Интервалното гладуване: Повече енергия, по-добро настроение и по-малко килограми

Влиянието на храната върху здравето е свързано не само с това какво ядете, но и с времето, в което избирате да консумирате

Интервалното гладуване: Повече енергия, по-добро настроение и по-малко килограми

Photo via Canva.com

Периодичното (или интервално) гладуване е свързано с повече енергия и по-добро настроение, показват данни от мащабно проучване, проведено от британски изследователи и цитирано от ЮПИ.

Изследователи от лондонския Кралски колеж са установили, че ограничаването на консумацията на храна в 10-часов прозорец и гладуване през останалите 14 часа в денонощието имат положително въздействие върху здравето. 

Резултатите от изследването са представени по време на Европейската конференция по хранене. 

Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки?

"Това е най-мащабното проучване извън строго контролирана клиника, което показва, че периодичното гладуване може да подобри здравето в реални условия", каза Сара Бери от Кралския колеж в разпространено прессъобщение. "Данните сочат, че не е необходимо да сте много стриктни, за да видите положителни резултати".

В изследването са участвали 37 545 души, включително 27 371, класифицирани като силно ангажирани. Около 78 процента от тази група са били жени на средна възраст 60 години. Средният индекс на телесна маса е бил 25,6, а обичайният т.нар. прозорец за хранене - 11,3 часа.

Те са участвали с помощта на специализирано приложение, като са помолени да се хранят както обикновено през първата седмица. След това трябвало да ограничат консумацията до 10-часов прозорец за период от две седмици. Доброволците ежедневно записвали периода, в който се хранят, енергията, настроението и нивото на усещането за глад.

Най-добри резултати са постигнали тези, които са последователни в спазването на режима на периодично гладуване. При участниците, които несериозно приемат периодите за хранене, са отчетени по-ниски енергия и настроение, а също по-силен глад. Резултатите били по-добри сред доброволците, които имали дълъг прозорец за хранене преди началото на периодичното гладуване.

Сред силно ангажираните участници в проучването 51 на сто съобщили за леко намаляване на теглото в продължение на две до 16 седмици.

"Това проучване допълва все по-големия брой доказателства, които показват значението на начина на хранене", казва в разпространеното прессъобщение изследователката Кейт Бермингам от Кралския колеж. "Влиянието на храната върху здравето е свързано не само с това какво ядете, но и с времето, в което избирате да консумирате".

Предишни изследвания показаха, че периодичното гладуване може да бъде ефективно за намаляване на теглото.

Наскоро специалисти от Илинойския университет установиха, че участниците с диабет тип 2, които се хранят само през осемчасов прозорец между обяд и 20:00 ч., са отслабнали повече от тези, които са ограничавали калориите.

Източник: БТА, ЮПИ
Коментирай »
Още по темата
Зелено, вкусно, полезно и може бързо да подобри психичното здраве - що е то? Зелено, вкусно, полезно и може бързо да подобри психичното здраве - що е то?
Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки? Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки?
Гладът увеличава желанието за секс Гладът увеличава желанието за секс
Лошото настроение събужда желание за вредна храна Лошото настроение събужда желание за вредна храна
Препоръчваме още
Съветите на Изи: Как да третираме къдравата коса правилно Съветите на Изи: Как да третираме къдравата коса правилно
Историята на българския рок и пънк оживява през спомените на Кольо Гилъна в „Извън Контрол“ (предложение за четене) Историята на българския рок и пънк оживява през спомените на Кольо Гилъна в „Извън Контрол“ (предложение за четене)
Защо мъжете в униформи са толкова секси Защо мъжете в униформи са толкова секси
Перфектният завършек на уикенда Перфектният завършек на уикенда
Какво ни пречи да включваме полезни за здравето продукти в менюто си Какво ни пречи да включваме полезни за здравето продукти в менюто си
ТЕСТ: Кое твое коледно желание трябва да се сбъдне? ТЕСТ: Кое твое коледно желание трябва да се сбъдне?
12 неща, които умните хора никога не разкриват за себе си 12 неща, които умните хора никога не разкриват за себе си
Съветите на диетолога: Храните, с които да преодолеем пролетната умора  Съветите на диетолога: Храните, с които да преодолеем пролетната умора 
Пътешествие до Аржентина с „Момичето от портрета“ на Гергана Лаптева (предложение за четене) Пътешествие до Аржентина с „Момичето от портрета“ на Гергана Лаптева (предложение за четене)
Внимателно със спорта в жегата: Ето как да изчислим максималния допустим пулс Внимателно със спорта в жегата: Ето как да изчислим максималния допустим пулс
Най-важното, което трябва да знаем за кожата на лицето през лятото Най-важното, което трябва да знаем за кожата на лицето през лятото
„Никога не ме лъжи“ – предупреждава убийственият трилър на Фрида Макфадън (предложение за четене) „Никога не ме лъжи“ – предупреждава убийственият трилър на Фрида Макфадън (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби