От авиационен инструктор до холистичен терапевт: Вдъхновяващата история на Гергана Радович за пътя към мечтите Мотивацията е днес да направиш 1% повече, отколкото вчера
Надя Хамдан
Мотивацията е днес да направиш 1% повече, отколкото вчера
Надя ХамданГергана Радович, снимка: Личен архив
Днес ви обещавам една особено вдъхновяваща среща. Запознайте се с Гергана Радович – холистичен терапевт, експерт по съня и сертифициран преподавател по техники за емоционална свобода (ТЕС). Професионалният ѝ път започва като авиационен инструктор и преминава през различни етапи, за да стигне до тук, доказвайки, че никога не е късно да последваш призванието си. В специално интервю за Venera.bg тя сподели съвсем искрено историята за професионалната си трансформация, за мечтите, които се сбъдват и ни разкри една тайна – какво всъщност представлява мотивацията.
От авиационен инженер до ТЕС
Ако човек сега попада на мен и на моята работа, вероятно ще му се стори супер изненадващо откъде съм започнала и докъде съм стигнала. Може да го отдаде на късмета, даже по-скоро на шанса, на случайността. Но като гледам назад, за мен нещата са много ясни, споделя Гергана.
Нейното първо образование е за авиационен инженер и тя започва работа като преподавател в авиационно училище, което подготвя пилоти и техници за професията: „Горе-долу от самото начало започнах да говоря за темите за управление на стреса, за работа в екип, за избягване на грешките, за съня…“
С годините темата за себепознанието и израстването все повече се намества в живота на Гергана: „Търсех непрекъснато начини как да накарам пилотите да чуят какво им казвам, но не просто да ме чуят, а да го направят на практика. Започвайки от там, разбира се, с различни лични предизвикателства, аз минах покрай храненето, управлението на стреса, техниките за емоционална свобода. Първият път, когато прочетох в програмата на пилотите темата за съня, все едно една лампа ми светна, от тези крушките като в анимационните филмчета. И си казах - „Боже, колко е интересно“.
Минаха доста години, докато това нещо стигне от „много е интересно“ до „това е животът ми сега“.
Когато погледне назад Гергана вижда всяка една стъпка и от сегашната си перспектива разбира отлично, че всяко нещо се е случило заради предишното.
„Отне ми години да разбера, че призванието ми е да работя с хора, да говоря на хора, да споделям, да съм част от общност. Отне ми години. Но когато го разбрах, то промени всичко за мен.“
Затова Гергана днес е убедена - никога не е късно да откриеш призванието си. „Никога не е късно да смениш призванието, ама трябва да си активен, трябва да си проактивен. Пробвай едно, не ти харесва, пробвай друго – не ти харесва, пробвай трето – не ти харесва. В един момент, естествено, започни все пак да отсяваш от това, което не ти харесва“, шегува се специалистът.
В навечерието на новата година Гергана споделя някои обещания, които дава пред себе си:
В последните години всеки път си обещавам да имам повече време за семейството си, повече време за себе си и повече време за създаване на връзки с останалите. Ама не от типа на – „трябва да създам тази връзка, защото ще ми донесе нови клиенти“, а – „искам да създам тази връзка, защото много харесвам човешкото общуване“. Много ми е ценно, когато мога да седна в кафенето и да си поговоря със сервитьорката, когато мога да вляза в магазина и да общувам със служителите. Така че аз си обещавам това – време за себе си, за семейството си и за общуване встрани от технологиите.
Гергана приема и друго предизвикателство – да разкрие три неща, за които е благодарна, че има в живота си:
Аз имах наистина много хубава година, срещнах много хубави хора в различни сфери на живота си. Поднових професионалните си отношения с хора, които много харесвам и с които заедно вървим напред. Така че едната ми благодарност за годината е, че успях да създам професионални взаимоотношения с хора, за които съм признателна, че са в живота ми.
Другото, за което съм благодарна, е за семейството си. Звучи много клиширано, но съм страшно благодарна за подкрепата, която имам, за мен това е най-важното.
Благодарна съм, че мога да преследвам мечтите си.
Не за всеки обаче е толкова лесно да се чувства благодарен или да мечтае смело за новата година. Затова помолих Гергана да се обърне директно към тази наша читателка, за която мотивацията в този момент изглежда твърде трудна или дори невъзможна:
“Скъпа приятелко, разбирам те, чувам те, виждам те, знам къде си, защото аз съм била там и отново понякога ми се случва. Това, което искам да окуража всички, които четат тази статия, е: Много е лесно да се мотивираме веднъж. За мен, като професионалист, е много лесно да мотивирам един човек да направи едно нещо веднъж, няма по-лесно от това. Обаче мотивацията не е този еднократен акт, в който избухваш като супернова и след това изчезваш завинаги. Много хора разбират мотивацията така, за мен тя не е това.
Мотивацията е днес да направиш едно нещичко, един процент повече, отколкото вчера.
Идеята е всеки ден да правиш по един процент повече, отколкото вчера. Обаче, понеже съм била там, знам, че има дни, в които един процент е огромно усилие. Затова моят съвет е – 1% днес, ако трябва повтори утре и утре. На четвъртия ден, на петия ден вдигни още един процент. Ако трябва да го минимизираме, качи нивото веднъж седмично с 1% и следващата седмица пак. Не търси огромната мотивация, огромните стъпки, онова “уау”. Понеже на мен ми се случи съвсем скоро и ми е прясно – това “уау” ни изстрелва много, само че там, горе не сме стабилни, изразходваме страшно много енергия, много е вълнуващо и в следващия момент сме много долу и се чудим „Боже, какво става?“ Но след това, като се появи пропадането, не се плаши! Просто направи необходимото, за да се задържиш тук. Кажи си: „ОК, това ще мине“, „Трудно е днес“, „Утре ще бъде по-добре“, „Мога да го направя по-добре“, „Мога да използвам ТЕС“.
Терапевтът разкрива няколко реплики, които често си повтаряме и с които успешно се самосаботираме: „това не работи за мен“, „онова не работи за мен“, „няма смисъл да правя нищо“. Докато сме в тази нагласа, нищо няма да се промени, категорична е тя.
Новогодишна провокация
На финала Гергана Радович отправя една провокация към всеки, който чете този текст: Кое ще е това ново нещо, което ще направиш в първата седмица от януари, ако щеш в последната седмица на декември? Кое е това нещо, което ще е различно от това, което си правила досега и което може да ти отвори нови хоризонти? Отговори си на тези въпроси и го направи. И повтори следващата седмица.
Още за Гергана Радович можеш да откриеш в нейната страница enepsy.bg и във Фейсбук. А в YouTube канала си терапевтът споделя полезни видеа и ТЕС медитации по различни теми.