.com
В България всяка пациентка, засегната от рак на маточната шийка, губи средно двайсет години живот. Данните са на Коалиция HPV, в която участват лекари от различни специалности, както и представители на неправителствени организации. Коалицията беше създадена през март 2023 година с цел подпомагане на усилията на Министерството на здравеопазването в дейностите, свързани с прилагането на програмите за имунизации.
Средната възраст на починалите пациентки с HPV е 62 години, но през всяка една от годините има регистрирани смъртни случаи на млади жени във възрастовата група 21 - 30 години, каза доц. Христина Лебанова, специалист по социална фармация и фармацевтично законодателство към Медицинския университет – Плевен.
Почти половината от смъртните случаи от рак на маточната шийка са на пациентки до 61-годишна възраст.
В периода на проучването - 2018 - 2020 г., засегнатите от онкологичната локализация са били съответно 1194, 1214 и 1132, посочи още доц. Лебанова.
Превенция има
Експертите обръщат внимание на важността на превенцията с ваксина срещу инфекцията с човешки папиломен вирус, която е основно средство за предотвратяване на случаите на рак на маточната шийка.
Ваксинопрофилактиката е важна не само в детска възраст и трябва да се промотира и следва модел за ваксинация през целия живот като инвестиция за здраве, каза вирусологът проф. Радка Аргирова. Това е стратегия, приета от здравните министри на европейските страни през 2014 г. Ваксинацията е най-ефективният метод за предотвратяване на инфекциозни заболявания и всяка година спасява милиони хора от болести, увреждания и смърт, допълни тя.
Милиони левове разходи
Директните разходи за лекарствена терапия, болнично и амбулаторно лечение за трите години са 34 588 140 лв., като от тях до 48% са за лекарствена терапия, обясни доц. Христина Лебанова, представяйки данни от тригодишно проучване за икономическата тежест на рака на маточната шийка. Посочените разходи не включват доплащането от пациентите за прегледи, които не са платени от Националната здравноосигурителна каса, както и за диагностични тестове и проследяване.
Фармакоикономиката не може да отчете трудно измеримите разходи – на самото домакинство за болния, добави доц. Лебанова. По думите ѝ икономическата тежест на заболяването е много по-голяма от отчетеното. Проучването показва, че кумулативните директни разходи за рак на маточната шийка са 17,68 млн. евро за периода 2018-2020 г.