Седем симптома издават диабета – кой е застрашен и кога да потърсим лекар Сред рисковите фактори са наднорменото тегло и затлъстяването, наличието на първостепенни или други родственици със захарен диабет, високото кръвно налягане и още…
Сред рисковите фактори са наднорменото тегло и затлъстяването, наличието на първостепенни или други родственици със захарен диабет, високото кръвно налягане и още…
Photo credit: Nataliya Vaitkevich/Pexels
Захарният диабет е хронично, социално-значимо заболяване, при което е повишено нивото на глюкозата в кръвта. Глюкозата е необходима за производство на енергия, което става във всяка клетка на тялото. Глюкозата от кръвта може да влезе в клетките само в присъствие на достатъчно количество инсулин. Това съобщават от Здравното министерство на сайта си в материал, подготвен от проф. д-р Събина Захариева, национален консултант по ендокринология.
Инсулинът е хормон, който се произвежда в т. нар. бета-клетки на задстомашната жлеза (панкреаса). Той има свойството да намалява повишената след прием на храна кръвна захар, като ѝ помага да влезе в клетката. Инсулинът е ключът, който отключва вратата на клетката, за да може глюкозата да влезе в нея и да се произведе енергия. Така е при хората, които нямат диабет.
При диабетиците има пълна или частична липса на производство на инсулин от панкреаса, както и нарушено действие на произвеждания инсулин.
Основни типове – тип 1 и тип 2
Срещат се два основни типа захарен диабет, като всеки има своите особености, разясняват здравните власти.
При млади хора и при деца, които са предразположени или са с променена имунна система, се образуват вещества (антитела), които унищожават бета-клетките на панкреаса, в резултат на което настъпва пълна липса на инсулин. Глюкозата от кръвта не може да влезе в клетките и се натрупва в организма. Кръвната захар (глюкозата) остава висока както на гладно, така и след нахранване. В този случай инжектирането на инсулин е абсолютно необходимо. Този тип диабет е известен като инсулинозависим или тип 1 захарен диабет.
При по-възрастните, обикновено над 40 години, причината за заболяването е друга. Бета-клетките на панкреаса не са атакувани и унищожавани и инсулин се произвежда. Проблемът е в това, че действието му е затруднено и той не може да отключи вратата на клетката, за да проникне глюкозата в нея. Ето защо и тук неизползваната глюкоза остава в кръвта и кръвната захар се повишава, се казва още в публикацията. Натрупването на значителни количества подкожни тлъстини особено затруднява действието на инсулина. Установено е, че колкото по-голямо е наднорменото тегло на човек, толкова по-слабо е действието на инсулина върху клетките, съответно и усвояването на глюкозата от тях. Този тип диабет е известен като неинсулинозависим или тип 2 захарен диабет. Той се среща най-вече при възрастните хора, но напоследък се установява и при млади хора, дори деца, съобщават още здравните власти.
Рискови фактори
- Наднормено телесно тегло и затлъстяване
- Наличие на първостепенни или други родственици със захарен диабет
- Високо кръвно налягане
- Повишени нива на мазнините в кръвта – холестерол, триглицериди
- Раждане на плод с тегло над 4 кг
- Установен по време на бременност захарен диабет
- Установявана по-рано повишена кръвна захар
- Установено сърдечно-съдово заболяване
Симптоми
- Повишена жажда
- Често уриниране, включително и нощем
- Сухота в устата
- Редукция на теглото
- Отпадналост, лесна уморяемост
- Сърбежи по тялото, особено в областта на гениталиите
- Трудно заздравяващи рани по тялото
В редица случаи може да няма никакви оплаквания от страна на пациентите и повишена кръвна захар да се установи при провеждане на изследвания по друг повод, разказват още здравните власти. И обръщат внимание: „Важно! Ако имате някои от горепосочените признаци, незабавно потърсете съвет от лекар.“
Коментирай »