България се включва в Европейска нощ на учените 2019

Страната ни се включва за 13-ти път в Европейската нощ на учените

26 септември 2019
България се включва в Европейска нощ на учените 2019

снимка: Европейска нощ на учените 

България се включва в инициативата Европейска нощ на учените за 13-та поредна година, благодарение на два проекта, които са финансирани от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри”.

Инициативата се провежда едновременно в цяла Европа в последния петък на месец септември. У нас университетите и научните институти ще отворят врати с организирани събития на 27 септември от 18:00 до 22:00 часа.

Единият от проектите, с които страната ни ще участва - REFRESH, включва над 150 събития, свързващи науката с културата. Активности ще се проведат на повече от 50 места е градовете Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Долна Митрополия, Плевен, Пловдив, Русе, Сливен, София, Стара Загора и Тръстеник.

Събития ще има и на борда на научноизследователския кораб „Академик”, в единствената в България изследователска миниподводница РС-8В и в родопската теснолинейка по маршрута Септември-Велинград, която тръгва от гара Септември, точно в 20:45 часа. 

В София REFRESH ще представи паралелни събития на общо 20 места, а централната локация отново ще бъде Античен комплекс „Сердика” под стъкления купол на Ларгото между Министерския съвет и Президентството, където от 18:00 часа ще се състои официалното откриване и награждаване на победителите в конкурсите за деца и младежи.

Подлезът под Ларгото ще се превърне в мини панаир на науката с щандове с демонстрации и експерименти. Посетителите ще научат какво е да си молекулярен биолог, ще успеят да разберат неподозирани факти за слънчевите затъмнения и да открият какви ще са първите изследвания в бъдеща марсианска лаборатория, както и да видят дигитална програма в партньорство с НР. В Европейския кът ще има информация за проекти за наука, финансирани от Европейската комисия, включително стипендиите „Мария Склодовска-Кюри”. 

Програмата в останалите градове също е изключително богата. В Пловдив организаторите ще разположат щандове с много изненади на пл. „Стефан Стамболов“, които ще допълнят събитията в Регионалния природонаучен музей, Медицински университет Пловдив, ИЗК Марица и Кино Lucky.

За първи път в проект REFRESH се включва и Велико Търново - в Хакерспейс ще се разположат учени от образователната платформа „Тинузавър”, които ще демонстрират електроника, роботика и 3D принтиране, както и специалисти от образователната инициатива „Университет за деца” и химиците от Корпуса за бързо гърмене.

Пълната програма по градове можете да намерите ТУК и ТУК

Коментирай »
Препоръчваме още
Защо ключът за хотелската стая никога не работи от първия път Защо ключът за хотелската стая никога не работи от първия път
ТЕСТ: Само приятели ли сте или нещо повече? ТЕСТ: Само приятели ли сте или нещо повече?
Четири природни красоти и пътеки за разходка, с които ни изкушава Истанбул Четири природни красоти и пътеки за разходка, с които ни изкушава Истанбул
Чисто ли е сърцето им? Пет зодиакални знака с труден характер Чисто ли е сърцето им? Пет зодиакални знака с труден характер
Макаронените изделия и хлябът могат да причинят безсъние при жените Макаронените изделия и хлябът могат да причинят безсъние при жените
Пътешественикът Николай Н. Нинов се завръща с още едно приключение из тайнствената България в „Маршът на идолите“ Пътешественикът Николай Н. Нинов се завръща с още едно приключение из тайнствената България в „Маршът на идолите“
Защо бензиностанциите крият най-добрите открития по време на път Защо бензиностанциите крият най-добрите открития по време на път
5 палави начина да го съблазниш като истинска мръсница 5 палави начина да го съблазниш като истинска мръсница
Кокосът в ръка мигновено прави всяка ваканция още по-хубава Кокосът в ръка мигновено прави всяка ваканция още по-хубава
Хернията – вечният враг на силовите спортове: Как да я разпознаем, кой е застрашен и има ли лечение Хернията – вечният враг на силовите спортове: Как да я разпознаем, кой е застрашен и има ли лечение
Мъжете се влюбват по-често пролетта Мъжете се влюбват по-често пролетта
Защо да изберете следващата си дестинация по случаен хаштаг Защо да изберете следващата си дестинация по случаен хаштаг
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби