Звезда, но с голямо сърце: Кейт Бланшет призова за по-голяма подкрепа за страните, приемащи бежанци

Кейт Бланшет бе назначена за посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците през 2016 г.

4 май 2023
Звезда, но с голямо сърце: Кейт Бланшет призова за по-голяма подкрепа за страните, приемащи бежанци

Кейт Бланшет в кадър от "Улицата на кошмарите"\Photo credit: Forum Film Bulgaria

Актрисата Кейт Бланшет, която е посланик на добра воля на Агенцията на ООН за бежанците, призова за по-голяма подкрепа за страните, които приемат насилствено разселени от домовете им хора, за да се предотврати "забравена криза", предаде Ройтерс.

Според нея е "лесно да се забрави", че има продължителни конфликти по света, които карат хората да бягат и да търсят убежище.

Кейт Бланшет бе назначена за посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) през 2016 г.

Носителката на две награди "Оскар" пътува до Йордания миналата седмица, където има 661 800 сирийски бежанци. Тя се завърна там седем години след първата си визита в хуманитарна роля. 

"Когато си помислите, че 74 процента от бежанците са подслонени от страни с по-ниски и средни доходи, става ясно, че тази отговорност не я носят най-богатите държави в света. Но беше невероятно да видим, че подкрепата продължава, да се върнем и да се срещнем отново със семейства, с деца, които вече не са деца", казва Бланшет в интервю за Ройтерс.

И добавя, че някои от тях може би са в още по-несигурно положение сега. "… Виждаме ги седем години по-късно, като възможността да се върнат вкъщи намалява... спестяванията им са похарчени... Колко е важно световната общност да продължи да подкрепя тези страни, които са домакини на това, което би могло да се превърне в забравена криза".

Кейт Бланшет посети семейства в Аман и пътува до бежанския лагер Заатари, създаден скоро след сирийския конфликт от 2011 г. и в който сега живеят около 80 000 души.

По данни на ВКБООН рекордните 103 милиона души са прогонени от домовете си по света, бягайки от насилие, конфликти, заради преследване и нарушаване на човешките права, отбелязва Ройтерс.

Източник: Теодора Славянова/БТА
Коментирай »
Още по темата
Какво се случи с Лидия Тар или защо Кейт Бланшет не получи "Оскар" Какво се случи с Лидия Тар или защо Кейт Бланшет не получи "Оскар"
Кейт Бланшет пред Marie Claire в 10 гениално прости правила за красота Кейт Бланшет пред Marie Claire в 10 гениално прости правила за красота
Препоръчваме още
8 признака, че все още не сме открили себе си (и как да поправим това) 8 признака, че все още не сме открили себе си (и как да поправим това)
Какво да направите, ако мечтаната дестинация е пренаселена Какво да направите, ако мечтаната дестинация е пренаселена
Как да се справим с депресията след отпуската Как да се справим с депресията след отпуската
Флирт в офиса: Четири типа досадни ухажори на работното място Флирт в офиса: Четири типа досадни ухажори на работното място
Как да откриете най-евтиния полет, без да прекарате часове в търсене Как да откриете най-евтиния полет, без да прекарате часове в търсене
Финансова независимост за жени: Как да изградиш фонд за спокойствие Финансова независимост за жени: Как да изградиш фонд за спокойствие
9 от най-изтърканите реплики, които провалят всяка свалка 9 от най-изтърканите реплики, които провалят всяка свалка
Как да разбием стените, зад които сме затворени Как да разбием стените, зад които сме затворени
Пушачите боледуват повече и по-често: Здравните рискове, за които да „не си затваряме очите“   Пушачите боледуват повече и по-често: Здравните рискове, за които да „не си затваряме очите“  
Какво казват сентенциите за жените Какво казват сентенциите за жените
И ароматът на сапуни привлича комарите И ароматът на сапуни привлича комарите
Топ 10 на най-щастливите песни (ВИДЕО) Топ 10 на най-щастливите песни (ВИДЕО)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби