Мислете положително за остаряването, ето защо

Мнозина смятат, че няма възстановяване от слабото когнитивно разстройство, но в действителност половината от хората, които го имат, се възстановяват

Мислете положително за остаряването, ето защо

Photo credit: Rodolfo Clix/pexels.com

Възрастни хора с леки когнитивни нарушения, които мислят положително за стареенето, е по-вероятно да възстановят паметта си, отколкото тези, които мислят отрицателно. Това установи ново проучване на факултета по обществено здраве към университета Йейл, цитирано от ЮПИ.

Изследването, което се основава на национално проучване на здравето и пенсионирането, е описано подробно в статия, публикувана в рецензираното издание “Джърнъл ъв американ медикал асошиейшън”. Проучването е първото, което открива доказателства, че културно-обусловеният фактор на позитивните умствени нагласи за възрастта допринася за възстановяването на леки когнитивни нарушения. Съавторите разглеждат резултатите от 1716 участници на възраст над 65 години в рамките на национално проучване.

“Мнозина смятат, че няма възстановяване от слабото когнитивно разстройство, но в действителност половината от хората, които го имат, се възстановяват”, казва Бека Леви, професор по обществено здраве в Йейл и научен ръководител на изследването.

Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка

“Малко се знае за това защо някои се възстановяват, а други не. Ето защо разгледахме положителните нагласи относно възрастта, за да видим дали те ще помогнат да се даде отговор”, допълва проф. Леви.

Екипът ѝ установява, че възрастните хора от групата с положителни нагласи за възрастта, които са започнали изследването с нормални познавателни способности, е по-малко вероятно да развият леки когнитивни нарушения през следващите 12 години, отколкото тези от групата с отрицателни убеждения за възрастта, независимо от изходната им възраст и физическо здраве.

Има връзка между високото кръвно налягане в млада възраст и мозъчното здраве

Авторите прогнозират, че позитивните възрастови нагласи биха могли да играят важна роля за възстановяването на когнитивните способности, тъй като предишни експериментални проучвания с възрастни хора са установили, че позитивизмът намалява стреса, причинен от когнитивните проблеми, повишава самочувствието по отношение на когнитивните способности и подобрява когнитивните резултати.

Според канадското Дружество за борба с Алцхаймер почти 40% от хората изпитват някаква форма на нормална загуба на паметта, след като навършат 65 години, но обикновено това не им пречи да водят обичайния си всекидневен живот.

Източник: Христо Кьосев/БТА
Коментирай »
Още по темата
Остаряването не винаги води до помъдряване Остаряването не винаги води до помъдряване
Зеленината в квартала ни подмладява, ето как Зеленината в квартала ни подмладява, ето как
Откритие на 92 гена обещава пробив в лечението на Алцхаймер Откритие на 92 гена обещава пробив в лечението на Алцхаймер
Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка
Научаването на втори език забавя остаряването на мозъка Научаването на втори език забавя остаряването на мозъка
Препоръчваме още
Пътуваме скъпо в чужбина заради лошо планиране Пътуваме скъпо в чужбина заради лошо планиране
Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот
Пет малки соколчета в полет към свободата (СНИМКИ) Пет малки соколчета в полет към свободата (СНИМКИ)
Десет любопитни факта за червеното вино Десет любопитни факта за червеното вино
Котешката снимка, която стана хит в интернет Котешката снимка, която стана хит в интернет
Рецепта за десерт без соя и без глутен: Чийзкейкът, който осигурява място на Анна Стойкова в „MastefChef“ Рецепта за десерт без соя и без глутен: Чийзкейкът, който осигурява място на Анна Стойкова в „MastefChef“
Високите токчета са опасни...вкъщи Високите токчета са опасни...вкъщи
Глутенът в храните – опасен ли е и какво трябва да знаем за него Глутенът в храните – опасен ли е и какво трябва да знаем за него
Проф. д-р Иво Петров: Нито една ваксина не създава имунитет завинаги, необходимa e бустерна доза Проф. д-р Иво Петров: Нито една ваксина не създава имунитет завинаги, необходимa e бустерна доза
Компютърната мишка – основен виновник за болката в лакътя Компютърната мишка – основен виновник за болката в лакътя
Седем симптома издават диабета – кой е застрашен и кога да потърсим лекар Седем симптома издават диабета – кой е застрашен и кога да потърсим лекар
Как да бъдем лоши момичета в леглото Как да бъдем лоши момичета в леглото
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби