Почитаме двама светци – пророк и изповедник. Имен ден празнуват… Светецът безстрашно изповядвал вярата си и страдал за това, но не загинал мъченически, затова е наречен изповедник
28 септември 2024
Светецът безстрашно изповядвал вярата си и страдал за това, но не загинал мъченически, затова е наречен изповедник
Photo via Canva.com/AI Generated Image
На 28 септември Църквата почита преподобни Харитон Изповедник и св. пророк Варух.
Св. пророк Варух
Свети пророк Варух бил ученик, приятел и писар на св. пророк Йеремия. Той записвал пророчествата на пророк Йеремия за нашествието на вавилонците и за плена на юдеите заради граховете им и чел на народа в храма. След четенето царят изгорил свитъците и наредил да затворят пророците в тъмница. Книга на пророк Варуха принадлежи към неканоничните книги на Стария Завет. Написана е от името на Варух (евр. Барух), син на Нирия, ученик на пророк Йеремия. Запазена е само в превод от гръцки език. Епископ Антонин (Грановски) е направил опит да докаже съществуването на еврейски оригинал и дори даде хипотетичата му реконструкция. Но днес повечето библеисти смятат, че на еврейски (или на арамейски) език е възможно да са написани само отделни части от книгата, разказва Българската патриаршия. Във Вулгата Книгата на Варух е едно цяло с Посланието на Иеремия.
Св. преподобни Харитон
Свети Харитон бил родом от малоазийския град Икония (днес Коня в Турция) и живял по времето на император Аврелиан (270-275 г.). Бил известен с християнската си духовност и когато бил издаден указ срещу християните, той бил един от първите заловени от управителя на града. Подложили го на ужасни мъчения, но още докато бил в затвора, император Аврелиан бил убит. Следващият император, Проб, отменил указа и така Харитон бил освободен. Върната била свободата на затворниците, а заточениците можели да се върнат в родните си места. Тия, които се криели по пещери и пустини, отново започнали да се събират свободно на молитва. А Харитон решил да отиде в Йерусалим и да живее като отшелник в пещери в района. Славата му се разпространила бързо и много други монаси се събрали край него. Така Харитон създал манастира във Фара. Въпреки това, жадувайки за уединение, той отново заминал за вътрешността на пустинята, където в района на Сука създал нова обител, разказва БТА.
Свети Харитон се преселил във вечността на 28 септември 350 г. Понеже безстрашно изповядвал вярата си и страдал за това, но не загинал мъченически, е наречен изповедник. От него е останал обредът на монашеското пострижение, т.е. посвещение.
Имен ден
На 28 септември имен ден празнуват всички с имената Харитон, Хари, Тони, Тонка, Тонко, Тончо.