Кога се изчерпва яйчниковият резерв Някои лоши навици вредят на яйцеклетката или смущават нормалната работа на яйчника
Някои лоши навици вредят на яйцеклетката или смущават нормалната работа на яйчника
В последните години специалистите наблюдават тревожна тенденция – преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв все по-често се подмладява. Обсъждат се много възможни фактори за това, които са свързани със съвременния начин на живот. Това съобщават от МБАЛ "Надежда". И изброяват част от лошите навици, които според тях вредят на яйцеклетката или смущават нормалната работа на яйчника.
- повишеното излагане на синтетични хормони и молекули, имитиращи хормоните;
- тютюнопушенето;
- повишените нива на тежки метали и химически замърсявания в големите градове;
- всекидневният стрес и прекомерните количества свободни радикали;
- прекалено високото тегло или прекалено ниското тегло;
- прекомерната консумация на преработени храни с коктейл от консерванти, овкусители и подобрители.
Все още обаче медицината не намира еднозначен отговор на това явление.
Какво значение всъщност има дали ни остават 10 000 или 50 000 яйцеклетки? Та нали когато решим да станем майки, е достатъчна само една? Яйчниковият резерв е основният фактор, който определя шансовете ни, обясняват експертите. Според тях шансовете ни се определят не от хронологичната ни възраст, а от възрастта на яйчниците ни.
Какви са симптомите?
Няма такива. Намаляването и изчерпването на яйчниковия резерв протича без външни белези – тялото Ви няма да даде знак. Няма да усетите горещи вълни, няма да Ви заболи яйцеклетката, категорични са експертите.
Във видеото по-горе може да видите разказ на д-р Теодора Тихомирова, репродуктивен специалист в болница „Надежда“, за най-голямата и удивителна човешка клетка – яйцеклетката.
Коментирай »