Защо възрастните хора губят зрението си? Застрашени ли сме и как да се предпазим  

Специалист от ВМА разяснява всичко за макулната дегенерация и дава ценни съвети за превенция

Защо възрастните хора губят зрението си? Застрашени ли сме и как да се предпазим  

Photo credit: Pavel Danilyuk/Pexels

Макулната дегенерация, свързана с възрастта (МДСВ), е прогресивно увреждащо зрението заболяване, отразяващо се на качеството на живот на пациентите. Засяга предимно централното зрение и води до невъзможност да се изпълняват ежедневните задължения. Най-често се наблюдава при възрастни хора и е една от водещите причини за загуба на зрение при хора над 50-годишна възраст. Повече за заболяването, факторите, които го отключват и превенцията разказват от ВМА.

Приблизително 170 милиона души са диагностицирани с МДСВ в световен мащаб. Заболяването е основната причина за зрителна инвалидизация в индустриално развитите страни и на трето място като причина за слепота в световен мащаб.

Става въпрос за мултифакторно дегенеративно заболяване, засягащо централното зрение, което е и водеща причина за слепота. Във възрастта след 75 години честотата ѝ достига от 25 до 30%. Засяга обикновено двете очи асиметрично и е с тенденция за прогрес, коментира полк. доц. д-р Атанас Калайджиев, д.м., началник на Клиника по очни болести на ВМА.

Рискови фактори

Като рискови фактори за развитие на заболяването са идентифицирани напредване на възрастта, генетика, тютюнопушене, затлъстяване, високо кръвно налягане, влияние на ултравиолетовата светлина и фамилна анамнеза за заболяването. Редовните очни прегледи и ранното откриване са от решаващо значение за ефективното лечение, съветва специалистът.

Как протича заболяването

Разграничават се две клинични форми – “суха”, атрофична форма и “влажна”, ексудативна форма.

„Сухата” е най-често срещаната и обхваща 85% от случаите. Характерното при нея е, че макулата постепенно изтънява и се разрушава с течение на времето. Малки жълти отлагания, наречени друзи, могат да се образуват под ретината. Обикновено прогресира бавно и може да доведе до постепенна загуба на централно зрение.

Въпреки, че е по-рядка, „влажната” форма е по-тежка и представлява по-голямата част от загубата на зрението, свързана с макулната дегенерация, свързана с възрастта. Това включва растеж на непълноценни кръвоносни съдове под макулата, от които може да изтекат плазма и кръв, причинявайки фини белези и впоследствие се стига до бърза загуба на централното зрение. Може да доведе до по-внезапни и по-тежки промени в зрението в сравнение със „сухата” форма. 

Симптоми на заболяването

Когато макулата е увредена, централното зрение е замъглено или затъмнено. Периферното зрение не е засегнато. Болните могат да разпознаят само очертанията на заобикалящия ги свят. Повечето хора запазват достатъчно зрение и могат да живеят самостоятелно, но задачи като четене и шофиране рано или късно стават невъзможни, разказват още от ВМА. Симптомите на заболяването включват изкривяване на образите или поява на тъмно петно в центъра на зрителното поле. Обикновено заболелите не успяват първоначално да видят това тъмно петно, защото когато гледаме с двете си очи, здравото компенсира нарушенията при засегнатото око, се пояснява още в публикацията. Мозъкът игнорира компрометирания образ, което забавя търсенето на медицинска помощ и съответно диагностицирането на заболяването. Човек разбира, че има проблем, когато случайно закрие другото око.

Лечение на заболяването

Налични са различни възможности за лечение. При „влажна” МДСВ те се изразяват в периодично прилагане на вътреочни медикаменти, които целят подсушаване на отока в ретината. Могат да включват инжекции с антиваскуларен ендотелен растежен фактор (анти-VEGF), които помагат за предотвратяване на растежа на анормални кръвоносни съдове и фотодинамична терапия (PDT) – форма на лечение на „влажната” или ексудативна форма на макулната дегенерация, което се извършва посредством инжектирането във венозната система на специално фоточувствително багрило, наречено Visudyne, което след това се активира с лазер. При „сухата” форма лечението се фокусира върху овладяването на симптомите и забавянето на прогресията на заболяването, чрез промени в начина на живот, хранителни добавки, стратегии за рехабилитация на зрението и тестване на нови лекарства. За съжаление нито един от медикаментозните варианти не е „златен стандарт” в лечението, уточнява специалистът.

Превенция на заболяването  

Доц. Калайджиев подчертава важността на редовните профилактични прегледи при офталмолозите, особено за рисковите групи. Ключова е ролята и на ранната диагностика: Много важно е да се правят периодични прегледи за проследяване развитието на дегенерацията на макулата и при появата на всяка промяна в зрението да се търси причината, съветва доцентът.

Трябва да се следи и общото състояние – да се контролира кръвното налягане, теглото, холестерола, диабета, диетата или всяко отклонение, което повлиява зрението. Цветната снимка и скенерът на ретината могат да установят заболяването преди централното зрение да бъде силно увредено, както и да определят вида макулна дегенерация, пояснява още специалистът. 

Коментирай »
Още по темата
Най-полезните храни за здравето на очите Най-полезните храни за здравето на очите
Препоръчваме още
ТЕСТ: Силна жена ли си? ТЕСТ: Силна жена ли си?
Предложение за четене: „Розата на Балканите” от Иван Илчев Предложение за четене: „Розата на Балканите” от Иван Илчев
Тълкуване на сънищата: Да разгадаем скритите послания в тези 20 често срещани сценария   Тълкуване на сънищата: Да разгадаем скритите послания в тези 20 често срещани сценария  
Защо храната в самолета има различен вкус? Защо храната в самолета има различен вкус?
13 начина на поведение, които показват, че започваме да променяме живота си към по-добро 13 начина на поведение, които показват, че започваме да променяме живота си към по-добро
Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка
Диета или спорт – кой е най-ефикасният метод за отслабване? Диета или спорт – кой е най-ефикасният метод за отслабване?
Седмица на любовните песни: When A Man Loves A Woman - Michael Bolton Седмица на любовните песни: When A Man Loves A Woman - Michael Bolton
„Същински ангели“ – един от задължителните романи на последното десетилетие „Същински ангели“ – един от задължителните романи на последното десетилетие
Седем тайни знака, че те харесва Седем тайни знака, че те харесва
Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня? Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня?
Силата на утвържденията: 6 положителни фрази, които ще променят живота ти Силата на утвържденията: 6 положителни фрази, които ще променят живота ти
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби