Празнуваме Зимен Кръстовден. Небето се отваря и сбъдва желания Днес започва тридневният обичай Водици. Имен ден празнуват красиви имена
5 януари 2024
Днес започва тридневният обичай Водици. Имен ден празнуват красиви имена
На 5 януари празнуваме Зимен Кръстовден. В днешния ден се извършва велик водосвет и се спазва строг пост. Велик водосвет се извършва само два дни в годината – днес и на Богоявление – 6 декември. Днес почитаме и няколко светци – свети мъченици Теопемт и Теона, свети пророк Михей, преподобна Синклитикия и Аполинария.
Св. пророк Михей
Св. пророк Михей произлизал от племето Юдово и живял във времето на пророк Исаия (VIII-VII в. пр.Хр.). Подобно на Исаия и той призовал развратилия се народ към покаяние и му напомнял безбройните Божии благодеяния, разказва Българската патриаршия. След като посочва бедствията, на които ще бъдат подложени всички, които са забравили Господа, св. пророк Михей предсказва времената на благост и мир, когато ще се яви Спасителят. Той указва и мястото, гдето ще се роди Спасителят.
Св. преподобна Синклитикия
Преподобна Синклитикия произлизала от знатно и богато семейство, което се преселило от Македония в Александрия. Тя била надарена с красива външност и макар да израсла всред разкош, тя проявила влечение към скромен и богоугоден живот. Доброволни трудове, тайно постене, решително отказване от светски радости – това били началните стъпки на нейната подвижническа подготовка, разказва Pravoalavieto.com. Когато родителите ѝ починали, св. Синклитикия раздала на бедните голямото си наследство и се заселила да живее заедно със сляпата си сестра в родителския мавзолей. В този самоволен затвор тя непрестанно се молила, изучавала Свещеното Писание и се учила да прогонва от себе си всяка лоша мисъл.
Нейният богоугоден живот и привлекателен пример скоро събрали около двете сестри много благочестиви жени, които силно желаели да се ръководят в духовните си стремежи от съветите на Синклитикия. Тя предсказала смъртния си ден, видяла дошлите за нея небожители и починала в дълбока старост – на 80 години.
Навечерие на Богоявление
Големите Господски празници (посветени на Господ Иисус Христос) имат предпразненства и попразненства, т.е. подготовка за празника и постепенното му "изпращане". Така и Богоявление (празник на Христовото кръщение от свети Йоан Кръстител и на явяването на трите лица на Света Троица - Бог Отец, Бог Син и Бог Свети Дух) има свое предпразненство днес, разказва БТА. Богослуженията са особени не само по съдържание, но и по строежа си, а накрая се извършва и голям (велик) Богоявленски водосвет, какъвто се прави и на самия ден Богоявление.
От днес започва и поръсването със светена вода на домовете на християните, което се приема като Божие благословение за живеещите в тях. Денят е постен за всички вярващи, тъй като постът, молитвата и покаянието са основните съставки на православния духовен живот.
Зимен Кръстовден
5 януари в народните поверия се нарича Зимен Кръстовден, Кръстци, Водокръщи. Днес се затваря цикъла на „мръсните дни“, които започват на 25 декември. Това са дните, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото си Кръщение.
Сутринта в църквите се отслужва служба, на която свещеникът слага кръст в осветената вода и така я кръщава. После поръсва всички с натопената в нея китка босилек.
Вечерта срещу Йордановден се нарежда третата, последна кадена вечеря (някъде това се прави вечерта срещу Кръста на 5 януари). Това се разказва в статията "Богоявление. Йордановден. Водици (6 януари)" на Валентина Шарланова, публикувана в сайта Българска етнография. За трапезата се приготвят, както на предишните кадени вечери, само постни ястия, жито, прясна пита, джуркан фасул, варено зеле, постни сарми с булгур или ориз, орехи и вино. Стопанките омесват обредна пита. В родопските селища в нея слагат пара за щастие и късмет. Свещта, която е горяла на трапезата на последната кадена вечеря, запазват и когато през лятото дойдат градоносни облаци, я запалват, като вярват, че така ще спрат природната стихия. Най-възрастният мъж в семейството прекадява ястията с лемежа от ралото, после чупи питата и благославя.
На днешния ден започва и обичаят Водици, който продължава три дни. В нощта срещу Богоявление българите са правили „мълчана“ или „наричана“ вода. Празникът датира от древността и се свързва с вярванията в магическата сила на водата да помни, пречиства и сбъдва желания. Смята се, че в нощта преди Богоявление (6 януари) небето се разтваря и сбъдва най-съкровените желания на праведните.
Имен ден
На 5 януари имен ден празнуват Кръстьо, Кръстана, Кръстан, Кръстина и останалите производни. Те могат да празнуват имен ден и на 14 септември, когато честваме Кръстовден.