Светът е преживял най-горещия месец юни в историята 4 юли пък е бил най-горещият ден, измерван досега
6 юли 2023
4 юли пък е бил най-горещият ден, измерван досега
Прегряването на океаните под въздействието на климатичните промени и завръщането на феномена Ел Ниньо е довело тази година до рекорд в средните глобални температури за месец юни, съобщи АФП, позовавайки се на Европейската обсерватория "Коперник".
"Юни е бил най-горещият на планетата, малко над 0,5 градуса по Целзий над средните стойности за 1991-2020 г., надвишавайки предишния рекорд от юни 2019 г.", се посочва в изявление на Европейската служба за климатични промени "Коперник". Изчислено е, че средната температура на планетата е била 16,51 градуса по Целзий.
4 юли пък е бил най-горещият ден, измерван досега, надминавайки рекорда, поставен предния ден. Температурите в цял свят се задържат на нива, недостигани от началото на юни.
Climate change contributed to hottest June on record, Met Office sayshttps://t.co/yF3yE3WT57
— ITV News (@itvnews) July 3, 2023
На 4 юли средната температура на въздуха, измерена на повърхността на планетата от независимата Агенция за наблюдение на океаните и атмосферата в САЩ, е 17,18 градуса по Целзий. Тази стойност надминава градусите, измерени на 3 юли - 17,01. Досега температурният рекорд беше 16,92 градуса по Целзий, измерени на 14 август 2016 г., а после и на 24 юли 2022 г. Това са данни на американските Национални центрове за прогнози за околната среда.
Тези рекорди могат да бъдат надминати, тъй като северното полукълбо е в началото на своя летен сезон и средните глобални температури продължават да се покачват до края на юли и началото на август.
Какво ще е времето днес и следващите дни виж на Klimat.bg