„Храбрият млад мъж на летящия трапец“ и други разкази от Уилям Сароян (предложение за четене)

Шестнайсет от разказите в сборника излизат за първи път на български език

„Храбрият млад мъж на летящия трапец“ и други разкази от Уилям Сароян (предложение за четене)

Снимка: Издателство "Колибри"

„Храбрият млад мъж на летящия трапец“ и други разкази“ e дебютния сборник с кратка проза на Уилям Сароян, определен като „най-обсъжданото литературно откритие на 1934-та“.

На двама от най-изявените български преводачи дължим настоящото издание: Надежда Розова и Владимир Молев. Художник на корицата е Стефан Касъров. Шестнайсет от разказите в сборника излизат за първи път на български език.

Голямата депресия в Сан Франсиско – града, приютил изгубени души от много нации: арменци, евреи, китайци, руснаци, поляци, африканци, ирландци във време на дълбок катаклизъм. Героите на Сароян желаят да станат писатели, работят като телеграфисти или търговски пътници, живеят чрез музиката, колекционират странни неща, срещат се във вечерни училища, пунктове за залози, кина и бръснарници, мечтаят, обичат и страдат, ала неизменно с човечност, състрадание и щедрост, защото според авторовото признание: „Ако изобщо целя нещо, то е да покажа братството между хората“. Сароян често пише в първо лице, използва пунктуацията нестандартно, стилът му е модерен, открит, задъхан и гостоприемен, а амалгамата от трансцендентна поетичност, напомняща Уитман, и ексцентрични персонажи в духа на Стайнбек и Селинджър създава неповторима проза, която и до днес докосва душата и увлича.

Белетрист и драматург, Уилям Сароян (1908-1981) е един от най-четените и превеждани световни писатели. Плодовит и многолик, той е автор на романи, разкази, пиеси, есета, мемоари, текстове за песни. Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“. През 1939 г. е удостоен с „Пулицър“ за драматургия, отличие, което отхвърля с мотива, че „бизнесът не бива да бъде съдник на изкуството“. През 1943-та получава „Оскар“ за сценария, който след това преработва в роман – „Човешка комедия“.

Неговите герои са като стръкчета трева, способни да пробият бетона. (Стивън Фрай)

Коментирай »
Препоръчваме още
Kак да обясним Вселената на дете – геният Стивън Хокинг и дъщеря му Луси ни връщат до началото на света Kак да обясним Вселената на дете – геният Стивън Хокинг и дъщеря му Луси ни връщат до началото на света
7 забрани за лятото 7 забрани за лятото
Седем признака, че не си "самотен вълк", а просто си самотна Седем признака, че не си "самотен вълк", а просто си самотна
Колко струват услугите, които ни предоставят подводните гори от водорасли Колко струват услугите, които ни предоставят подводните гори от водорасли
Завладяващи призрачни градове по света Завладяващи призрачни градове по света
Новият властелин на фентъзи литературата? „Четвърто крило“ продължава да гори с „Железен пламък“ (предложение за четене) Новият властелин на фентъзи литературата? „Четвърто крило“ продължава да гори с „Железен пламък“ (предложение за четене)
Петте мъжки заповеди Петте мъжки заповеди
Защо обичаме да се плашим? Психологията зад Хелоуин Защо обичаме да се плашим? Психологията зад Хелоуин
Испански мафиоти, тайни ръкописи и една талантлива крадла в битката за „Последният милион“ (предложение за четене) Испански мафиоти, тайни ръкописи и една талантлива крадла в битката за „Последният милион“ (предложение за четене)
Градинарството удължава живота Градинарството удължава живота
Вкусът на кафето може да бъде подобрен, ето как ☕ Вкусът на кафето може да бъде подобрен, ето как ☕
„Книгата на сестрите“ от Амели Нотомб (предложение за четене) „Книгата на сестрите“ от Амели Нотомб (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби