Смяна на часовото време: Местим стрелките на часовника Има редица теории за това дали и как смяната на времето влияе на хората
23 октомври 2024
Има редица теории за това дали и как смяната на времето влияе на хората
Photo credit: Malvestida/Unsplash
В 04:00 часа на 27 октомври (неделя) преминаваме към зимното часово време, което продължава до 03:00 часа на 30 март 2025 г. (неделя).
В България стрелките на часовника се местят напред всяка последна неделя на март за преминаване към лятното часово време и назад всяка последна неделя на октомври за преминаване към зимното часово време.
Защо се сменя часовото време
Една от най-известните теории е, че Бенджамин Франклин е основоположникът на идеята за смяната на часовото време. Това обаче се оказва мит, базиран на сатиричен текст, който той изпраща до „Парижки журнал“ през 1784 година. В него Франклин шеговито предлага парижани да си лягат и да стават по-рано, за да пестят от осветление.
Счита се, че за първи път лятното часово време е въведено в Германия на 30 април 1916 година по време на Първата световна война като начин да се пестят въглища през военното положение. Това е първото въвеждане на лятното часово време на национално ниво.
8-години по-рано – на 1 юли 1908 година жителите на канадско градче в Онтарио преместили стрелките на часовниците си с час напред. Скоро практиката придобила популярност и в други градове на Канада.
Как влияе смяната на времето
Има редица теории за това дали и как влияе смяната на времето на хората. Според някои експерти преминаването към лятно/зимно часово време не влияе на психическото и физическо здраве. Редица проучвания обаче доказват, че смяната на часа води до различни проблеми със здравето и повишаване на броя на пътните произшествия.
Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня?
Смяната на часовото време предизвиква объркване, тъй като невинаги е очевидно кога и в коя посока трябва да се преместят часовниците, се казва в публикация на Европейската комисия. Данни от обществена консултация сочат, че смяната на времето влияе отрицателно върху здравето, води до повишаване на пътнотранспортните произшествия и не пести енергия, се казва още в публикацията на ЕК.
Коментирай »