Училище и болести: Какво трябва да знаем

Доц. Дончо Дончев от ВМА разкрива какви са най-често срещаните заболявания през есенно-зимния сезон и как да се предпазим или лекуваме

Училище и болести: Какво трябва да знаем

Създадено с Leonardo AI 
 

След като се върнат на училище, децата често се разболяват. Събирането на едно място на повече хора винаги създава предпоставки за по-лесно разпространение на болестите.

Рисковете, свързани с училищната среда, много зависят от възрастта на децата. Разбира се, най-необичайна е тя за първокласниците. Преди да тръгнат на училище те са се намирали под зоркото око на учителките и медицинските специалисти в детските градини, докато в училище вече са в по-свободен режим. Това коментира доц. Дончо Дончев, част от екипа на Клиниката „Ушни, носни и гърлени болести” на ВМА.

Той обръща сериозно внимание на затворената среда в класните стаи. Защото запрашеността може да създаде условия за алергични реакции, свързани с материалите, които се използват в учебния процес. Затова и родителите на децата с такова предразположение, трябва да предупредят учителите и личния лекар, за да се предприемат при нужда профилактични мерки.

Към неспецифичните профилактични дейности спадат домашните инхалации, промивки с морска вода, а ако има по-големи прояви от страна на нослето – усилена секреция, кихане, може да започне прием на противоалергични лекарства, но задължително под лекарски контрол, категоричен е специалистът. Той изтъква и важността на добрата хигиена и редовното миене на ръцете. Към специфичната профилактика се включват лекарства, които се вземат в определен цикъл през есенните месеци и подготвят организма на детето, предпазвайки го от развитие на най-често срещаните дихателни инфекции.

Студеното време през есента и зимата също изисква повишено внимание от гледна точка събирането на детски колективи в класните стаи и предприемане на мерки срещу инфекциите на горните дихателни пътища, т.нар. респираторни или дихателни инфекции, предавани по въздушно-капков път.

❗Важно е децата с кашлица с отделяне на храчки, обилна секреция от носа, остра хрема и температура да не ходят на училище, за да не създават предпоставки за разболяване на другите, казва още доц. Дончев.

Навлизайки в темата за грипа, експертът подчертава ролята на ваксинацията, имайки предвид усложненията, които може да донесе едно такова боледуване. Част от тези усложнения са заболявания, свързаните с УНГ-специалността и по-специално засягане на слуховия нерв. Това от своя страна може да доведе до трайно увреждане на слуха, ако не се предприемат навременни мерки, предупреждава специалистът. Лечението трябва да започне в първите 48 часа от възникване на проблема. При децата е малко по-трудно да се хване този период.

Грипът протича и с някои по-общи симптоми, които излизат на преден план. Сред тях може да са:

  • висока температура,
  • отпадналост,
  • липса на апетит,
  • болки в гърлото,
  • кашлица, ако се засегнат белите дробове.

Изпуснем ли този тънък момент, може да се развие едно неприятно заболяване, което протича със силна болка и кръвотечение в ушите – грипозен или хеморагичен отит, казва лекарят.

При малките деца по време на грипа и при други респираторни инфекции, преди всичко от вирусен произход, типично е заболяване, свързано със силна, пристъпна кашлица и затруднения в дишането или т.нар. субхордален ларингит, включително и по-тежката му форма стенозиращ остър ларинготрахеобронхит.

За родителите е важно да знаят как протичат тези състояния при по-малките деца:

  • силна кашлица,
  • болка зад гръдната кост,
  • понякога недостиг на въздух.

Това е спешно състояние, което налага лекарска помощ. Докато се случи това, в домашни условия могат да дадат на детето някакво антиалергично лекарство или да се направи инхалация дори и само с физиологичен разтвор. Ако не разполагат с тези средства – задължително трябва да се отворят прозорците, за да влиза чист въздух, а детето може да се вкара в банята, като се пуснат душове и чешми, които да овлажняват въздуха, съветва още доц. Дончев.

Често срещано заболяване сред децата в този сезон са ангините. Протичат с висока температура, болки в гърлото, подуване на сливиците и образуване на гнойни налепи по тях. Доцентът обръща внимание на факта, че не всяко зачервяване на гърлото е ангина. Затова и не бива сами да си „назначаваме” антибиотик. Диагнозата трябва да бъде поставена от лекар-специалист, който да определи терапията.

При учениците често срещана форма на ангина е т.нар. болест на целувката или инфекциозната мононуклеоза. Различава се от останалите по това, че протича малко по-дълго, може да има сравнително висока температура, възпаление на лимфните възли под долната челюст и по шията. Тук намесата на лекар също е задължителна – пият се точно определени антибиотици и изисква проследяване на състоянието, тъй като често засяга чернодробната функция.

Децата, особено по-големите, не винаги са подходящо облечени в студените месеци, защото „модата го налага”. Хубаво е обаче да носят шал и шапка, за да не развият синузит или ако вече имат – да не се превърне в хронично състояние.

Доц. Дончев отбелязва и че есенно-зимният сезон крие опасности и за възрастните. Особено за тези, страдащи от хронични заболявания, които могат да се изострят, като хроничен отит, хроничен синузит, хроничен фарингит.

Коментирай »
Още по темата
Настинка, грип, COVID-19: Как да опазим здравето си през зимния сезон Настинка, грип, COVID-19: Как да опазим здравето си през зимния сезон
5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме 5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме
Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим
Препоръчваме още
Как да бъдеш недостъпна, без да прекаляваш?   Как да бъдеш недостъпна, без да прекаляваш?  
Лошото настроение събужда желание за вредна храна Лошото настроение събужда желание за вредна храна
Проучване: Средиземноморската диета удължава живота при хора с риск от сърдечни болести Проучване: Средиземноморската диета удължава живота при хора с риск от сърдечни болести
Виртуална любов: капаните, за които да внимаваш при онлайн свалките   Виртуална любов: капаните, за които да внимаваш при онлайн свалките  
Топ 10 на най-обичаните коледни филми Топ 10 на най-обичаните коледни филми
Зеленината в квартала ни подмладява, ето как Зеленината в квартала ни подмладява, ето как
Папата подари частици от автентичния Христов кръст за коронацията на крал Чарлз III Папата подари частици от автентичния Христов кръст за коронацията на крал Чарлз III
Да преборим умората: Най-добрите билки за спокоен сън Да преборим умората: Най-добрите билки за спокоен сън
Най-съблазнителният, романтичен и секси език в света Най-съблазнителният, романтичен и секси език в света
ТЕСТ: От какво се нуждаеш в живота си? ТЕСТ: От какво се нуждаеш в живота си?
„Аз съм БОГ. Ти също!“ – Най-съкровената изповед на Лиз Бурбо  „Аз съм БОГ. Ти също!“ – Най-съкровената изповед на Лиз Бурбо 
„Кръстопътища“ от Джонатан Франзен – моментна снимка на американската душа в началото на 70-те години на ХХ век „Кръстопътища“ от Джонатан Франзен – моментна снимка на американската душа в началото на 70-те години на ХХ век
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби