Най-отровната гъба в света: Има ли антидот за зелената мухоморка? Отравянето с гъби е основната причина за смъртните случаи при инцидентите от хранително отравяне в световен мащаб
Отравянето с гъби е основната причина за смъртните случаи при инцидентите от хранително отравяне в световен мащаб
Photo credit: Лиана Шайсултанова/Pixabay
Учени от Австралия и Китай смятат, че може да са открили противоотровата за най-отровната гъба в света, съобщи ДПА.
Експертите вярват, че вид медицинска боя, която вече е одобрена от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ, може да действа като антидот при отравяне със смъртоносната гъба зелена мухоморка.
Това сочат констатациите от проучването, публикувано в сп. „Нейчър камюникейшънс“.
CRISPR zeroes in on death cap antidote:
— 🧬Dr. Namrata Datta (Singa Pen), PhD🧫🇬🇧🦘🇮🇳 (@DrDatta01) May 18, 2023
The CRISPR–Cas9 gene-editing tool might have cracked the mystery of how death cap mushrooms (Amanita phalloides) kill — and it led researchers to a potential antidote. Using the gene-editing technology, researchers created a pool of human… pic.twitter.com/3N1Jy0aFNL
Изследователите идентифицирали основния токсин, който произвежда този вид гъба, наречен аманитин, както и протеина, необходим, за да се получи токсичния ефект. След това те анализирали широкоразпространената флуоресцентна медицинска боя, наречена индоцианиново зелено, и я тестваха върху човешки клетки и върху мишки, изложени на токсина.
Така било установено, че този вид багрило действа като противоотрова срещу отравянето и може да помогне на животните да оцелеят.
Cientistas finalmente conseguiram encontrar um antídoto contra o cogumelo mais venenoso do mundo!
— Saber Atualizado (@AtualizadoSaber) May 18, 2023
📷: Amanita phalloides/Wikimedia pic.twitter.com/DNh4ukwSbV
Изследователите от австралийския Институт за медицински изследвания „Гарван“, Университета на Сидни и китайския университет „Сун Ятсън“ казаха, че са необходими още изследвания, за да се оцени безопасността на боята за употреба сред хората.
Отравянето с гъби е основната причина за смъртните случаи при инцидентите от хранително отравяне в световен мащаб, уточни проучването.