Застрашена ли съм от диабет? Провери чрез въпросника FINDRISC Липсата на физическа активност и наднорменото тегло са рискови фактори за развитие на предиабет и диабет, които зависят изцяло от нас, напомня ендокринолгът д-р Наталия Темелкова
Липсата на физическа активност и наднорменото тегло са рискови фактори за развитие на предиабет и диабет, които зависят изцяло от нас, напомня ендокринолгът д-р Наталия Темелкова
Въпросникът FINDRISC е изключително лесен начин за скрининг за метаболитен синдром и повишен риск от захарен диабет, който всеки човек може да си направи сам.
Във въпросника са изредени рискови фактори в няколко групи, които носят различен брой точки. Голям брой точки идват от възрастта – тоест колкото по-възрастен е човекът, толкова е по-вероятно да развие диабет тип 2. Три точки носи наднорменото тегло и затлъстяването при индекс на телесна маса над 30.
Вашия индекс на телесна маса (ИТМ) можете да изчислите с калкулатора тук
Голям риск за развитие на предиабет и диабет дава обиколката на талията на нивото на пъпа – над 100 см за мъжете и над 88 см за жените.
Може би най-голяма тежест във въпросника носи наличието на родственик по първа линия с диабет. По-малък риск има при по-далечни родственици – братовчеди, чичовци, лели. Още един рисков фактор е установено покачване на кръвната захар и на кръвното налягане. Ако се съберат над 20 точки, има изключително голяма вероятност да се развие диабет в следващите 10 години. В зависимост от степента на риска може да се направят допълнителни медицински изследвания, разяснява в интервю за Портал на пациента ендокринологът д-р Наталия Темелкова.
Kои са рисковите фактори за развитие на предиабет и захарен диабет тип 2?
Наднорменото тегло и затлъстяването са основен рисков фактор за заболяването, тъй като това е характерно за 80% от хората с диабет тип 2. Изключително голяма е вероятността за развитие на диабет, когато има наследственост – роднина с диабет, който е в първа линия на родство: майка, баща, братя, сестри. Тук се включва и т. нар. старчески диабет (тип 2), категорична е д-р Темелкова.
Специалистът подчертава, че няма нищо вярно в убеждението, че старческият диабет (тип 2) не е опасен и не се наследява. Всъщност точно той се предава на поколението в най-голяма степен. Така че комбинацията от роднина в първа линия на родство със захарен диабет и наличие на наднормено тегло и затлъстяване прави диабета много вероятен.
Към рисковите фактори спадат също сърдечно-съдова болест, високо кръвно налягане, ниски стойности на добрия холестерол и повишени триглицериди. В риск да развият предиабет и диабет са също жените с поликистоза на яйчниците, защото тя е свързана с инсулинова резистентност. Това се отнася и за жени, родили бебе над 4 кг.
Седем симптома издават диабета – кой е застрашен и кога да потърсим лекар
Д-р Темелкова напомня, че липсата на физическа активност и наднорменото тегло са рискови фактори за развитие на предиабет и диабет, които зависят изцяло от нас.
Има ли препоръчителна диета?
Няма препоръчителна диета абсолютно за всички. Разбира се, най-добре е да се изготви индивидуална диета от специалист диетолог, но това не е възможно за всеки пациент, казва д-р Темелкова. И препоръчва диетата да бъде балансирана и "в никакъв случай да не бъде едностранна". Приемът само на белтъчини, или само на мазнини крие други негативни последици. Трябва да запазим съотношението между въглехидрати, белтъчини и мазнини при общ по-нисък калориен внос, включително за подрастващите, които все повече затлъстяват.
Как да се храним и кои навици да променим, aко сме застрашени от диабет
Ендокринолгът съветва да се приемат храни с по-ниско калорийно съдържание и по-трудносмилаеми (с по-нисък гликемичен индекс). Това означава да се ядат повече зеленчуци, храни, богати на фибри.
- Половината чиния да е със зеленчуци без скорбяла – зеле, листни, спанак, броколи, домати;
- една четвърт да е с белтъчини (яйца, риба, нискомаслено сирене, тофу, тънко парче свинско или телешко, пиле или пуйка без кожа),
- а другата четвърт да е със зърнени и нишестени продукти – пълнозърнест или ръжен хляб.
По този начин ще се приемат най-нужните аминокиселини и храни, богати на витамини и даващи енергия. Консумацията на алкохол трябва да бъде ограничена, категорична е д-р Темелкова.
По-малко калории + повече движение + добър сън
Намаляването на калорийния внос е едното условие за редукция на теглото. Друго условие е по-значимият разход на енергия чрез физическа активност. Третото условие е добрият сън. Трябва да се знае, че доста пълните хора понякога страдат от сънна апнея – спиране на дишането по време на сън и недостиг на кислород. Има начини за лечение на сънната апнея, затова е добре да обсъждаме тази възможност и да направим необходимите изследвания, съветва ендокринологът.
Не подценявайте вредите, които нанася заседналият начин на живот
Разбира се, редукцията на теглото е много сложен процес, свързан с определен хормонален баланс, с психическото състояние на човека, с приема на лекарства, с наличието на други заболявания. Механизмът за преодоляване на затлъстяването, а с него и на предиабета е комплексен и няма само едно решение. Важно е да имаме знанието как да го направим и волята да го постигнем, казва още д-р Темелкова.
Д-р Наталия Темелкова е ендокринолог в УМБАЛ „Александровска“. Има специалности по вътрешни болести и ендокринология и болести на обмяната, сертификати за високоспециализирани дейности в ендокринологията. С голям клиничен опит е в областта на захарния диабет и затлъстяването, остеопорозата, костните метаболитни заболявания, болестите на щитовидната и паращитовидните жлези.