Скритите симптоми на ендометриозата Понастоящем не е известно лечение на ендометриозата, като лечението обикновено е насочено към контролиране на симптомите
Понастоящем не е известно лечение на ендометриозата, като лечението обикновено е насочено към контролиране на симптомите
Ендометриозата засяга около 10% (190 милиона) от жените и момичетата в репродуктивна възраст в световен мащаб, съобщава Световната здравна организация.
Това е хронично заболяване, свързано със силна болка, която оказва влияние на живота в различни сфери. Тя се проявява по време на менструация, полов акт, изхождане и/или уриниране, хронична тазова болка, подуване на корема, гадене, умора, а понякога и депресия, тревожност и безплодие.
Понастоящем не е известно лечение на ендометриозата, като лечението обикновено е насочено към контролиране на симптомите.
Какво е ендометриоза?
Ендометриозата е заболяване, при което тъкан, подобна на лигавицата на матката, расте извън матката. То може да причини силна болка в таза и да затрудни забременяването.
Ендометриозата може да започне при първата менструация и да продължи до менопаузата.
Причината за ендометриозата е неизвестна. Не е известен и начин за предотвратяване на ендометриозата. Няма лечение, но симптомите ѝ могат да се лекуват с лекарства или в някои случаи с операция.
Тя причинява хронична възпалителна реакция, която може да доведе до образуване на сраствания или фиброза в таза и други части на тялото. Описани са няколко вида лезии:
- повърхностна ендометриоза, открита предимно върху тазовия перитонеум
- кистозна ендометриоза на яйчниците (ендометриом), открита в яйчниците
- дълбока ендометриоза, открита в ректумно-вагиналната преграда, пикочния мехур и червата
- в редки случаи ендометриоза се открива и извън таза.
Симптоми
Ендометриозата често причинява силна болка в таза, особено по време на менструация. Някои жени изпитват болка и по време на секс или при ползване на тоалетната. Някои пациентки имат проблеми със забременяването. Други нямат никакви симптоми. При тези, които имат, често срещан симптом е болката в долната част на корема (таза).
Болката може да е най-забележима:
- по време на менструация
- по време на или след секс
- при уриниране или дефекация
Някои жени изпитват също така:
- хронична тазова болка
- силно кървене по време на менструация или между менструациите
- проблеми със забременяването
- подуване на корема или гадене
- умора
- депресия или тревожност.
Симптомите често се подобряват след менопаузата, но не винаги.
Симптомите на ендометриозата са променливи и широкообхватни, което я прави трудна за диагностициране. Жените, които имат симптоми, може и да не са наясно със състоянието.
Причини
Понастоящем се смята, че ендометриозата възниква вследствие на:
- Ретроградна менструация - менструалната кръв, съдържаща ендометриални клетки, се връща обратно през фалопиевите тръби и в тазовата кухина в момента, в който кръвта изтича от тялото през шийката на матката и влагалището по време на менструация. Ретроградната менструация може да доведе до отлагане на подобни на ендометриума клетки извън матката, където те могат да се имплантират и да растат.
- Клетъчна метаплазия - клетките се променят от една форма в друга. Клетките извън матката се променят в ендометриални клетки и започват да растат.
- Стволовите клетки могат да дадат началото на заболяването, което след това се разпространява в организма чрез кръвоносните и лимфните съдове.
- Други фактори също могат да допринесат за растежа или запазването на извънматочната ендометриална тъкан. Известно е например, че ендометриозата зависи от естрогена, който засилва възпалението, растежа и болката, свързани със заболяването. Връзката между естрогена и ендометриозата обаче е сложна, тъй като отсъствието на естроген не винаги означава отсъствие на ендометриоза.
Начин на живот
Ендометриозата има значителни социални, здравни и икономически последици. Тя може да влоши качеството на живот поради силна болка, умора, депресия, тревожност и безплодие. Някои жени с ендометриоза изпитват изтощителна болка, която им пречи да ходят на работа или на училище. Болезненият секс, дължащ се на ендометриоза, може да доведе до прекъсване или избягване на половия акт и да засегне сексуалното здраве на засегнатите и техните партньори.
Профилактика
Понастоящем не е известен начин за предотвратяване на ендометриозата. Повишената информираност, ранното диагностициране и лечение, може да забави или спре естественото развитие на заболяването. Понастоящем няма лечение.
Диагноза
Внимателната анамнеза за менструални симптоми и хронична болка в таза е основание за подозрение за ендометриоза. Въпреки че са предложени и тествани няколко инструмента и теста за скрининг, понастоящем нито един от тях не е валидиран за точно идентифициране или прогнозиране на индивиди или популации, при които има най-голяма вероятност да развият заболяването. Ендометриозата често може да има симптоми, които „имитират“ други състояния и затрудняват или забавят диагностиката. Ендометриомът на яйчниците, срастванията и дълбоките нодуларни форми на заболяването често изискват ултразвуково изследване или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да бъдат открити. Хистологичната верификация, обикновено след хирургична/лапароскопска визуализация, може да бъде полезна за потвърждаване на диагнозата, особено за най-често срещаните повърхностни лезии. Необходимостта от хистологично/лапароскопско потвърждение не трябва да възпрепятства започването на емпирично медицинско лечение, съобщават още от СЗО.
Коментирай »