„Унгарски танци на Тенерифе“ – дебютът на Весо Портарски в България (предложение за четене)

Писателят кани читателите на забавно пътешествие с новия си сборник с разкази

„Унгарски танци на Тенерифе“ – дебютът на Весо Портарски в България (предложение за четене)

Photo credit: Издателство 'Ентусиаст"

Весо Портарски представя на българската публика първата си книга, издадена на родна земя. „Унгарски танци на Тенерифе“ е колекция от 25 духовити разказа от личния дневник на автора, които се превръщат в безупречни скечове през погледа на един българин в чужбина, турист в курорти със съмнителни практики, йога инструктор и гост на „хайлайф“ събития.

През последните 30 години Весо живее и твори в Германия, където вече е утвърдено име в литературните среди. Той е роден и израснал в София, след което заминава за Берлин и Амстердам, където завършва  магистратура по бизнес администрация. През студентските си години се сблъсква с различни професии – библиотекар, сервитьор, строителен работник, санитар в клиника, хамалин и Дядо Коледа. Първата му работа след дипломирането го води в търговската дирекция на издателска къща „Бурда“, където работи първо в Офенбург, а после в Москва и отговаря за продажбите на списания „Playboy“ и „ЕLLE“.

След това се премества да живее в Цюрих и 10 години се занимава с продажби на ложите на ФИФА за световните първенства. Паралелно Весо работи като модел и е лице на рекламната кампания за бизнес класата на „Луфтханза“. През 2014 г. печели немски конкурс за перспективни млади автори, което му дава възможността да работи над своите текстове заедно с писателката и нобелист Херта Мюлер, а през 2021 г. получава награда за популяризиране на българската култура в Германия.

Настоящият сборник с разкази демонстрира таланта на Весо да съчетава сатирата с проницателните си наблюдения върху човешкото поведение, като предлага на читателя поредица от смехотворни, тъжни и нелепи моменти. Колоритните истории по действителен случай ни отвеждат в Германия, Швейцария, Египет, Южна Африка и остров Тенерифе и ни разкриват необичайни сценарии от ежедневието.

„Унгарски танци на Тенерифе“ доказва, че животът е твърде кратък, за да го взимаме прекалено на сериозно. С пиперлив хумор, безупречен сарказъм и копнеж по малките удоволствия писателят ни приканва на своеобразно стендъп комедийно шоу. Един литературен спектакъл, който ще събуди хедониста у всеки, докоснал се до книгата, и ще му напомни колко шарени могат да бъдат хората по света.

Коментирай »
Препоръчваме още
Това е най-добрият начин да се гали котка Това е най-добрият начин да се гали котка
Как твърдата храна ни помага да отслабнем Как твърдата храна ни помага да отслабнем
Хитрият Лисан се завръща за нова порция детски усмивки (предложение за четене) Хитрият Лисан се завръща за нова порция детски усмивки (предложение за четене)
„Новата къща“ от Тес Стимсън изважда стари тайни наяве (предложение за четене) „Новата къща“ от Тес Стимсън изважда стари тайни наяве (предложение за четене)
Пасивното тютюнопушене – невидимата заплаха на непушачите Пасивното тютюнопушене – невидимата заплаха на непушачите
Шест неочаквани неща, които са по-важни за него от красотата Шест неочаквани неща, които са по-важни за него от красотата
„Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене) „Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене)
ТЕСТ: Имаш ли магически способности? ТЕСТ: Имаш ли магически способности?
ТЕСТ: Лесно ли се доверяваш? ТЕСТ: Лесно ли се доверяваш?
Tревожен феномен: Превърнали сме океаните в "бомба със закъснител" Tревожен феномен: Превърнали сме океаните в "бомба със закъснител"
Как да разпознаете скъп ресторант още на входа Как да разпознаете скъп ресторант още на входа
Защо никой реално не използва онзи луксозен халат в хотела Защо никой реално не използва онзи луксозен халат в хотела
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби