4 юли 2023 година - най-горещият ден в историята 4 юли подобри рекорда за "най-горещ ден на Земята", поставен ден по-рано
6 юли 2023
4 юли подобри рекорда за "най-горещ ден на Земята", поставен ден по-рано
Photo credit: Sardar Faizan/Unsplash
За втори ден за измерени рекордни световни температури, съобщи Франс прес. Вторник (4 юли) е бил най-горещият ден, измерван досега, надминавайки рекорда, поставен предния ден. Температурите в цял свят се задържат на нива, недостигани от началото на юни.
На 4 юли средната температура на въздуха, измерена на повърхността на планетата от независимата Агенция за наблюдение на океаните и атмосферата в САЩ, е 17,18 градуса по Целзий. Тази стойност надминава градусите, измерени на 3 юли - 17,01. Досега температурният рекорд беше 16,92 градуса по Целзий, измерени на 14 август 2016 г., а после и на 24 юли 2022 г. Това са данни на американските Национални центрове за прогнози за околната среда.
Средната температура на Земята се задържа на рекордно ниво и в сряда, след два дни, в които бяха достигнати неофициални най-високи стойности, предаде Асошиейтед прес.
Това е поредният показател от серия екстремни явления, предизвикани от климатичните промени.
Средната температура в световен мащаб е била 17,18 градуса по Целзий, сочи "Клаймътт рианалайзър" на университета на Мейн - инструмент, който използва сателитни данни и компютърни симулации. Това съвпада с рекорда от 17,18 градуса по Целзий, отчетен във вторник, а ден по-рано бяха регистрирани 17,01 градуса.
Температурата на въздуха, която варира между 12°C и 17°C среднодневно през годината, е средно 16,20°C в началото на юли между 1979 и 2000 г. според измерванията.
July 4, 2023 was the hottest day ever recorded on Earth, with the global average temperature reaching 17.18 degrees Celsius, the U.S. National Centers for Environmental Prediction reveals.
— Pop Crave (@PopCrave) July 5, 2023
Some scientists say it may have been one of the hottest days on Earth in 125,000 years. pic.twitter.com/cfedbZ7bFR
Тези рекорди могат да бъдат надминати, тъй като северното полукълбо е в началото на своя летен сезон и средните глобални температури продължават да се покачват до края на юли и началото на август.
В началото на юни средните световни температури бяха най-високите, регистрирани за този период от "Коперник". Те подобриха предходния рекорд.
Възможно е тези температури да се дължат на климатичния феномен Ел Ниньо, който се свързва с повишаване на световните температури. В случая може би ефектът на Ел Ниньо се комбинира с последствията от глобалното затопляне, провокирано от човешката дейност.
Tuesday was Earth's hottest day since records began https://t.co/y88GusKCHB pic.twitter.com/RHc2OX6NG6
— CNN (@CNN) July 5, 2023
От месеци учените предупреждават, че през 2023 г. могат да настъпят рекордни горещини, тъй като предизвиканите от хората климатични промени, дължащи се основно на изгарянето на изкопаеми горива като въглища, природен газ и нефт, водят до затопляне на атмосферата.
Специалистите също така отбелязват, че климатичният феномен Ла Ниня, който предизвиква охлаждане на океаните, отстъпва място на Ел Ниньо - обратното метеорологично явление, характеризиращо се с повишаване на температурите на водните басейни. През тази година в Северния Атлантически океан се наблюдава рекордно затопляне.
"Подобен рекорд е още едно доказателство за вече масово подкрепяната теза, че глобалното затопляне ни тласка към по-топло бъдеще", казва климатологът от Станфордския университет Крис Фийлд, който не е участвал в последните измервания.
It was the hottest June on record globally, with record-high sea surface temperatures, especially in the Atlantic Ocean. Antarctic sea ice extent at unprecedented low values for the time of year, says @CopernicusECMWF monthly #StateofClimate report. pic.twitter.com/I8qlu0UZ2p
— World Meteorological Organization (@WMO) July 6, 2023
Климатологът от университета на Мейн Шон Бъркъл, създател на инструмента "Клаймът рианалайзър", заяви, че ежедневните данни са неофициални, но са полезна моментна снимка на случващото се в затоплящия се свят.
Въпреки че не са официален правителствен документ, "това ни показва къде се намираме в момента", каза Сара Капник, главен учен в американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата. От ведомството посочват, че ще вземат под внимание цифрите при изчисленията на официалните рекорди.
Въпреки че данните, използвани за неофициалния рекорд, датират само от 1979 г., Капник заяви, че на базата на други измервания светът вероятно е свидетел на най-горещия ден от "няколкостотин години насам".
Учените обикновено използват измервания за доста по-дълги периоди от време - месеци, години, десетилетия - за да проследят затоплянето на Земята. Но дневните максимуми са индикация, че климатичните промени достигат до неизследвана територия.
През юни множество климатични рекорди бяха надминати в Азия, а Великобритания обяви, че този месец юни е най-горещият досега. Мексико и Тексас бяха засегнати от екстремно гореща вълна.
Какво ще е времето днес и следващите дни виж на Klimat.bg