Невидимата опасност: Вредните ефекти на шума върху здравето Какви са рисковете и въздействията на шума върху организма
Какви са рисковете и въздействията на шума върху организма
Снимката е илюстративна, Photo credit: thelegendreturn/Pixabay
Степента на риска от увреждане на човешкото здраве под въздействието шум в околната среда е трудно установима. Обикновено този фактор не действа изолирано, а участва в изключително сложна комбинация с други рискови за здравето фактори, които могат да бъдат химични, физични, биологични, психологични и такива, свързани с начина на живот, атакуващи човешкия организъм в течение на целия му живот. Вредата от шума се превръща в една от характеристиките на модерния живот, се казва в публикация по темата в сайта на Министерството на здравеопазването.
Описани са въздействията на шума върху организма, както и различните видове шум – транспортен, авиационен, локален.
Шумът атакува почти всички органи и системи на човешкия организъм, като се проявява главно в четири насоки:
1. Психологично въздействие: раздразнение, влияние върху работоспособността, въздействие върху речевата разбираемост и умствените способности.
2. Физиологично въздействие:
а) Върху слуховия орган.
б) Върху функциите на отделни органи и системи:
- сърдечно съдовата система – учестяване на сърдечния ритъм, промени, които водят до повишаване на кръвното налягане
- дихателната система – изменения на респираторния ритъм
- храносмилателна система – забавяне пасажа на храната и различни по степен и вид увреждания на стомаха
- ендокринна система – изменение количеството на кръвната захар, повишаване на основната обмяна, задържане на вода в организма, вестибуларна система, процесите на обмяната
в) Върху организма като цяло и в частност върху висшата нервна дейност (нервна преумора, психични смущения и нестабилност, смущения на паметта, раздразнителност) и вегетативната нервна система (усилен тонус, който може да доведе до редица сърдечни, циркулаторни и други прояви).
3. Въздействие върху съня – смущаването на нощната почивка не дава възможност за възстановяване на работоспособността и постепенно довежда организма до състояние на преумора.
4. Загуба на слуха в резултат на продължително влияние на шум с висока интензивност.
Източници на шума
Действието на фактора шум е най-отчетливо изразено в урбанизираните райони с население над 100 000 жители. Шумовото им натоварване зависи както от интензитета на шума, така и от продължителността на неговото въздействие, съобщават още здравните власти.
Най-силно въздействие върху акустичната обстановка оказва транспортният шум, уточняват от министерството. Неговият дял е 80-85% от общото шумово натоварване в градовете. Непрекъснатото увеличаване броя на моторните превозни средства и грешките в градоустройственото планиране са основните причини за оформянето на урбанизирана среда с утежнен, неблагоприятен за човешкото здраве акустичен режим.
Авиационният шум е по-дразнещ в сравнение с шумовете от други източници, тъй като се състои от спорадични шумови събития с определен издигащ се и спадащ модел и с по-висока честота и сила, към които човешкото ухо е особено чувствително.
Локални източници на шум са търговските обекти, увеселителните заведения, сервизите за услуги и други, разположени на урбанизирана територия.
Коментирай »