Четири природни красоти и пътеки за разходка, с които ни изкушава Истанбул Пътеките за разходки в Истанбул и околностите предлагат невероятни природни гледки
Пътеките за разходки в Истанбул и околностите предлагат невероятни природни гледки
Photo credit: M3 Communications Group, Inc.
Истанбул е една от най-прекрасните дестинации за природен туризъм през пролетта. Ако планирате скорошно бизнес пътуване или ваканция до емблематичния турски град, се подсигурете с няколко допълнителни дни за всички приключения на открито, които той предлага.
Най-вълнуващите скрити съкровища на Анкара – Една разходка из столицата на Турция
Пътеките за разходки в Истанбул и околностите му позволяват на пътуващите да се отпуснат след натоварени бизнес срещи и обиколки из забележителностите на града и да се насладят на невероятни природни гледки.
Ето четири от най-добрите пътеки за разходки и потапяне в природните красоти в и около Истанбул.
Природното чудо на Истанбул: Белградската гора
Белградската гора в квартал „Саръйер“ (Sarıyer) е идеална за любителите на природата в Истанбул. Белградската гора, описвана като „белите дробове на Истанбул“, обхваща 5300 хектара и предлага сенчести места за пикник и различни планинарски маршрути. Пътеката „Нешет Сую“ (Neşet Suyu), дълга 6,5 км., е от най-предпочитаните за разходки и бягане.
Любопитен факт: В Белградската гора се намира Дивечовъдна станция Бахчекьой (Bahçeköy Wildlife Production Station) и древни диги, някои от които са построени по време на Римската империя, за да пренасят вода от северните гори до Истанбул.
Рай до града: Баликаялар (Ballıkayalar)
Националният резерват Баликаялар е само на един час с кола от Истанбул. Природният резерват се намира в село Тавшанлъ (Tavşanlı), област Гебзе (Gebze), разположен в 2-километрова долина с поток, и е добре познат на любителите на природата, скалните катерачи и туристите. В него може да намерите леки до умерени по трудност пътеки за преходи. Езерото в долината, водопадите и травертиновите тераси, водещи до потока Балъкая (Ballıkaya), са впечатляващи. Освен това изобилието от флора и фауна на парка допринася за неговата популярност. По време на прехода можете да наблюдавате сърни, диви зайци, диви свине, къртици, порове и различни видове птици в естествената им среда.
Любопитен факт: Баликаялар е дом на редки птици, пеперуди и 20 вида орхидеи, което го прави ключово място в околностите на Истанбул за природните любители с изключителното си биоразнообразие. Пролетта е идеалният сезон да посетите този маршрут.
Скритото съкровище на Родосто (Tekirdağ): Учмакдере (Uçmakdere)
Учмакдере, разположен в квартал „Шаркьой“ (Şarköy) в град Родосто, е популярна дестинация за любителите на природата и туристите от Истанбул. Регионът е покрит с буйни борови гори и предлага невероятна гледка към планината Ганос (Işıklar) и Мраморно море. Този район е известен със своите местно-произведени продукти, начин на живот и култура, което го прави популярна дестинация за велосипедисти, мотоциклетисти и къмпингуващи.
Любопитен факт: Учмакдере също е идеален за парапланеризъм. Професионални водачи ще ви отведат с парапланер на Нишантепе (Nişantepe), висок 650 метра. Кварталът „Шаркьой“, известен със своите лозя, също предлага прекрасни турски вина.
Бягство в природата: Платото Ерикли
Платото Ерикли, разположено в квартал „Чинарджик“ (Çınarcık), град Ялова (Yalova), е друга популярна дестинация за разходки близо до Истанбул. Около платото, което се намира на около два часа път с кола от Истанбул, има фантастична екопътека, заобиколена от ябълкови, елови, липови, кестенови и брястови дървета. Макар че пътеките в района са с лек наклон и предлагат по-скоро умерено, отколкото лесно ниво на трудност за походи, възможността да видите водопад, докато се разхождате, напълно си заслужава. След като лагерувате на платото Ерикли и разгледате района до насита, можете да посетите градската гора Тешвикие (Teşvikiye), Двойния водопад и Малкото и Голямото бездънно езеро в района.
Любопитен факт: След платото Ерикли можете да посетите платото Делмече (Delmece), друго плато в Ялова, подходящо за къмпингуване.
Коментирай »