Как да заглушим негативните мисли, които не ни оставят да спим: Съветите на Гергана Радович Специалистът по съня отправя предизвикателство за една по-хармонична година
Надя Хамдан
Специалистът по съня отправя предизвикателство за една по-хармонична година
Надя ХамданГергана Радович, снимка: Личен архив
В края на отиващата си година и началото на новата повечето от нас се замислят за това какво искат да постигнат. Периодът е подходящ да направим така важните равносметки за живота си и да си поставим нови цели, да си позволим да мечтаем, дори и да сме забравили как.
За Гергана Радович стартът на новата година ни носи много силен заряд. В специално интервю за Venera.bg тя анонсира своето пет-дневно предизвикателство към всички, които мечтаят за една по-хармонична и балансирана година.
“За мен всичко се върти около създаването на добър баланс между работа и личен живот, професионална и лична, социална и семейна среда”, разказва холистичният терапевт и специалист по съня и по ТЕС (техники за емоционална свобода).
Тя разкрива и в какво се изразява предизвикателството:
Предизвикателството започва с тази заявка как да подобрим баланса и хармонията в живота си, като усвоим простичкия навик да ставаме по-рано. И не само да ставаме, но и да правим едни важни неща, които да ни помогнат да се настроим по-добре за деня си, да приоритизираме задачите си, да сме по-спокойни, по-отпуснати, по-фокусирани и в крайна сметка да постигнем това, което искаме.
Гергана споделя, че тя става между 06:00 и 07:00 часа сутрин, в зависимост от това къде се намира и какво е ежедневието ѝ. “Ако имам лукса да съм спокойна, да съм си вкъщи, да не пътувам, всичко да зависи от мен, бих ставала между 06:00 и 6:30, но като цяло най-късно в 07:00 часа вече съм на крак и денят за мен е започнал”.
Как един час сутрин може да ни помогне да си върнем баланса
Гергана Радович разказва как можем да го постигнем: “За мен една от основните причини за загубата на баланс е, че ние не си даваме време да влезем в себе си, да помислим и просто да чуем себе си. Ние си даваме твърде много време да мислим за негативните неща – кой какво казал, какво се случило, утре какво трябва да направя, сега не мога да заспя, защото децата, жената, мъжа и т.н. Но не си даваме това време да се отстраним от всичко и да чуем себе си. Това е едно от най-важните неща, които се опитвам да предам на моите клиенти и на хората, които идват на моите обучения – че е важно да отделим време, за да чуем себе си.”
Как да заглушим негативните мисли, които не ни позволяват да спим
Специалистът по съня споделя, че за всеки отделен човек има подходящ инструмент, техника, практика, чрез които да си подари качествен и здравословен сън, но трябва да открие кои са. “За мен този безценен инструмент са техниките за емоционална свобода – ТЕС. Те са основна част от моята работа с останалите, независимо дали е индивидуална или групова. ТЕС е потупване по различни акупунктурни точки, съвсем лесна техника, всеки може да я усвои. Тя ни дава силата да работим директно с енергията на тялото, на емоциите, които имаме, на тези негативни мисли. Защото в крайна сметка всичко това е енергия и тя се проявява като тревожност, като непрекъснато циклене в една посока като хамстер в колелото, в преследване на този безкраен списък със задачи, които трябва да свършим. Когато отделим това време сутрин да използваме ТЕС и да сме осъзнати за това какво искаме за себе си, за близките си, за живота си, за пребиваването си на този свят, ние можем да го постигнем. Хората смятат, че е много важно какво правиш само сутрин. Обаче не бива да забравяме, че много чество това, с което си лягаме, с това се и събуждаме. Тоест, ако мислиш негативно вечер, най-вероятно първата ти мисъл ще е негативна и сутрин. Така че моята нагласа и към предизвикателството, и към живота е, че ние трябва да си свършим работата и вечер. Аз използвам ТЕС сутрин и вечер и целта ми е да покажа как всеки може да го постигне в живота си – дори и да не медитира, дори и това да са практики, които не му харесват. – това е само една част от предизвикателството.”
Най-важният ключ към успеха е да успеем да изградим навик за позитивна нагласа сутрин и вечер, разкрива още Радович. А вариантите са много - ТЕС, медитации, упражнения, практикуване на благодарност. Добре е да си оставяме напомняния, за да успеем да направим от добрата практика навик. Например можем да залепим на нощното си шкафче бележка с надпис: “За какво съм благодарна тази сутрин” или каквото друго смятаме, че ще ни е от полза.
Колко време отнема, за да се изгради навик
Терапевтите не са единодушни в отговорите на този въпрос. За Гергана Радович сроковете са различни според редица фактори: “Едни казват 21 дни, други – 42, 60... Аз вярвам, че времето за изграждане на навици зависи от това какъв е навикът, който искаш да изградиш и къде си в живота си, тоест колко те боли. Ако много те боли, навикът го изграждаш бързо. Но ако не те боли толкова и си добре, един ден го изграждаш, друг ден го забравяш. Така че моят период по-скоро е различно време за различните хора. Това, в което вярвам, може да се обобщи така: Забрави за броя дни, а се стреми 80% от седмицата, което са реално пет дни седмично, да практикуваш новия си навик. Може да е от понеделник до петък, може да е понеделник, вторник, сряда, събота и неделя. Стреми се да са поне пет дни.”
5-дневното предизвикателство за начало на новата година на Гергана Радович е планирано за 13-17 януари в Zoom. То ще се провежда сутрин от 6:30 до 7:30 часа, а подробна информация за него ще можем да открием в онлайн каналите на Гергана Радович: enepsy.bg, Facebook, YouTube.