Свети Врач: Ден на билкарите и лечителите, а имен ден празнуват На Джулая отбелязваме няколко празника
1 юли 2024
На Джулая отбелязваме няколко празника
Създадено с Leonardo AI
На 1 юли Църквата празнува едно от значимите събития в духовна ни история – връщането на мощите на св. Иван Рилски Чудотворец от Търново в Рилската обител. Това разказва pravoslavieto.com.
Скромният отшелник от Рила планина живял през X век, по времето на св. благоверни цар Петър. Още приживе наричали Йоан земен ангел и небесен жител. Заради голямата му вяра и духовност Бог му дал дарбата да помага на хората и да върши чудеса.
На 18 август 946 година св. Йоан напуснал този свят, а 34 години след успението си той се явил на сън на своите ученици и им заповядал да изровят нетленното му тяло и да го пренесат в Средец. Там мощите на светеца били пазени в продължение на два века.
През 1195 година цар Асен тържествено ги пренесъл в столицата Търново.
През 1496 година, след като получили разрешение от султана, монасите от Рилската обител върнали мощите на светеца от Търново в основания от него Рилски манастир.
Повече от хилядолетие светите мощи привличат множество отрудени и обременени, за да даряват с покаяние, смирение и духовно съвършенство, разказват от Рилския манастир. След Успението на св. Йоан Рилски (18 август) и Отчовден (19 октомври), празникът Възвръщане на мощите му е третият празник в Светата обител, който се отбелязва с всенощно бдение на 30 юни срещу 1 юли - израз на любовта и почитта към всебългарския покровител.
На 1 юли Църквата чества и св. св. безсребърници Козма и Дамян
Светите безсребърници Козма и Дамян - от Рим, имали благодат да лекуват по чудесен начин. Даром лекували, като искали от излекуваните да повярват в Христа.
Търпели мъчения в тъмница и на съд, но като невинни, били освободени.
Един лекар, някогашен техен учител, от завист измамнически ги завел на една планина, за да търсят билки и там ги убил с камъни в 284 година.
Народни поверия за празника
Денят на светите безсребърници се нарича свети Врач. Празникът е посветен на лечителите, билкарите и на гадателите и врачките. Съпътстван е от различни поверия и ритуали.
Хората, страдащи от различни болести, прекарват нощта преди свети Врач в църква или манастир, а на сутринта се измиват с лечебна вода от аязмата.
Счита се, че билките, набрани на Еньовден, се сортират и разпределят.
Жените и народните лечители не работят нищо на празника.
На места се прави курбан на този ден.
Меси се хляб и се раздава за здраве.
Имен ден
Имен ден празнуват Козма, Кузман, Кузо, Кузмо, Дамян, Дамянка, Красина, Красимир, Красимира и техните производни.
Освен на 1 юли, Красимир и Красимира празнуват имен ден на 6 март и на 14 септември.
Коментирай »