5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме Специалист от ВМА разкрива симптомите и проявленията на усложненията и дава ценни съвет за справяне с тях
Специалист от ВМА разкрива симптомите и проявленията на усложненията и дава ценни съвет за справяне с тях
Грипът може да бъде коварен за някои хора, особено ако носи със себе си усложнения. Те обикновено засягат т.нар. рискови групи – хора с понижен имунитет, възрастните хора или прекалено малки деца, но грипозният отит „поразява” и съвсем здрави хора.
Доц. Дончо Дончев, част от екипа на Клиниката „Ушни, носни и гърлени болести” на ВМА, разказва още за възможните усложнения в областта на УНГ-заболяванията, които могат да се отключат от едно по-тежко протичане на грипната инфекция.
🔵Началото и края на грипните епидемии се бележат от една особена форма на възпаление на средното ухо – т.нар. хеморагичен отит, познат още като отит с кръвоизливи или пък грипозен отит. Това усложнение протича със силна болка, възможно е да има кръвотечение от ухото и намаление на слуха, като последното е вследствие най-вече на засягане на слуховия нерв.
Ако по време на грипна епидемия, имаме внезапна, рязка промяна на слуха, дори и заболяването да е протекло без споменатата болезнена част, изключително важно е да се потърси специализирана помощ и то в рамките на 72 часа, категоричен е специалистът. По думите му увреденият слухов нерв може да бъде лекуван ефикасно само в този много кратък период. Ако не се започне ранно лечение, може да се стигне до необратими последици, казва още доц. Дончев.
🔵Хроничните синузити също се обострят тежко и за продължителен период от време, подчертава доцентът.
🔵Неприятно усложнение са и ларингитите, особено при малките деца. Възможно е да се стигне до много драматични ситуации при развитие на ларингит и пристъп на задушаваща кашлица, предупреждава доц. Дончо Дончев. Това състояние обикновено се случва през нощта и изисква спешна помощ. Родителите не трябва да се паникьосват, а да осигурят влажен въздух, като пуснат душовете и мивките в банята, за да се облекчи състоянието на детето. Тогава вече могат да тръгнат към най-близкото лечебно заведение, съветва специалистът.
🔵При децата се наблюдава и по-тежка форма на заболяванията на ларинкса като усложнение от грипа – т.нар. остър стенозиращ ларинготрахеобронхит. При него се засягат както горните, така и съседните долни дихателни пътища. Най-коварното е, че това състояние се развива при малки деца, където и без друго дихателните пътища са много тесни и дори незначителен оток е достатъчен, за да създаде едно драматично състояние на напредващ задух, пояснява още специалистът. По думите му, всичко това, съчетано с висока температура и засягане на общото състояние на детето, освен спешна помощ, налага и хоспитализация.
🔵Други, макар и по-рядко срещани усложнения след грипа, са различните типове ангини, т.е. заболявания на сливиците с подувания, гнойни налепи, силна болка при преглъщане. Почти всички ангини започват като вирусно заболяване. Това е едно от състоянията, при които задължително се прилага антибиотична терапия.
Специалистът съветва пациентите да потърсят незабавна лекарска помощ при появата, на който е да е от тези симптоми, за да се избегнат тежки последици. Той напомня че продължава разпространението и на коронавирусната инфекция и апелира в никакъв случай да не се прилага самодиагностициране и самолечение.
Доц. Дончо Дончев припомня и стандартните грипоподобни симптоми, които също не са за пренебрегване:
- температура
- отпадналост
- студени тръпки по тялото - по мускулите и по ставите
- дразнене в очите
- увеличено количество на секрети в носа
- болки в гърлото
- кашлица
Лекарят подчертава, че противогрипните ваксини са доказали своята ефективност в годините. Към съветите си той добавя и спазването на добра лична хигиена и редовно миене на ръце, носенето на предпазна маска, ограничаване контактите с други хора, прием на чай, достатъчно течности, носенето на шапки и шалове.
Коментирай »