„Тома Неверни. Роман за Караваджо“ – едно изящно издание за скандалния гений (предложение за четене)

Романът на норвежкия писател Атле Нес се фокусира точно върху най-бурните моменти от живота на Караваджо

„Тома Неверни. Роман за Караваджо“ – едно изящно издание за скандалния гений (предложение за четене)

Photo credit: Издателство „Изида“

„Тома Неверни. Роман за Караваджо“ е от книгите, които поднасят качествен литературен текст в облеклото, което той заслужава – изящно издание с цветни илюстрации, обещава ни издателство „Изида“.

Романът на големия норвежки писател Атле Нес идва при българския читател след запомнящите се срещи с предишните му книги „Леонардо да Винчи“, „Мунк“, „Галилео Галилей“... Неслучайно авторът е спечелил най-голямата литературна награда в Норвегия – „Браги“.

Гениален и скандален, Микеланджело да Караваджо е един от най-забележителните италиански художници. Когато не участва в гуляи и сбивания или не е преследван заради смъртна присъда от папата, той създава оригинални творби, различни от тези на всички преди него. Изпълнените му с драматизъм картини го превръщат не само в най-прочутия художник в Рим в зората на XVII век, но и в основоположник на бароковата живопис. Влиянието му отеква векове след неговата преждевременна смърт.

Романът на норвежкия писател Атле Нес се фокусира точно върху най-бурните моменти от живота на Караваджо. Той скандализира с натуралистичните си картини, на които рисува римски куртизанки като светици. Буйният му нрав го забърква в неприятности, от които знатните му покровители трябва да го измъкват. До момента, в който той е предизвикан на дуел и убива опонента си.

Photo credit: Издателство „Изида“

Чуйте гласовете на хора, които са го познавали – блудници, градски чиновници, учени, художници като Петер Паул Рубенс… Свидетелските им показания защитават или отричат деянията на Караваджо.

Книга, пропита с кръв, безнравственост и мрак, с ужасите на реалността, но и с обещание за светло бъдеще, доброта, полза от новото. История с множество гледни точки, която цели да разкрие многопластовия характер и живот на големия художник.

Атле Нес е норвежки писател, роден през 1949 г. Завършил е университета в Осло, където е изучавал английски, норвежки език и лингвистика. Работил е като учител, преди да се отдаде изцяло на литературата. Автор е на романи и биографии.

Атле Нес/Photo credit: Издателство „Изида“

Коментирай »
Препоръчваме още
11 начина да спим охладени в летните жеги 11 начина да спим охладени в летните жеги
Защо лодките са най-недооцененият начин на пътуване Защо лодките са най-недооцененият начин на пътуване
Пет стилни съвета за жегите Пет стилни съвета за жегите
Червената боровинка увеличава имунитета през зимата Червената боровинка увеличава имунитета през зимата
Виж първото в историята пряко предаване от Марс (ВИДЕО) Виж първото в историята пряко предаване от Марс (ВИДЕО)
„Слънчеви лъчи в мрака“: Малка, но много силна и смела книга от влогърката и авторка на бестселъри Изабел (предложение за четене) „Слънчеви лъчи в мрака“: Малка, но много силна и смела книга от влогърката и авторка на бестселъри Изабел (предложение за четене)
Всичко, което трябва да знаем за медикаментозния аборт Всичко, което трябва да знаем за медикаментозния аборт
Празничен секс – о, да! Празничен секс – о, да!
Разбери намеренията му за пет минути  Разбери намеренията му за пет минути 
Проучване: Телесната миризма влияе позитивно на социалната фобия Проучване: Телесната миризма влияе позитивно на социалната фобия
9 токсични реплики, които манипулаторите използват (и как да реагираме) 9 токсични реплики, които манипулаторите използват (и как да реагираме)
Какво става, когато единият иска приключения, а другият – просто дрямка Какво става, когато единият иска приключения, а другият – просто дрямка
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби