Настинка, грип или COVID-19: Как да ги разпознаем и лекуваме Грипът започва рязко – с висока температура и тежка отпадналост, разкрива специалист от ВМА
Грипът започва рязко – с висока температура и тежка отпадналост, разкрива специалист от ВМА
Photo via Canva.com
Това, което наричаме настинка, са различни стотици видове вируси (риновируси, аденовируси, COVID-19, ехо вируси, парагрипни вируси, RSV, метапневмовируси, грипен вирус и други), които причиняват инфекция на горни дихателни пътища, бронхити, бронхиолити, някои и пневмонии. Това разказва старши лейтенант д-р Диляра Маринова, част от екипа на Катедрата по инфекциозни болести на Военномедицинска академия (ВМА).
Грипът е остра респираторна инфекция, която може да протече много тежко и с усложнения. Най-застрашени са малките деца, възрастните с придружаващи заболявания и хората с наивен имунитет, тоест не са се срещали скоро с вируса. Дори и здрави хора могат да боледуват тежко, с висока температура и тежка отпадналост. Мъчителната кашлица е много характерна за грипа и е причина за посещение при лекар.
🔵Как студеното време предразполага към настинки
👉Когато лигавицата на носа или устата са изложени на сух и студен въздух, те стават лесно раними и податливи на инфекции с вируси, тъй като се нарушават естествените очистителни механизми, кръвоносните съдове се свиват и става по-трудно за клетките на имунната система да достигнат там. Затова, когато се разболяваме, много често кихаме – това е механизъм, по който носната лигавица „изхвърля“ дразнителите (вируси, дребни прахови частици и други). А това естествено води до извода – да избягваме кихащи и кашлящи хора, а ако ние сме един от тях, да предпазим другите, като стоим надалеч, носим маска и кихаме в пазвата си, съветва лекарят.
👉През зимните месеци е обичайно хората да се струпват по повече и за по-дълго време в затворени пространства, което изключително много улеснява предаването на зарази. Затова е важно, въпреки студа, редовно да проветряваме общите помещения, напомня специалистът. Тя откроява и няколко факта за грипа:
🔷Грипът има лечение – ако се започне навреме и с няколко хапчета на ден, се намаляват значително симптомите и съкращават времето на боледуване, което иначе може да продължи седмици.
🔷Има ваксина за грип. Най-добре е да се направи през есента, преди да е започнал сезонът, но дори и през януари не е късно. Подходящи за ваксинация са всички рискови групи. А всеки, който иска да си постави противогрипна ваксина, може да попита личния си лекар.
🔷Има бързи тестове за грип, които могат да се правят у дома
🔵Възможни усложнения от грипа:
▶️Дълго и тежко боледуване
▶️Вторична бактериална пневмония, налагаща антибиотично лечение
▶️Енцефалит, менингоенцефалит (възпаление на мозъка и неговите обвивки) – рядко, но много тежко усложнение
▶️Главоболие – може да продължи със седмици
▶️„Отслабване“ на имунната система и влизането в „порочен кръг“ от повтарящи се вирусни инфекции – макар и не тежко – изключително неприятно усложнение
▶️Редки и тежки неврологични усложнения като синдром на Гилен-Баре
▶️Постинфекциозен миозит (възпаление на мускулите, по-често при деца)
🔵Симптомите на грипа
- Заболяването започва рязко и драматично в повечето случаи (за разлика от другите респираторни – риновируси, парагрип, аденовируси)
- То протича с висока температура, която може да достигне и 40 градуса
- Тежка отпадналост
- Болки в мускулите, ставите и в очните ябълки
- Често има главоболие и зачервяване на очите.
- Гърлото обикновено не боли и няма хрема. На втория-третия ден от заболяването може да се появи суха, мъчителна кашлица, която отминава бавно, пояснява д-р Маринова. Тя добавя, че при настинката се наблюдават хрема, гърлобол, главоболие, отпадналост.
🔵Как да различим COVID-19 от грип
Понякога това е почти невъзможно, разкрива специалистът от ВМА. Според нея е добра идея при тестване да се използват комбинираните бързи тестове. Отрицателен резултат не винаги означава липса на инфекция и затова опитният лекар може да назначи терапия против грип според симптомите и прегледа.
👉Най-важното е, че „хванат“ навреме, грипът се лекува и минава по-леко. Препоръчително е да си дадете време за почивка след преминаване на симптомите, за да може да се възстанови възпалената лигавица и имунната система, съветва д-р Маринова.
⭐️Съветите на специалиста:
▶️От изключителна важност е редовното миене на ръце – колкото и банално да звучи. Важно е, ако се разболеем, да предпазваме другите – когато кихаме, е добре да не го правим в лицето на някого или дори и в дланта си – може например да покрием лице с дреха или цяла ръка.
▶️От гледна точка на хранене – няма нещо специфично – хубавата, силна, разнообразна храна е достатъчна да снабдява организма със всичко необходимо за войната със сезонните вирусни инфекции.
▶️В дома, на работното място, в детските градини е добре да се поддържа топло и да се проветрява редовно, за да няма застояване на въздуха, тъй като в затворени колективи това са условия за възникване на малки епидемии.
▶️Най-добрата защита предоставя противогрипната ваксина. От витамините и минералите са важни цинкът (има противовирусно действие), витамин D3, витамините от групата B 1-12. По-предпазливи трябва да бъдат хората с хронични заболявания (диабет, сърдечни проблеми, астма, ХОББ, хронични бронхити, първични или вторични имунни дефицити и т.н.) и малките деца.
Коментирай »