Училище и болести: Какво трябва да знаем

Доц. Дончо Дончев от ВМА разкрива какви са най-често срещаните заболявания през есенно-зимния сезон и как да се предпазим или лекуваме

Училище и болести: Какво трябва да знаем

Създадено с Leonardo AI 
 

След като се върнат на училище, децата често се разболяват. Събирането на едно място на повече хора винаги създава предпоставки за по-лесно разпространение на болестите.

Рисковете, свързани с училищната среда, много зависят от възрастта на децата. Разбира се, най-необичайна е тя за първокласниците. Преди да тръгнат на училище те са се намирали под зоркото око на учителките и медицинските специалисти в детските градини, докато в училище вече са в по-свободен режим. Това коментира доц. Дончо Дончев, част от екипа на Клиниката „Ушни, носни и гърлени болести” на ВМА.

Той обръща сериозно внимание на затворената среда в класните стаи. Защото запрашеността може да създаде условия за алергични реакции, свързани с материалите, които се използват в учебния процес. Затова и родителите на децата с такова предразположение, трябва да предупредят учителите и личния лекар, за да се предприемат при нужда профилактични мерки.

Към неспецифичните профилактични дейности спадат домашните инхалации, промивки с морска вода, а ако има по-големи прояви от страна на нослето – усилена секреция, кихане, може да започне прием на противоалергични лекарства, но задължително под лекарски контрол, категоричен е специалистът. Той изтъква и важността на добрата хигиена и редовното миене на ръцете. Към специфичната профилактика се включват лекарства, които се вземат в определен цикъл през есенните месеци и подготвят организма на детето, предпазвайки го от развитие на най-често срещаните дихателни инфекции.

Студеното време през есента и зимата също изисква повишено внимание от гледна точка събирането на детски колективи в класните стаи и предприемане на мерки срещу инфекциите на горните дихателни пътища, т.нар. респираторни или дихателни инфекции, предавани по въздушно-капков път.

❗Важно е децата с кашлица с отделяне на храчки, обилна секреция от носа, остра хрема и температура да не ходят на училище, за да не създават предпоставки за разболяване на другите, казва още доц. Дончев.

Навлизайки в темата за грипа, експертът подчертава ролята на ваксинацията, имайки предвид усложненията, които може да донесе едно такова боледуване. Част от тези усложнения са заболявания, свързаните с УНГ-специалността и по-специално засягане на слуховия нерв. Това от своя страна може да доведе до трайно увреждане на слуха, ако не се предприемат навременни мерки, предупреждава специалистът. Лечението трябва да започне в първите 48 часа от възникване на проблема. При децата е малко по-трудно да се хване този период.

Грипът протича и с някои по-общи симптоми, които излизат на преден план. Сред тях може да са:

  • висока температура,
  • отпадналост,
  • липса на апетит,
  • болки в гърлото,
  • кашлица, ако се засегнат белите дробове.

Изпуснем ли този тънък момент, може да се развие едно неприятно заболяване, което протича със силна болка и кръвотечение в ушите – грипозен или хеморагичен отит, казва лекарят.

При малките деца по време на грипа и при други респираторни инфекции, преди всичко от вирусен произход, типично е заболяване, свързано със силна, пристъпна кашлица и затруднения в дишането или т.нар. субхордален ларингит, включително и по-тежката му форма стенозиращ остър ларинготрахеобронхит.

За родителите е важно да знаят как протичат тези състояния при по-малките деца:

  • силна кашлица,
  • болка зад гръдната кост,
  • понякога недостиг на въздух.

Това е спешно състояние, което налага лекарска помощ. Докато се случи това, в домашни условия могат да дадат на детето някакво антиалергично лекарство или да се направи инхалация дори и само с физиологичен разтвор. Ако не разполагат с тези средства – задължително трябва да се отворят прозорците, за да влиза чист въздух, а детето може да се вкара в банята, като се пуснат душове и чешми, които да овлажняват въздуха, съветва още доц. Дончев.

Често срещано заболяване сред децата в този сезон са ангините. Протичат с висока температура, болки в гърлото, подуване на сливиците и образуване на гнойни налепи по тях. Доцентът обръща внимание на факта, че не всяко зачервяване на гърлото е ангина. Затова и не бива сами да си „назначаваме” антибиотик. Диагнозата трябва да бъде поставена от лекар-специалист, който да определи терапията.

При учениците често срещана форма на ангина е т.нар. болест на целувката или инфекциозната мононуклеоза. Различава се от останалите по това, че протича малко по-дълго, може да има сравнително висока температура, възпаление на лимфните възли под долната челюст и по шията. Тук намесата на лекар също е задължителна – пият се точно определени антибиотици и изисква проследяване на състоянието, тъй като често засяга чернодробната функция.

Децата, особено по-големите, не винаги са подходящо облечени в студените месеци, защото „модата го налага”. Хубаво е обаче да носят шал и шапка, за да не развият синузит или ако вече имат – да не се превърне в хронично състояние.

Доц. Дончев отбелязва и че есенно-зимният сезон крие опасности и за възрастните. Особено за тези, страдащи от хронични заболявания, които могат да се изострят, като хроничен отит, хроничен синузит, хроничен фарингит.

Коментирай »
Още по темата
Настинка, грип, COVID-19: Как да опазим здравето си през зимния сезон Настинка, грип, COVID-19: Как да опазим здравето си през зимния сезон
5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме 5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме
Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим
Препоръчваме още
Кога на мъжете не им се прави секс? Кога на мъжете не им се прави секс?
Исабел Алиенде дебютира в детската литература с „Перла, суперкученцето“ (предложение за четене) Исабел Алиенде дебютира в детската литература с „Перла, суперкученцето“ (предложение за четене)
Малката тайна на Никол Кидман за красива коса Малката тайна на Никол Кидман за красива коса
„Колекционерът“ - демоничен сблъсък между патологичното и нормалното (предложение за четене) „Колекционерът“ - демоничен сблъсък между патологичното и нормалното (предложение за четене)
Спортът може да помогне в битка с алкохола и наркотиците Спортът може да помогне в битка с алкохола и наркотиците
„Тъмни алеи“ на Иван Бунин за пръв път на български език (предложение зза четене) „Тъмни алеи“ на Иван Бунин за пръв път на български език (предложение зза четене)
ТЕСТ: Приемаш ли критика? ТЕСТ: Приемаш ли критика?
Протеин има ключова роля при стареенето на кожата Протеин има ключова роля при стареенето на кожата
Въстанието на Асен и Петър оживява в роман на големия Слав Хр. Караславов (предложение за четене) Въстанието на Асен и Петър оживява в роман на големия Слав Хр. Караславов (предложение за четене)
Вече има лифтинг и за колене Вече има лифтинг и за колене
За вредата от романтичните филми За вредата от романтичните филми
Да приключим с тревожните мисли: Ето как да ги овладеем в 7 стъпки Да приключим с тревожните мисли: Ето как да ги овладеем в 7 стъпки
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби