Двойки мъже да могат имат свои собствени деца? Учени създадоха яйцеклетки от клетки на мъжки мишки

"От техническа гледна точка това е възможно. Не съм толкова сигурен дали на този етап е безопасно или приемливо за обществото", отбелязва професор Хаяши

13 март 2023
Двойки мъже да могат имат свои собствени деца? Учени създадоха яйцеклетки от клетки на мъжки мишки

Изследовател от Япония оповести на голяма конференция по генетика, че е създал яйцеклетки от клетки на мъжки мишки, съобщи Би Би Си.

Изследването, което все още е на много ранен етап, включва превръщането на мъжки полови XY хромозоми в женски XX.

Професор Кацухико Хаяши от университета на Осака работи върху разработването на методи за лечение на безплодие.

Разработката, която японският изследовател е представил за публикуване в научното списание "Нейчър", повишава перспективата двойки мъже да имат свои собствени деца.

Професор Джордж Дейли от Колежа по медицина към Харвардския университет, който не участва в изследването, отбеляза, че все още предстои да бъде изминат дълъг път, преди обществото да бъде изправено пред подобно решение.

"Работата на Хаяши е непубликувана, но пленителна. Да се направи подобно нещо върху хора е по-трудно, отколкото върху мишка", каза той. "Все още не разбираме достатъчно уникалната биология на човешката гаметогенеза (формирането на репродуктивни клетки), за да възпроизведем предизвикателната работа на Хаяши при мишки".

Подробностите са представени на конференция в института "Крик" в Лондон, посветена на редактирането на човешки гени.

Професор Хаяши, световно признат експерт в тази област, обясни, че работата му е на много ранен етап. По думите му яйцеклетките са с ниско качество и засега технологията не може да бъде използвана безопасно върху хора.  

Той обаче каза пред Би Би Си, че вижда настоящите проблеми преодолени след десет години и би искал да види разработката си достъпна като средство за лечение на безплодието както при мъже, така и при жени и еднополови двойки, ако се докаже, че е безопасна за използване.

"Ако хората го искат и ако обществото приеме такава технология, тогава да, аз съм за това".

Технологията включва първо вземане на кожна клетка от мъжка мишка и след това превръщането ѝ в стволова - клетка, която може да се диференцира в други клетъчни видове.

Клетките са мъжки и следователно имат XY хромозоми. Екипът на Хаяши след това изтрива Y хромозомата, дублира X хромозомата и след това слепва двете X хромозоми. Тази корекция позволява стволовата клетка да бъде програмирана да се превърне в яйцеклетка.

Технологията може да се използва за подпомагане на страдащи от безплодие двойки, при които жените не са в състояние да произвеждат собствени яйцеклетки. Въпреки това ученият посочва, че технологията е далече от това да бъде използвана за лечение на безплодие.

"Дори при мишките има много проблеми с качеството на яйцеклетката. Така че, преди да можем да мислим за това като за лечение на безплодието, трябва да преодолеем тези проблеми, което може да отнеме много време", каза той.

Професор Хаяши отбеляза също, че не би подкрепил използването на технологията от мъж, за да създаде бебе, използвайки собствената си семенна течност и изкуствено създадени яйцеклетки.

"От техническа гледна точка това е възможно. Не съм толкова сигурен дали на този етап е безопасно или приемливо за обществото".

Някои учени смятат, че ЛГБТК+ общността би трябвало да има думата при използването на технологията за репродукция, предвид специфичните й нужди, когато става въпрос за създаване на семейство. 

Източник: Елена Христова/БТА

2 коментара »
Още по темата
В безплодието няма дискриминация: Всеки шести човек е засегнат В безплодието няма дискриминация: Всеки шести човек е засегнат
Преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв: Фактори и рискове Преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв: Фактори и рискове
Кога се изчерпва яйчниковият резерв Кога се изчерпва яйчниковият резерв
Разкриха тайната на яйцеклетката Разкриха тайната на яйцеклетката
Препоръчваме още
Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани
Любов по време на криза: Как да преодолеем разстоянията, които ни разделят Любов по време на криза: Как да преодолеем разстоянията, които ни разделят
„Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене) „Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене)
10 истини за живота от Крис Прентис 10 истини за живота от Крис Прентис
Две неочаквани неща, които ни правят адски секси за мъжете Две неочаквани неща, които ни правят адски секси за мъжете
„Преди кафето да изстине“ от Тошиказу Кавагучи (предложение за четене) „Преди кафето да изстине“ от Тошиказу Кавагучи (предложение за четене)
Една от най-обичаните класики - „Коледна песен“ от Чарлз Дикенс (предложение за четене) Една от най-обичаните класики - „Коледна песен“ от Чарлз Дикенс (предложение за четене)
Етикет за всеки ден: Практичен наръчник за всяка житейска ситуация Етикет за всеки ден: Практичен наръчник за всяка житейска ситуация
Не тичай след него Не тичай след него
Роза Вентрела разказва „Историята на едно порядъчно семейство“ (предложение за четене) Роза Вентрела разказва „Историята на едно порядъчно семейство“ (предложение за четене)
Солариумът – какво трябва да знаем Солариумът – какво трябва да знаем
8 компромиса, които ще разрушат връзката ви 8 компромиса, които ще разрушат връзката ви
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби